5p

Helytállási kötelezettség elmulasztása miatt pert indított a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) az E.ON Áramszolgáltató Zrt. ellen, miután a január végi, több mint háromnapos áramkimaradás 155 nyugat-dunántúli településen mintegy 70 ezer fogyasztónak okozott kárt. Hétfőn a Bakony 89 településéről jeleztek újabb szolgáltatásszünetelést. Az esti órákban húsz településen még mindig nem volt áram, azok egyes részein még kedd reggel sem működött a szolgáltatás. Mfor.hu háttér.

(Mfor-montázs)

Habár az áramszolgáltató fejenként tízezer forint értékű étkezési utalványokkal gpróbálta kompenzálni a kiesést, a lakosság kára ennél jóval nagyobb, érvel a FEOSZ. Mi több, az E.ON – az egyesület álláspontja szerint – nem csupán kártérítésre, hanem ötezer, 36 órás áramkimaradás után pedig 15 ezer forintos kötbér megfizetésére is köteles.

"Az étkezési utalványok, amelyek eljuttatását tudomásunk szerint leállították, nem orvosolják a bajt, miután az érintettek nem erre szerződtek" – mondta el az mfor.hu-nak Baranovszky György, a FEOSZ ügyvezető elnöke.

A kár nagysága minden fogyasztónál más és más, ráadásul számos összetevője van. Így például függ attól, milyen értékű élelmiszereket tároltak a hűtőben a kérdéses időszakban.

A hóesést okolja az E.ON 

Az áramkimaradás legsúlyosabban Zala és Vas megyét sújtotta, de érintett egyes Veszprém és Somogy megyei körzeteket is. Összességében 155 településen részben vagy teljesen megszűnt az áramszolgáltatás.

A FEOSZ kifogásolja továbbá, hogy a fogyasztók nem kaptak megfelelő tájékoztatást arról, mikorra lesz helyreállítva az áramszolgáltatás, és arról sem, milyen jogérvényesítési lehetőségeik vannak.

Nem beszélve arról - teszi hozzá a FEOSZ ügyvezetője -, hogy messze nem ilyen körülményes a szolgáltató akkor, ha a fogyasztó esik késedelembe a számla kiegyenlítésekor. Ilyen esetben ugyanis – a tapasztalatok szerint - akár egy-két forint kamatot is automatikusan érvényesít a következő havi számlában.

Az E.ON kezdetben a rosszul ültetett fákkal, a nehezen járható utakkal, a nem megfelelően karban tartott és kidőlt oszlopokkal indokolta, hogy nehézséget okoz az üzemzavarok szakszerű és gyors elhárítása, noha azon 300 szakember dolgozott. Később pedig a január 27-én leesett hó mennyiségére és minőségére, így rendkívüli időjárási körülményre hivatkozik. A jelentős mennyiségű hó súlya miatt ugyanis fák dőltek ki, megrongálva ezzel kétszáz villanyvezetéket és csaknem ennyi tartóoszlopot, amire 1986 óta nem volt példa Magyarországon.

Az üzletszabályzat melléklete szerint rendkívüli időjárás az, amit "az E.ON illetékességi területén független szerv annak minősít". Vagyis az áramszolgáltató csak ilyen vélemény birtokában mondhatja ki, hogy nem tartozik helytállási kötelezettséggel.

Ennek érdekében kereste fel az áramszolgáltató a Magyar Energia Hivatalt, ahol jelenleg vizsgálódnak az ügyben. Erre a jogszabály szerint 90 nap áll rendelkezésére. A beérkező kárigényeket az E.ON csak a hivatal ezen vizsgálata után bírálja majd el.

Újabb áramkimaradásokat jeleztek 

A hét elején egyébként más térségben jelentkeztek hasonló problémák: hétfői hírek szerint a Bakonyban 89 településen, 23 ezer fogyasztónál szünetelt az áramszolgáltatás a szél és a hó miatt.

A helyenként orkán erejű szél (90-105 kilométer/óra) és a tapadó hó miatt több helyen megrongálódott az elektromos hálózat, vezetékek szakadtak le. Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője hétfő délelőtti összesítése szerint Komárom-Esztergom megye három településén - Csatkán, Bakonybánkon és Vérteskéthelyen - nem volt áram, mert a kidőlt fák leszakították a vezetéket.

Részleges áramkimaradás volt Ászáron, Tatán, Kisbéren és Szákszenden. Győr-Moson-Sopron megyében az áramszünet négy települést érintett: Pázmándfalut, Mindszentpusztát, Jánossomorját és Tényőt. Szintén több helyen volt áramszünet Fejér és Veszprém megyében.

Az áramszolgáltató társaság felvette a kapcsolatot a katasztrófavédelemmel, átcsoportosított erőforrásokat, és dolgozik azon, hogy minél előbb helyreálljon a folyamatos szolgáltatás az érintett fogyasztóknál, közölte az E.ON.

Az MTI hétfő esti híradása szerint húsz településen, ötezer fogyasztónál még mindig nem volt áram Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Fejér megyében. Bár az E.ON közleménye szerint az üzemzavar a legtöbb helyen már megszűnt, a társaság mindent megtesz azért, hogy az utolsó 20 településen, így a kritikus területnek számító Ajka körzetében is minél előbb elérhető legyen a folyamatos szolgáltatás.

Az mfor.hu helyszínről származó információi szerint Ajka egyes térségeiben még kedd reggel sem volt áram - bár a helyzet már javult hétfőhöz képest. 

A szolgáltató ideiglenes megoldásként több aggregátort is üzembe helyez a lakossági fogyasztók áramellátásának biztosítására.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!