5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Azt már tudjuk, hogy rövid távon az új járulékkedvezményeknél nagyobb könnyítést jelent a meglévő Start-kártya rendszere. A következő kérdés az, hogy 2013-ban melyik lesz jobb: a bérkompenzáció vagy az életbe lépő járulékkedvezmények. Mfor.hu-háttér.

Mint ismert, a kormány elképzelései szerint 2013-tól a munkáltatók a munkaerőpiacon nehezebb helyzetben lévő munkavállalók alkalmazása esetén 14, illetve 28,5 százalékos járulékkedvezményt érvényesíthetnek az őket terhelő járulékokból. Azt már tudjuk, hogy az új kedvezmények hogyan viszonyulnak a meglévő Start-kártya rendszerében felhasználható kedvezményekhez, másik sarkalatos pont viszont a jövőre életbelépő könnyítések együttes használata a bérkompenzációval.

Ez utóbbival kapcsolatban egyébként még némileg bizonytalan a jövőkép. Tavaly ugyanis, amikor döntés született erről a lehetőségről, a kormány egyértelműen kijelentette, hogy a rendszer csak 2013 után kerül kivezetésre. Az elmúlt időszakban azonban több különböző nyilatkozat is elhangzott, melyek az eredeti tervekkel ellentétben a bérkompenzáció 2013-as megszüntetésére engednek következtetni. Például Varga Mihály, tárca nélküli miniszter fogalmazott úgy, hogy jövőre mindenféle kompenzációtól mentes lesz az adórendszer. Mivel hivatalos álláspont azonban még nem született a kérdésben, az mfor.hu a 2013-as bérkalkulátor frissítése során is a jelen pillanatban legbiztosabbnak látszó kormányzati álláspontot vette figyelembe, vagyis a bérkompenzáció jövő évi érvényesíthetőségével kalkuláltunk. Varga Mihály szavaival ellentétben a Nemzetgazdasági Minisztérium kérdésünkre adott válasza is a bérkompenzáció megtartására utal.

Az mfor.hu ugyanis a jövő évtől bevezetésre kerülő járulékkedvezmények és a bérkompenzáció viszonyáról érdeklődött az NGM-nél, ahol kérdésünkre a következő választ küldték: "a nettó bérek megőrzését célzó adókedvezmény ("bérkompenzáció") 2013-ban is igénybe vehető, és a munkáltató dönti el, hogy azt, vagy pedig a 2013-ban életbe lépő újfajta kedvezmények valamelyikét érvényesíti a munkavállalója után". Ennek nyomán megvizsgáltuk, vajon melyik lehetőséggel jár jobban a munkáltató.

A két kedvezménytípus összehasonlításakor meg kell említenünk, hogy míg a bérkompenzáció az eredeti tervek szerint már csak jövőre vehető igénybe, és csak azok jogosultak rá, akik minden dolgozójuknál végrehajtották a kormány által elvárt béremelést, míg a jövőre életbe lépő járulékkedvezmények automatikusan járnak a munkaadóknak, és több évre is szólnak majd.

Bérkompenzáció 2013

A nettó bérek megőrzése érdekében a kormány tavaly adókedvezmény nyújtásáról döntött azon munkavállalók számára, akik minden dolgozójuknál végrehajtják a törvényben rögzített elvárt béremelést. A kompenzáció idei évi mértékéről egy korábbi cikkünkben olvashat: lásd. Kiszámoltuk, ki után mennyi bérkompenzáció jár.

A korábbi információk szerint 2013-ban a kedvezmény az ideinél már sokkal kisebb mértékű lenne és bruttó 130 ezer forintos bérnél ki is futna szemben az idei 190 ezres szinttel. A 75 ezer forint alatti béreknél a kedvezmény 16 százalék lenne, maximum 12 ezer forint, a bruttó 75 ezer forintnál magasabb bérek esetében pedig a 75 ezer forint feletti rész 20 százalékával csökkenthetné a munkavállaló a terheit. (2013-as bérkalkulátorunkat is ezeknek megfelelően frissítettük).

Csak a legalacsonyabb bérnél versenyképes a kompenzáció

2013-tól a munkáltató a korábban bejelentetteknek megfelelően járulékkedvezményt vehet igénybe akkor, ha 25 év alatti, vagy 55 év feletti, 25 és 54 év közötti szakképzetlen munkavállalót, tartósan munkanélkülit, vagy pedig gyedről, gyesről visszatérő kismamát alkalmaz.

Az alábbi grafikon azt szemlélteti, hogy hogyan alakul a foglalkoztatás teljes költsége különböző bérkategóriák, illetve különböző kedvezmények érvényesítése esetén. Ahogy az látható, és a feltételek alapján is sejthető, a legkedvezőbb a munkáltató számára a 28,5 százalékos kedvezmény lesz, amikor is a foglalkoztatás költségeként csak a bruttó munkabér merül fel.

Ami viszont ennél érdekesebb, a bérkompenzáció alakulása, melynek mértéke a bruttó bér növekedésével fokozatosan csökken, így a magasabb bérek felé haladva egyre jobban veszít az előnyéből ez a lehetőség.

Az egyes bérkategóriáknál a különböző kedvezmények nagyságának alakulását szemléltető grafikonunkon már jobban látszik a lényeg, vagyis az, hogy bruttó 80 ezer forintos bér alatt, amennyiben a munkaadó csak 14 százalékos járulékkedvezményre jogosító alkalmazottat foglalkoztat, akkor 2013-ban a bérkompenzációval jobban tudja csökkenteni a költségeit. (Ez azonban csak a részmunkaidőben bejelentett alkalmazottak esetében fordulhat elő, mivel jelenleg a nyolc órában bejelentettek mininálbére bruttó 93 ezer forint). Vagyis, ha például a részmunkaidős alkalmazott 70 ezer forintos bruttóra van bejelentve, 14 százalékos járulékkedvezménnyel 10 150 forinttal csökkenthető a foglalkoztatás költsége, ami 79 800 forint lesz. Bérkompenzáció alkalmazásával 78 750 forintos kiadásra kell felkészülnie, vagyis összesen 11 200 forinttal csökkentheti a munkaadó a foglalkoztatás költségét. Ennél magasabb béreknél lényegében versenyképtelen lesz a bérkompenzáció a támogatott munkavállalói csoportok esetében - nemcsak a teljes munkaadói járulékot elengedő opcióval szemben, de a 14 százalékos kedvezményt sem tudja felülmúlni.

Mindez tehát azt jelenti, hogy csakis az igazán alacsony bérért foglalkoztatott 25 év alatti, 55 év feletti, vagy 25 és 54 év közötti szakképzetlen munkavállaló esetében jár jobban a munkaadó, ha a bérkompenzációt érvényesíti. Bár minderre csak akkor lesz lehetősége, ha megfelel a bérkompenzáció feltételeinek; vagyis minden alkalmazottjánál végrehajtotta az elvárt béremelést, a vállalkozás alkalmazotti létszáma pedig nem csökken.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!