4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012 júliusában 16 ezer forinttal nőtt a rendszeres bruttó átlagbér a közszféra szellemi alkalmazottainál. Ezzel szemben a versenyszférában, mindössze pár száz forinttal vihettek haza többet az alkalmazottak. Mfor.hu-háttér.

2012 júliusában a Központi Statisztikai Hivatal keddi adatközlése szerint a bruttó, prémiumok nélküli rendszeres átlagkereset 211,8 ezer forint volt, ami előző hónaphoz képest egy közel 4000 forintos emelkedés eredménye. Egy év alatt pedig 22 ezer forinttal nőtt a rendszeres bruttó átlagkereset. Ezen belül míg a versenyszféra átlagbére stagnálást mutatott, addig a közszférában 200,8 ezer forintot közöltek a hetedik hónapra, ami 11 ezer forinttal magasabb az előző havinál.

Az ebben a szektorban tapasztalt bérnövekedés első gondolatra akár a júliusi, előző havinál kisebb közmunkás létszámmal is magyarázható lenne; az ő átlagosnál jóval alacsonyabb bérük ugyanis rendre lefelé  húzza a bérstatisztikát. Ám kiderült, hogy júliusban 106,2 ezer fő dolgozott a közmunkaprogram keretén belül, ami gyakorlatilag júniushoz képest stagnálást mutat. Tehát a közszféra létszáma nem csökkent, így ez nem korrigálhatta a statisztikát.

Ha azonban a közszférának a fizikai és szellemi foglalkoztatottakra bontott statisztikáját nézzük meg, akkor kiderül, hogy minden bizonnyal részben a közmunkások előző hónaphoz képest változatlan létszámának eredőjeként is, gyakorlatilag stagnált a közszféra fizikai alkalmazottainak prémiumok nélküli bruttó bére. Ezzel szemben a szellemi foglalkoztatottaké a júniusi 221,3 ezer forintról 237,2 ezerre emelkedett, ami 16 ezer forintos béremelés eredménye. Ezzel pedig soha nem látott szintre emelkedett a közszférában dolgozó szellemi alkalmazottak rendszeres havi bruttó bére. Mértékének köszönhetően pedig nemzetgazdasági szinten is csúcsra jutott ez az statisztikai adat.

A béremelés során ugyanakkor nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a kormány júliusban rendezte az egészségügyi dolgozók bérét béremelés formájában, ráadásul januárig visszamenőleg. A statisztikában ez mutatkozhat meg.

A fenti változásoknak köszönhetően a közszféra szellemi alkalmazottai átlagosan 13 500 forinttal vihettek haza többet nettó keresetként, amivel szemben a versenyszférában dolgozó szellemi alkalmazottak közel 1500 forintos nettócsökkenéssel szembesülhettek a statisztika szerint átlagosan. Nemzetgazdasági szinten a szellemi alkalmazottak nettó fizetése a júniusi 189 ezer forintról 195 ezerre emelkedett júliusban - köszönhetően a közszféra szellemi dolgozóinak jelentős béremelése miatt.

A versenyszféra tovább zsugorodik

Az alkalmazottak létszámát a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások körében vizsgálva továbbra sem szolgálhatunk igazán jó hírrel a friss statisztika alapján. Bár a versenyszférában havi összevetésben 14 ezerrel 1,83 millióra bővült az alkalmazottak létszáma, az még mindig 37 900 fővel marad el az egy évvel ezelőtti állapottól, amikor is 1,868 millióan voltak alkalmazásban.

Öröm az ürömben, hogy a korábbi hónapokban megfigyelt zsugorodás üteme némileg lassult, ahogy az a grafikonunkon is látható. Kérdés lesz, hogy a következő hónapokban is folytatódik-e ez az ütem - bár az augusztusi NFSZ-adatokat elnézve jelentős változásban nem feltétlenül bízhatunk, hiszen a piac a korábbi hónapoknál kevesebb új munkahelyet tudott létrehozni.

Havi szinten a növekedés egyébként elsősorban a fizikai alkalmazottak számának bővülésének köszönhető - 11 ezerrel voltak többen ugyanis, mint júniusban -, míg a szellemi alkalmazottak létszáma mindössze 3500 fővel emelkedett 687,9 ezer főre. Előző évhez viszonyítva egyébként mindkét alkalmazotti rétegnél jelentős visszaesés figyelhető meg.

A közszférában ugyanakkor előző hónaphoz képest egy közel 7000 fős zsugorodást volt megfigyelhető, így 2012 júliusában 763,7 ezren dolgoztak a szektorban. Ez előző évhez képest majdnem 20 ezer fővel magasabb szám, amihez a közmunkások létszámkülönbsége járult hozzá. Míg tavaly júliusban 73,5 ezer fő dolgozott közfoglalkoztatás keretén belül, idén ez a szám 106,2 ezer fő volt. Ez az eltérés egyébként annyira nem is okozhat meglepetést, hiszen a kormány nem titkolt szándéka a közmunkaprogramok fokozódó ütemű fellendítése. Úgy vélik ugyanis, hogy ez jelentheti a hidat a munkanélküliség és az alkalmazotti státusz között.

Nemzetgazdasági szinten a fenti változások eredőjeként összességében júliusban 2,701 millióan álltak alkalmazásban. Létszámuk előző hónaphoz képest 9000 fős bővülésről árulkodik, ám éves szinten pedig 18 ezer fős zsugorodás következett be, hiába nőtt a közmunkások száma 20 ezerrel, a korábban már elmített szűkülés a versenyszféra alkalmazotti létszámában ennél erőteljesebb hatású.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!