A WWF közleményben jelentette be, hogy a robusta alfajú kávénövényt - amelynek terméséből főleg instant kávét és energiaitalokat gyártanak - a 324 ezer hektáros Bukit Barisan Selatan nemzeti parkban is termesztik az indonéziai Szumátra szigetén. A kávébabot azután a törvényesen learatott termésekkel keverik össze, mielőtt a piacra kerülne.
A mezőgazdasági tevékenység jóvátehetetlen károkat okoz a területen - állítja a szervezet. Az erdők pusztítása ugyanis az orrszarvúk, ázsiai tigrisek és az elefántok élőhelyeinek elvesztéséhez, és így az állatok pusztulásához vezet.
A Nestlé kijelentette, hogy nem működik közre "jóvátehetetlen tevékenységekben", és egyike azon cégeknek, akik megállapodtak a WWF-fel abban, hogy közösen tesznek az erdők megmentése érdekében.
"A Nestlé sosem vásárol akarattal bizonytalan forrásokból kávét" - mondta Robin Tickle a cég szóvivője egy svájci hírportálnak. "Ha csak a legkisebb kétségünk is van az áru eredetével apcsolatban, nem vásárolunk belőle" - tette hozzá.
A szóvivő ugyanakkor beismerte, hogy gyakran igen nehéz felkutatni a kávészállítmányok eredeti származási helyét, mert a zsákok számtalan országon és cégen keresztülmennek, mire a vállalat üzemeibe érkeznek. A vállalat még így is mindent megtesz azért, hogy ne vásároljon bizonytalan forrásból - közölte Robin Tickle.
A környezetvédők közleménye az indonéz kormányt is elmarasztalja, mert szerintük az nem szabályozza kellő mértékben a kávétermesztést.
"Arra kérjük a nagy kávéfelhasználó cégeket, hogy ellátási vonalaikat szigorú , zárt láncú rendszerben üzemeltessék a jövőben, hogy esélyt se adjanak a tiltott területen termelőknek arra, hogy áruikat eladhassák. Az indonéz kormánynál pedig azt szeretnénk elérni, hogy erősítse meg a nemzeti park védelmét." - mondta Nazir Foead, a WWF munkatársa.
A Nestlé vállalat is arra kérte az indonéz hatóságokat, hogy a jövőben segítse a kávé eredetének pontos tisztázását. "Közöltük aggodalmunkat a helyi hatóságokkal, és nagyon reméljük, hogy a már meglévő szabályokat a jövőben keményen betartatják a hivatalos szervek" - mondta a szóvivő.
A WWF adatai szerint az inonéziai nemzeti park területének 28 százaléka szenvedett már el károkat, és ennek a 28 százaléknak 60 százalékán folyik mezőgazdasági termelés.