Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője levélben kérte az Európai Bizottság elnökét, valamint az oktatásért és költségvetésért felelős biztosokat, hogy kössék az oktatás reformjához az uniós pénzeket, olvasható a párt szombati közleményében.
Mint írják, az Ursula von der Leyennek, Didier Reyndersnek és Johannes Hahnnak címzett levélben Donáth arról ír, hogy az elmúlt években a magyar oktatás helyzete súlyos válságba jutott. A pedagógusszervezetek demonstrációira viszont a kormány előbb a sztrájkjog gyengítésével reagált, majd a státusztörvénnyel még tovább szűkítette a tanárok autonómiáját.
A státusztörvény-tervezet olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek a pedagógusok fegyelmezését célozzák, például az iskolai maximális napi munkaidő 8-ról 12 órára emelése, a pedagógusok technikai eszközeiken való megfigyelése, emellett a tanárok munkaidőn kívül sem nyilatkozhatnának a közoktatásról.
– fogalmaz a levélben.
Hozzáteszi, „a törvény következtében több ezer tanár hagyhatja ott a tanári pályát, ami beláthatatlan következményekkel járna a már ígyis tanárhiánnyal küszködő oktatási rendszerre.”
A képviselők a levélben arra kérik a Bizottságot, hogy a felfüggesztett uniós forrásokat csak három feltétel teljesítése esetén adja oda a magyar kormánynak:
- vonják vissza a státusztörvényt,
- hajtsanak végre azonnali, 50 százalékos pedagógus-béremelést,
- és indítsák be a magyar oktatás reformját a tanárok és diákok érdemi bevonásával.
A levelet még 16, Renew Europe-frakcióhoz tartozó EP-képviselő írta alá, köztük Guy Verhofstadt volt belga miniszterelnök is.
Donáth Anna Facebook-oldalán hozzáteszi: "A három pontos követelésünk semmivel sem nehezítik meg az EU-s pénzek hazahozatalát, hiszen megvalósításuk könnyű: pusztán politikai akarat kérdése".