3p

Szomorú hangulatú évzáró sajtótájékoztatót tartott a Pedagógusok Szakszervezete. Véleményük szerint holnap verik be az utolsó szöget a köznevelés koporsójába.

Szabó Zsuzsa, a PSZ leköszönő elnöke szerint elkeserítő és lehangoló úgy lezárni ezt a tanévet, hogy miközben mindent elkövettek a változtatások eléréséért, mégsem tudnak érdemi eredményt felmutatni. Akár a béremelést illetően, akár a munkaterhek csökkentésében, vagy az óraszámok fixálásában, ahogy a nem-pedagógusok álláshelyeinek megoldásában sem.

„Mondhatnánk, hogy kiégettek vagyunk, mégis van remény. Amíg a diákok és a szülők erősítenek minket, addig azt gondolom, van holnap. Remélem, a kormány észbekap, hogy tanárok nélkül milyen gazdasági szerepet tud a jövőben betölteni Magyarország”.

Holnap is tüntetés a Kossuth téren 17 órától. Fotó: MTI
Holnap is tüntetés a Kossuth téren 17 órától. Fotó: MTI

A sajtótájékoztatón bevágták Orbán Viktor legendás Hősök terei beszédét, amihez Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke hozzáfűzte: a mai fiatalok, és a tiltakozó diákok ugyanilyen lánglelkűek, mint egykor Orbán Viktor volt. Empátiával meg lehetne érteni őket.

„De, ami most történik az oktatással, az több, mint abúzus” – tette hozzá.

„Nem véletlen a pénteki, június 16-i dátum sem, Nagy Imre kivégzésének és újratemetésének a napja. A közoktatás koporsójába ugyanis ekkor fogják az utolsó szöget is beverni. Ha elfogadják a státusztörvényt, nem lesz más az országban, mint a közjószágok legeltetése” – jelentette ki Gosztonyi, aki kíváncsi, hogy a hétfői sztrájkbizottsági tárgyaláson mi fog történni. Azok után, hogy a kormány annyira fél, hogy pénteken bezárkózik a parlementbe.

Totyik Tamás, a PSZ másik alelnöke, aki júliustól már elnökként folytatja pályafutását a parlamentbe benyújtott költségvetési tervezettel kapcsolatban kijelentette:

„Nem véletlen, hogy a közgazdászok egyéjszakás kalandnak nevezik a költségvetést”.

A 2024-re benyújtott költségvetési tervezetben a középfokú oktatás ugyanis 0,7 százalékkal részesedik majd a GDP-ből (ez megfeleződött 2022-höz képest), az alapfokú oktatásra pedig 1,1 százalék jut majd. Tehát az egyik legnagyobb vesztese ennek a tervezetnek az oktatás, hiszen ez messze nem elégséges a működőképességhez.

„Minden felelősség a kormányt terheli, nem az Európai Uniót vagy a baloldali pártokat amiatt, hogy még mindig nem jönnek az EU-s források a béremelésre. Ezért azt gondolom, hogy augusztusban előbb lesz hóesés, mint pedagógusbér-emelés” – tette hozzá Totyik Tamás, aki szerint mélységesen megalázó és elkeserítő, hogy fényévekre kerültek a magyar pedagógusok a román kollégáiktól is, ahol most emeltek 25 százalékot a bérükön.

A tanévzárón arra kértek mindenkit, hogy aki szívügyének tekinti a közoktatás helyzetét, az menjen ki a holnapi, június 16-i tüntetésre a Kossuth térre, a felmondó pedagógusok pedig hozzanak magukkal plakátokat, amiken ezt ki is hirdetik.   

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!