4p

2011 júniusában a hazánkban alkalmazásban álló 2 millió 731 ezer ember 12 százaléka dolgozott részmunkaidőben, vagyis 342 ezren. Előző év azonos időszakához képest az átalakuló közfoglalkoztatási rendszer miatt a szektorban 9,6 százalékkal csökkent a teljes munkaidőben dolgozók száma - derül ki a statisztikai hivatal adatsoraiból. Mfor.hu-háttér.

Egy év alatt 18 ezer új munkahellyel bővült a versenyszféra, míg a közszférában lévő helyek száma 33 ezerrel lett kevesebb a minimum 5 fős vállalkozások esetén. A versenyszféra szerkezete 12 ezer szellemi foglalkoztatottal és 6 ezer fizikai dolgozóval növekedett, míg a közszférában a szellemi foglalkozásúak száma 12 ezerrel, a fizikaik létszáma pedig szűk 21 ezerrel lett kevesebb előző év júniusához képest. Ez utóbbi elsősorban a közmunkaprogram átalakításával magyarázható.

2010 júniusához képest a versenyszférában 18 ezer új munkahellyel lett több (1 százalékkal), ezzel szemben a közszférában 33 ezres (4,2 százalékos) létszámcsökkenés történt. Vagyis egy év alatt 10 ezerrel (0,4 százalékkal) csökkent a foglalkoztatottak száma Magyarországon a legalább 5 főt foglalkoztató szervezetek körében. (Már májusban is csökkent a dolgozók száma, de az akkori visszaesés mértéke még csak 7 ezer volt). Ennek függvényében elég messze vagyunk a kormányzati ciklus végére, 2014-re ígért 400 ezer fő új munkahelytől.

Nem haladunk a kilábalás felé

Az adatsorok vizsgálatából az látszik, hogy míg 2011 áprilisában az előző év azonos időszakához képest 40 ezerrel több embert foglalkoztatott a versenyszféra, idén júnisban 20 ezer fővel csökkent a különbség. Ez azt is jelenti, hogy a feldolgozóiparban mérhető korábbi növekedési ütem jelentősen lassulni kezdett. Ez a mérséklődés azért is jelent problémát, mert az járulhatna hozzá a kilábaláshoz, ha egyre több pozíció jönne a létre a versenyszférában.

Átszervezések a költségvetési szférában

Míg 2011 első hónapjában a szektorban 643 ezren dolgoztak teljes munkaidőben, és 52 ezren részmunkaidőben, júniusra utóbbi értéket nézve lényeges változás történt. A nem teljes munkaidős pozíciók száma ugyanis 49 százalékkal, 106 ezerre bővült - az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 52 százalékos növekedés történt. A teljes munkaidőben dolgozók létszáma 2010 júniusához képest 9,6 százalékkal, 651 ezerre csökkent.

A versenyszférában ennél kisebb mértékű változást lehetett tapasztalni. Az első hónapban mért 1 millió 636 ezres létszámhoz képest júniusra 28 ezer fővel emelkedett a teljes munkaidőben alkalmazottak száma, míg a részmunkaidősök száma mindössze 10 ezerrel növekedett. Előző év azonos idszakához viszonyítva pedig a teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma 1, a nem teljes munkaidősöké pedig 0,6 százalékkal lett több.

Az adatok azt alátámasztják, hogy a közszféra átalakítása a 4 órában alkalmazottak előtérbe helyezését helyezi az átszervezések központjába, miközben a teljes munkaidős pozíciókat megnyírbálják.

Fizetésekben nincs nagy változás

A teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagos bruttó bére 211 400 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 216 500, a közszférában alkalmazottaké pedig 201 300 forint.
A fizikai dolgozók esetében a közszférában dolgozók rendszeres havi bruttó bére 12 százalékos emelkedésen esett át tavaly júniushoz képest (120 ezerről 135 ezerre nőtt), míg a szellemi dolgozók esetében az ezer forintot sem éri el az emelkedés a szektoron belül. Ezzel szemben a versenyszféra szellemi foglalkoztatottainak átlagos bruttó bére 11 ezer forinttal, 287 ezer forintról 298 ezerre emelkedett, a fizikai dolgozóké pedig 139 ezerről 147 ezerre nőtt egy év alatt.

Élen az információ és kommunikáció szektor

2011 január-június időszakában a versenyszféra bővülése a feldolgozóipar 5 százalékos, az információ és kommunikáció majdnem 7 százalékos és a szakmai, tudományos és művészeti tevekénységi szektor 5,5 százalékos létszámbővülésének is köszönhető.

A szektorok szerinti fizetésekből pedig kiderül, hogy még mindig a pénzügyi és biztosítási szektorban dolgozóknak fizetnek a legjobban - 480 200 forintot, ráadásul az ő bruttó bérük produkálta 2011 január-június időszakban a legnagyobb emelkedést - 8 százalékot.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!