2p

Míg Németországban a gyenge gazdasági konjunktúra miatt évek óta a változatlan reálbérek jelentenek problémát, addig a magyar munkavállalók feje az uniós átlagtól messze elmaradó jövedelmek miatt fáj.

Németország a reálbérek hosszabb távon történt változását tekintve sereghajtó az Európai Unió régi tagországaival egybevetve - állapította meg az egyik német alapítvány tanulmánya. A Hans Böckler alapítvány tarifaszámításai szerint 1995 és 2004 között a németországi bérek és jövedelmek reálértékben 0,9 százalékkal csökkentek - idézte a felmérést az MTI.

[ajanlo=194][igazitas=left/]Magyarországon a reálbérek az elmúlt évtizedben igen meredeken növekedtek. A '90-es évek visszaesése után az elmúlt évtized második felében a lassuló infláció és a növekvő jövedelmek egyenlegeként az előző évekhez viszonyítva rendre magasabb átlagjövedelmet regisztrált a KSH. Az 1995 és 2004 közötti időszakban 40 százalék feletti reálbér növekedést mért a statisztikai hivatal. Az idei év első negyedévében a fenti folyamat további erősödést mutatott. A márciusi nettó keresetek 8,1 százalékkal haladták meg a 2004. azonos időszakit, ez 4,4 százalékos reálkereset-növekedésnek felel meg.

Igaz, a magyar bérek lemaradása még így is rendkívül nagy a 15-ök átlagához képest, de még az újonnan csatlakozottak mezőnyében is csak a középmezőnyben található. Magyarországon 5910 euró - azaz az ötödik legalacsonyabb - volt az éves átlagbér 2002-ben az iparban és a szolgáltató ágazatokban az EU tagországai közül, miközben az átlagbér a 25 tagállamban elérte a 26 850 eurót - derül ki abból a statisztikából, amelyet az Európai Bizottság publikált a közelmúltban.

Az MTI által idézett német felmérés szerint a szakszervezetekhez közel álló intézmény kimutatta: ez idő alatt az EU 15 régi tagországában a reáljövedelmek átlagban 7,4 százalékkal nőttek, Nagy Britanniában és Svédországban az emelkedés a 25 százalékot is meghaladta. A Hans Böckler alapítvány szerint a bérek, jövedelmek mérsékelt emelkedése a tartósan gyengélkedő konjunktúra egyik oka, ezért a kereslet élénkítését a bérpolitika eszközével is szolgálni kellene.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok
Sereghajtók a magyarok az európai bérlistákon
Magyarország az európai fizetési lista végén
Évtizedekre vagyunk a nyugati bérszínvonaltól

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!