Straub Elek, az NMIKK elnöke a sajtótájékoztatón közölte: a vállalatok képtelenek arra, hogy a jövedelemvesztést kompenzálják magasabb bérekkel a versenyképességük veszélyeztetése nélkül, hiszen ehhez 10-12 százalékos béremelést kellene megvalósítani.
A kamara által vizsgált 83, többnyire német részvételű magyar vállalat 13 ezer munkavállalója jövőre hat százalékos béremelést tervez. Ez az érték elmarad a 2006-ban ténylegesen nyújtott 6,9 százalékos emeléstől és nem éri el teljesen a 2007-re várt 6-7 százalékos inflációs rátát sem.
Magyarországon a bérnövekedés 2006-ban 7,4 százalékos volt, amely a 2001-es értéknek a fele. Az ügyvezetők fizetése nagyban függ a vállalat méretétől: míg az 500 millió forint árbevételt elérő cégek ügyvezetőinek bére 11 429 000 forint, addig a nagyobb, 10 milliárd forint feletti árbevétellel rendelkező vállalatok ügyvezetőinek kétszer akkora, 20 212 000 forint jövedelem dukált az idén.
Maria Smid a Menedzsment Fórum kérdésére elmondta: 15 különböző ágazat ügyvezetőinek bérezési adatait vizsgálták meg, ebből az átlagnál magasabb vezetői fizetés tapasztalható a gyógyszeriparban és a banki szférában. Ugyanakkor bizonyos tényezőknek további befolyásoló szerepük van a jövedelmekre, ilyen például a személyi felelősség illetve hogy egy adott vállalat konszern tag-e vagy sem.
Csehország a gazdasági környezet tekintetében jól összevethető Magyarországgal, előbbi szinte minden szempontból megelőzi hazánkat. Ugyanakkor a magyarországi bérstruktúrák vonzóak a befektetők szemszögéből. A tanulmány szerint Csehországban egy ügyvezető átlagosan 81 999 eurós fizetésre számíthat, a magyarországi 69 482 euró ennél mintegy 15 százalékkal alacsonyabb.
A témáról részletesen délutáni cikkünkben olvashatnak.
Kovács Zita