Jövő márciustól megszűnne több, a közigazgatási ügyintézéshez kapcsolódó illeték és díj. Az erről szóló törvényjavaslatot - amely kedden jelent meg a parlament honlapján - Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter jegyzi. Amennyiben az Országgyűlés elfogadja az előterjesztést, teljeskörűen illetékmentessé válik az anyakönyvi kivonat kiállítása; a lakáscélú állami támogatás igényléséhez szükséges, a fennálló biztosítási jogviszonyt igazoló egészségbiztosítási pénztári hatósági bizonyítvány kiállítása évente két alkalommal; a közműpótló talajvízkút létesítésének, átalakításának, megszüntetésének engedélyezése; a hatósági bizonyítvány kiállítása az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő adatokról, számolt be az MTI.
Illetékmentes lehet a korlátolt felelősségű társaság, az egyéni cég, a közkereseti társaság és a betéti társaság bejegyzésére irányuló cégbírósági eljárás is. A személyiadat- és lakcímnyilvántartással kapcsolatban díjmentessé váló értesítési cím bejelentésével összefüggésben kizárnák az illetékfizetési kötelezettséget is, hogy az ne lépjen a díj helyébe. Ugyancsak a személyiadat- és lakcímnyilvántartással kapcsolatos az a módosítás, amely megkönnyíti a Magyarország területén kívül élő magyar állampolgárok számára, hogy a nyilvántartásba vételükre irányuló eljárást kezdeményezzenek, mert az illetékmentessé válik. Ezekkel egy időben megszüntetnék a szállásadói nyilatkozattal kapcsolatos illetéket.
A családok, ezen belül a kiskorúak ügyeinek intézését könnyíti meg, hogy a 18. életévüket be nem töltött személyek mentesülnének az általános tételű közigazgatási eljárási illeték megfizetése alól. Mentessé válik az illetékfizetés alól a 65. életévét betöltött személy magánútlevele.
Az építésügyi hatóság hatáskörébe tartozó bizonyítvány kiadása iránti illetékfizetési kötelezettség az általános tételű 3000 forintra csökken, ezzel a módosítással az építésügyi hatóság által és az építésfelügyeleti hatóság által kiállítandó bizonyítvány illetéke azonos mértékűvé válik. Az ingatlanügyek intézését megkönnyítendő az állampolgárok évente két alkalommal mentesülnének az elektronikus dokumentumként szolgáltatott nem hiteles tulajdonilap-másolat lekérdezésért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj alól.
Az illetékek csökkentése és eltörlése nem újkeletű szándék a kormány részéről, hiszen korában is született már ilyen döntés. Idén januártól az erkölcsi bizonyítvány kiállításáért és több esetben a személyazonosító okmányok pótlásának eljárásáért sem kell fizetni az illetéktörvény módosítása révén. Szintén az év elején változott a 2016. évi adótörvény módosítás révén a visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettség. Ez alól mentesíti egyfelől a korábbi lakását bérlő, majd visszavásárló magánszemélyeket és örököseiket, másfelől azokat a lakásvásárlókat, akik az eladóik, illetve azok magánszemély örökösei számára határozott időre, de legalább 5 évre lakásbérleti és visszavásárlási jogot biztosítanak, ha az éves bérleti díj nem magasabb, mint a lakás vételárának 7 százaléka.
A beterjesztett törvényjavaslat számos olyan illeték megfizetését szünteti meg, amelyek komoly bevételt nem jelentettek az állam számára, ugyanakkor az átlagemberek vélhetőleg rendszeresen bosszankodtak, ha fizetniük kellett. A költségvetésben ugyan nincs megbontva a lakosságtól származó ilyen típusú bevétel illeték nemekre, ám arról korábban több információ is napvilágot látott, hogy a költségvetésnek miből van a legtöbb bevétele. Ez pedig az ingatlanok, illetve a gépjárművek adás-vétele kapcsán kiszabott illetékek. Valószínűsíthető, hogy az idei költségvetésbe betervezett 121,7 milliárd forintos tervet is azért sikerült már október végéig túllépni (ekkor 129,5 milliárd állt ezen a bevételi soron), mert mind az ingatlanpiacon, mind a gépjárműpiacon élénkülés volt tapasztalható idén.
mfor.hu