Legújabb kutatásukban a Merces fizetési felmérés szakemberei azt vizsgálták, hogy az elmúlt egy évben hogy alakultak a különböző pedagógusi szakmák bérei. Az elérhető fizetéseket összevetették az országos átlagbérekkel, amiből az derült ki, hogy nem csak sztereotípia, hogy tanárnak csak hivatástudatból megy az ember.
Felkopik az álluk
Az országos bruttó átlagbér hazánkban 209 200 forint, ennél lényegesen magasabb a diplomával rendelkezők átlagos fizetése, ők 309 700 forintot visznek haza – derül ki a Merces kutatásából.
A cég szakemberei szerint az egész oktatói szférában csak az egyetemi tanárok és a főiskolai oktatók lehetnek úgy-ahogy elégedettek, ők átlagosan 247 300 forintos bruttó bérrel számolhatnak. Mint látszik, még ez is elmarad az átlagos diplomás munkabértől, ráadásul a többi tanár még náluk is rosszabb helyzetben van.
Bajban az óvodapedagógusok
A legrosszabb helyzetben az óvodapedagógusok vannak, az ő átlagbérük huszonkilenc százalékkal marad el az országos átlagtól, mindössze 149 500 forint havonta. Az általános iskolai tanárok 162 200 forintos fizetése még mindig 22 százalékkal elmarad a magyar átlagtól, közöttük is kiemelkedően rosszul járnak a művészeti jellegű képzést folytató tanárok, akik 161 ezer forintra számíthatnak.
A középiskolai tanárok fizetése még mindig 16 százalékkal elmarad az országos átlagtól, ők 175 200 forintot tehetnek zsebre havonta. Gyakran felvetődik a tanárok nyári kéthónapos szabadsága, ezeket a fizetéseket látva viszont kérdéses, hogy ez kárpótolja-e őket.
A Merces munkatársai azt is kimutatták, hogy még mindig nem valósul meg a nemek közötti egyenlőség a tanári fizetésekben: a középiskolai tanárok esetében például amíg a férfiak átlagban 178 100 forintot vihetnek haza, a nők 174 400 forintért dolgoznak ugyanolyan szakmai tapasztalattal.
Tíz év tapasztalattal is az átlag alatt
A felmérésben azt is vizsgálták, hogy a szakmai tapasztalat függvényében hogyan változik a fizetés, a kép még ebben a tekintetben is elkeserítő: több mint tíz év szakmai tapasztalattal is csak 197 900 forintos átlagbérre számíthatnak a pedagógusok, ami még mindig elmarad az országos átlagtól, nem is beszélve a diplomás átlagfizetésről.
Siralmas helyzetben vannak a pályakezdő pedagógusok, akik átlagosan 122 700 forintért tanítják a jövő nemzedékét.
A megyénkénti eltéréseket vizsgálva az derül ki, hogy Baranyában a legalacsonyabb a tanári átlagfizetés, ott 156 200 forintért tanítanak. A másik véglet Vas megye, ahol 199 600 forint kerül havonta az oktatók zsebébe. A dobogóra felfért még Tolna megye 186 500 forintos bérrel, illetve Pest megye 186 200 forinttal.
Milliók vándorolnak a rektorok zsebébe
A fenti számokat látva még jobban örülhetünk, hogy végre kiderült, mennyit keresnek az egyetemek, főiskolák vezetői: hónapokig tartó alkudozás után a Blikk közölte kedden elsőként, hogy a rektorok fizetése havi 750 ezer és 3,5 millió között van. A 29 állami felsőoktatási intézmény vezetője havonta összesen 57,06 millió forintot tesz zsebre, ami éves szinten 684 milliós kiadást jelent.
A toplista élén Szabó Gábor áll, a Szegedi Tudományegyetem rektora havonta majdnem 3,5 millió forinttal távozik a kasszától, a másik véglet Szabó János, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem vezetője, aki 750 ezret tesz zsebre minden hónapban.
Nem éhezik Fésüs László sem, a Debreceni Tudományegyetem vezetője 3,2 milliós havi fizetéssel büszkélkedhet, a dobogó harmadik fokán pedig Dr. Solti László áll, a Szent István Egyetem rektorának fizetése is csak egy hajszállal marad el a 3 milliótól.
Kétmillió forint felett tizenkét állami felsőoktatási intézmény rektora keres, ők számíthatnak fizetéscsökkenésre, ha a miniszterelnök beváltja ígéretét a bérplafonról.
Beke Károly
Menedzsment Fórum