Pénteken szeptember 1., indul az új tanév, ebből az alkalomból tartott sajtótájékoztatót a PSZ vezetősége, Totyik Tamás elnök, Gosztonyi Gábor és Tóth Tünde, a két alelnök.
„Az új tanévvel szintet kell lépni, ezért a becsengetéskor a vészcsengőt kell megnyomni szeptember 1-jétől az iskolákban, hiszen továbbra is hatalmas problémák vannak. Miközben műkörmösnek, sírásónak, vagy pénztárosnak mennek el a pedagógusok, addig nyugdíjból hívják vissza a korábbi kollégákat, de lesznek pedagógus végzettség nélküli katonák, biológusok, fizikusok is a katedrán” – indította el a tájékoztatót Gosztonyi Gábor.
Azt is hozzátette, hogy forró ősznek néznek elébe. Jövő héten egyeztetnek arról, hogy megtámadják az Alkotmánybíróságon a státusztörvényt, készül egy beadványuk Strasbourgba a népszavazási kérdések ügyében is, és részt vesznek minden olyan nagy megmozduláson, mint a pénteki Kossuth téri évnyitó, a szeptember 15-i tüntetés vagy az országjárás.
Totyik Tamás azzal folytatta, hogy a PSZ elvégezte az előzetes számításokat, és e szerint
5 év alatt várhatóan 21 980 főállású pedagógussal lesz kevesebb, és ebbe a pedagógusképzésekben résztvevőket is belekalkulálták.
„Ez akkora tőrdöfés a közoktatásnak, amit egy rendszer sem él túl” – tette hozzá az elnök.
Látszatra minden rendben van, ám idén legalább 8 ezer fő visszafoglalkoztatott nyugdíjassal takarják el a pedagógushiányt, illetve képesítés nélküli tanárokkal. Labdarúgóedzők tömegesen jelentkeznek testnevelés tanárnak, idegenvezetőket keresnek meg, mert nincs angoltanár, rendszergazdák tartanak informatikaórákat pedagógus képzettség nélkül, de állatorvos is jelentkezett már biológia-kémia oktatónak.
Totyik szerint a legutolsó kompetenciamérés arról árulkodik, hogy minden ötödik általános iskolában van képesítés nélküli pedagógus, és minden harmadikban nem a szakjának megfelelő pedagógus tanít. A 15-16 ezer hiányzó pedagógusszám nem légből vett adat, ugyanis az intézményvezetők nyilatkozatai alapján vált nyilvánossá.
Az utolsó kompetenciamérés eredménye pedig döbbenetes: 40 százalék funkcionális analfabétáról számol be.
Kérdés, hogy a Covid ebbe mennyire szólt bele, de a PSZ szerint ilyen eredmény után bárhol a világon lemondanának, szakmai vezetőt neveznének ki és vészforgatókönyvet készítenének, hogy a magyar gazdaság ne silány munkaerőhöz jusson hozzá.
Tóth Tünde újonnan választott alelnök a természettudományos tantárgyak körül kialakult számháborúról beszélt, amely során Maruzsa Zoltán közoktatási államtitkár 72 főről beszélt, akit felvettek kémia szakra. De mivel minden ötödik felvett hallgató marad hosszú távon a pályán, így csak 13-14 fővel fogja gyarapítja ez majd a következő 5-10 évben a kémiatanárok számát. De a magyar viszonyokat nézve reálisan inkább 5-7 főt jelent majd.
Az egyre gyarapodó problémákra ezért a PSZ közösségi kampányt indít „Mondd el hat szóban a problémád!” címmel. Ezeket a [email protected] e-mail címre várják.
A sajtótájékoztatón a tanévkezdés előtt egy nappal kiadott státusztörvény végrehajtási rendeletéről is szó esett, ahogy a régóta húzódó pedagógus-béremelésről is. Ez utóbbival kapcsolatban elhangzott, hogy arról nem a sokat ostorozott Brüsszel tehet, hiszen az Európai Bizottságban csak azt kérték, hogy törvénybe kell iktatni a pedagógus-béremelést. Ám ez a törvény azóta sincs sehol, hiába volt márciusban már egy tervezet erről.