0,6 százalékkal csökkent a munkaerőköltség hazánkban 2009-ben a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások és a költségvetési intézmények teljes vonatkozási körében - derül ki a KSH felméréséből. Ezen belül a versenyszférában 3,6 százalékkal emelkedtek a költségek, míg a költségvetési szférában 9 százalékkal olcsóbban lehetett embereket alkalmazni.
A munkaadó terheit számolják bele
A munkaerőköltség az alkalmaztatás költségét jelenti, tehát minden olyan, a munkáltatót terhelő kötelezettséget felölel, ami a munkaerő alkalmazásával kapcsolatban felmerül - olvasható a statisztikai hivatal definíciójában. A munkaerőköltség a munkavállalók munkájának ellenértékeként kifizetett összegen (kereset) kívül a nyugdíj- és egészségbiztosítás munkáltató által átvállalt terheit, hozzájárulását a munkanélküliség kezeléséhez, a csökkent munkaképességűek foglalkoztatását szolgáló alapokhoz, a különféle természetbeni és szociális juttatásokat, illetve költségtérítéseket és a továbbképzéssel kapcsolatos költségeket tartalmazza.
Ezek alapján a havi átlagos munkaerőköltség 2009-ben 291 110 forint volt a magyar gazdaságban. Ezen belül a versenyszférában 291 398 forintba került egy dolgozót alkalmazni, míg a költségvetési szektorban átlagosan 301 015 forintba kerültek a munkavállalók az államnak.
A munkaerőköltségen belül a munkabér 208 749 forint volt átlagosan nemzetgazdasági szinten, ehhez jött 73 179 forintos szociális költség, valamint a 9183 forintos egyéb költség, így jött ki a 291 110 forintos átlag.
Élen jár a kőolajfeldolgozás és a pénzügyi szektor
Legdrágábban a kokszgyártásban, kőolajfeédolgozásban lehet alkalmazni munkavállalókat, ezen a területen 752 013 forint volt a havi átlagos munkaerőköltség. Hagyományosan magas a költség a pénzügyi és biztosítási szolgáltatások terén, ahol 2009-ben 617 147 forintba került egy munkavállaló az őt alkalmazó cégnek havonta. Ennek oka egyébként, hogy a pénzügyi szektorban kiemelkedően magas a jutalmak, bónuszok aránya.
Kifejezetten drágának számít az alkalmazás a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás területén, ahol havi 568 809 forintos átlagos munkaerőköltséggel lehetett számolni tavaly. Kiemelkedik még az információ és kommunikáció, ahol 552 384 forintos teherrel szembesültek átlagosan a munkaadók.
Legolcsóbban a szálláshely- szolgáltatás, vendéglátás területén lehet alkalmazottat felvenni, ebben a szektorban havi 170 639 forintos teherrel számolhat a munkaadó. Ez egyébként hagyományosan a legolcsóbb terület ebből a szempontból, valószínűleg amiatt, hogy itt a legtöbb az idénymunkás. Hasonló okokra vezethető vissza az is, hogy a mezőgazdaságban tapasztalt 198 914 forintos havi munkaerőköltség szintén alacsonynak számít.
Átlagon aluli a munkaerőköltség az építőiparban, valamint az egészségügyi és szociális ellátások terén, mindkét szektorban kicsivel 220 ezer forint felett voltak a munkáltatók havi átlagos terhei.
Menedzsment Fórum