3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma ismét tárgyalóasztalhoz ültek a pedagógusok és a kormány képviselői, hogy átbeszéljék az oktatás aktuális kérdéseit. Úgy tűnik, a státusztörvény tervezetében némi elmozdulás látható a kormány részéről. 

Szokás szerint a tárgyalás után a két pedagógus szakszervezet képviselője tájékoztatót tartott a Belügyminisztérium (BM) előtt.

"Változott a kormány hozzáállása" – jelentette ki Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke.

A legfontosabb változás, hogy a közalkalmazotti törvény szerint távozhatnak a rendszerből azok a tanárok, akik nemet mondanak a státusztörvényre.

A másik komoly változás, hogy a döntéshozók fixen három hónapban határoznák meg a lemondási időt, ami lényegesen kedvezőbb, mint a korábban belengetett hat hónap.

Nincs ugyanakkor érdemi változás az áthelyezhetőség kérdésében, igaz, abban talán még reménykedhetünk, hogy a távolsági korlátot leszorítják járási szintre

– emelte ki Totyik Tamás, aki hozzátette: egyértelműen látszik, hogy olyan jogalkotók készítették az eredeti tervezetet, akik budapesti fejjel gondolkodnak.

Az egyeztetésen részt vett Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja is. Nyomatékosította, hogy a kormány valóban próbál visszahúzódni a közalkalmazotti törvény szabályaihoz. Elmozdulás van például abban, hogy a legalább öt órát megbízási szerződéssel foglalkoztatottak, illetve a hittantanárok a tervezet szövegével ellentétben mégsem lennének tagjai a nevelőtestületnek, ami összhangban van a szakszervezetek kérésével.

A három hónapos lemondási idővel ugyanakkor még mindig nem vagyunk kibékülve, de legalább hat hónapra már nem tudják kitolni. Szintén van egy kis változás a jubileumi jutalmak ügyében, de meggyőződésünk, hogy ez még mindig nem elég

– jelentette ki Nagy Erzsébet, aki úgy látja, hogy a kormány az uniós nyomásgyakorlás miatt enyhült meg. Az Európai Parlament frakcióvezetői ugyanis levelet írtak Ursula von der Leyennek, mert elfogadhatatlannak tartják a státusztörvényt.

Nagy Erzsébet kitért arra is, hogy Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár jelezte: a közeljövőben egy uniós egyeztetésen is részt vesz az új jogállás ügyében.

„Továbbra is kitartunk amellett, hogy semmi szükség státusztörvényre, a fenntartásainkat mi is jelezni fogjuk az unió felé, mivel a tervezet még a visszalépésekkel együtt sem teszi vonzóvá a pedagógusi pályát” – hangsúlyozta a PDSZ ügyvivője.

A következő egyeztetés május 16-án lesz. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!