Megjelent a kormány.hu oldalán a Belügyminisztérium „Családok ügyintézésének egyszerűsítésével összefüggő egyes miniszteri rendeletek módosításáról és hatályon kívül helyezéséről” elnevezésű dokumentum, amelyben egész sor oktatást érintő rendeletet megszüntettek.
Az indoklás szerint ez a családok adminisztratív terheinek csökkentése érdekében történik. Miközben számos oktatást érintő rendeletet helyeztek hatályon kívül, arra nincs utalás, hogy ezek megszűnése után mit terveznek.
Az sincs kizárva, hogy ez már a státusztörvénnyel kapcsolatos előkészületeket jelenti. Tehát miközben ma „látszattárgyalás” folyt a Belügyminisztériumban, addig jó pár oktatást érintő rendelet került a kukába. A Telex.hu tudósítása szerint érdemi elmozdulás nem történt, ahol a szakmai szervezetek nem, csak a pártok képviselői kaptak szót, s ahol a belügyminisztert az sem hatotta meg, hogy az egyeztetésre elvitték annak a 27 ezer tiltakozónak az aláírását, akik a státusztörvény visszavonását követelték, és annak a közel 5 ezer pedagógusnak a nyilatkozatát, akik nem veszik fel a munkát, ha életbe lép a státusztörvény.
Hogy csak a legrelevánsabb rendelet megszüntetéseket említsük a dokumentumból:
- a Két tanítási nyelvű iskolai oktatás irányelvének kiadásáról szóló rendelet (a speciális nyelvi középiskolák teljes működési rendjét taglaló dokumentum)
- az érettségi vizsga részletes követelményeiről szóló rendeletmódosítás
- az esélyegyenlőséget, felzárkóztatást segítő támogatások igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes szabályairól szóló rendelet
- a nevelési-oktatási intézmények működését módosító rendelet (a tehetséggondozó középiskolákat érinti)
- a szakmai és informatikai fejlesztési feladatok támogatási igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes szabályairól szóló rendelet
- az Oktatási és Kulturális Minisztérium szolgálati titokkörének megállapításáról szóló rendelet (ez rögzítette például, hogy az írásbeli érettségi vizsgák központi feladatlapjainak javítási-értékelési útmutatóinak érvényességi idejét)
- az integrációs rendszerben részt vevő intézményekben dolgozó pedagógusok anyagi támogatása igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes szabályairól szóló rendelet
- a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről, valamint egyes oktatási jogszabályok módosításáról szóló rendelet
- a nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló rendelet
- egyes köznevelési tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló rendelet (nemzetiség óvodai nevelés és nemzetiség iskolai oktatással kapcsolatos)
- a köznevelési szakértői tevékenység, valamint az érettségi vizsgaelnöki megbízás feltételeiről szóló rendelet.
Mint ismeretes, a státusztörvény több, mint 50 pontban érintené hátrányosan, sőt, egyenesen negatívan a pedagógusokat. Így jelenleg őket már nem csak a béremelésük óriási csúszása, hanem a foglalkozásukat alapjaiban megváltoztató tervek is sújtják. A legfontosabb változás, hogy megszűnne a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonya, ehelyett a kormány köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt akar bevezetni.
A mai tárgyalás után az ellenzéki pártok úgy látják, valódi értéke nemigen volt a találkozónak, sokkal inkább nevezhető ez adminisztrációs lépésnek, amin túl akart esni a kormány. A Belügyminisztérium sajtótájékoztatóján Rétvári Bence államtitkár pedig azt mondta, hogy a kormány mindenkivel egyeztetett már a státusztörvénnyel kapcsolatban, akivel csak lehetett.