A Népszava cikke szerint augusztusban több mint 200, szeptemberben pedig több mint 500 magyar egyetemi hallgató kelt útra a Pannónia program keretében. A portál kérdésére a számadatok közlése mellett a programot kezelő Tempus Közalapítvány válaszában úgy fogalmazott, hogy a cél, hogy “meghódítsák a világot” és nemzetközi tapasztalatokra, ismeretekre tegyenek szert.
A cikk emlékeztet, a Pannónia Program azt követően jött létre, hogy az uniós kormányok képviselőiből álló EU Tanács hozott egy határozatot, amely felfüggesztett 6,3 milliárd eurót a Magyarországnak megítélt fejlesztési forrásokból.
A kihasználtság rendkívül alacsony: a Pannónia programban idén elméletileg 8 ezer fő vehet részt, ám a lap által kapott adatok szerint ennek még a tíz százalékát sem sikerült elérni. A Népszava hozzáteszi, ez azért is meglepő, mert a Tempus Közalapítvány tájékoztatása szerint a Pannónia program keretében már több mint négyezer egyetemközi együttműködés jött létre a hazai modellváltó egyetemek és külföldi intézmények között. A program weboldalán több mint száz célország van megjelölve az Egyesült Királyságtól kezdve Dél-Koreáig, vagyis a lehetőség elvben adott, hogy a magyar hallgatók részt vegyenek a programban.
A cikk hozzátette, az Erasmus+ programban tavaly még mintegy 10 ezer magyar hallgató vett részt.