Az állami szféra alkalmazásában állni jól csengő, nyugdíjas állást jelentett a köztudatban. Emellett a pozíciókat vonzóvá tették még a béremelések, a kedvezmények, a különféle hozzájárulások, a juttatásokról nem is beszélve. A konvergenciaprogram részeként azonban a szféra alkalmazottai a bruttó bérek befagyasztására készülhetnek, az új adózási törvények miatt ráadásul azok nettója némileg csökkent is év elején. A költségvetés területén az első hónapokban 4,5 százalékkal maradtak el a bérek 2010 azonos időszakához képest. Az ellentételezés érdekében a keresetbe nem tartozó kompenzáció kifizetésére került sor. A KSH ma reggeli gyorsjelentése szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatottak mindössze 46%-a kapta meg az átlagosan 5200 forintos kiegészítést. Ennek köszönhetően a bruttó keresetek csökkenését 1, 2 százalékponttal mérsékelte.
A kutatáson dolgozók összesítették az egyes állami pozíciókban elérhető jövedelmeket, majd összehasonlították azokat a szlovák és a cseh adatokkal.
A cseheknél a legjobb
Az összes pozíció figyelembevételével végzett összehasonlítás szerint az állami szerveknél dolgozók átlagjövedelme Csehországban a legmagasabb, bruttó 257 ezer forint, Magyarországon bruttó 232 ezer forint, Szlovákiában bruttó 216 ezer forint - olvasható a kutatási összefoglalóban.
Ezzel szemben az önkormányzati dolgozók bérét nézve hazánk a bruttó 174 ezer forinttal az utolsó helyre került az összehasonlításban. A szlovákoknál átlagosan 198 ezer forintot, a cseheknél pedig 240 ezer forintot keresnek.
Osztályvezetőnek és szakreferensnek lenni jó itthon
A hazai főosztályvezetők átlagjövedelme 587 ezer forint, míg az összehasonlításban második helyre került csehek esetében csak bruttó 468 ezerre számíthatnak a fizetési napon. Az utolsó helyre szorult Szlovákiában átlagosan 368 ezer forintot kapnak a pozícióban dolgozók.
Az összehasonlítás alapján az állami szervezeteknél dolgozó osztályvezetők sem panaszkodhatnak. Bruttó 352 ezer forintot keresnek. Északi szomszédaink közül a cseheknél a legjobb a helyzet 271 ezer forinttal, a szlovák osztályvezetőknek viszont mindössze 159 ezer forint vándorol a zsebébe.
A szakreferensek fizetését illetően alig van különbség a cseh viszonyokhoz képest. Itthon bruttó 244 ezer forintra számíthatnak, külföldi kollégáik viszont 231 ezer forintot kapnak.
Főmunkatársak és az előadók a legrosszabb helyzetben
Magyarországon egy főmunkatárs 223 ezer forintot keres, Csehországban bruttó 275 ezer, Szlovákiában bruttó 190 ezer forintot – derült ki a kutatásból. Az előadók esetében sem sokkal jobb a helyzet, hiszen itthon az elérhető átlagos jövedelem mindössze bruttó 160 ezer forint, a szlovákok is csak 15 ezerrel számíthatnak többre. Az ügyintézőknek bruttó 135 ezer forintból a jövedelmük, Csehországban viszont havi bruttó 217 ezer forint áll a bérlapon.
Székely Sarolta
mfor.hu