4p

2011 októberében ismét csökkent az alkalmazásban állók létszáma, ami azt jelenti, hogy immár ötödik hónapja folytatódik a létszámcsökkenés a legalább öt főt foglalkoztató szervezeteknél. Mfor.hu-háttér.

21 ezerrel kevesebben dolgozunk

A KSH legfrissebb, pénteki gyorsjelentése szerint az októberi foglalkoztatotti létszámadat a legalább öt fős vállalkozásoknál, költségvetési intézményeknél és nonprofit szervezeteknél közel ötezer fővel csökkent az előző hónaphoz képest. A 2,71 milliós adat az előző év azonos időszakához képest is 1,2 százalékos mérséklődést jelent. Ami ennél viszont sajnos érdekesebb, hogy gyakorlatilag öt hónapja, június óta szinte folyamatosan csökken az alkalmazásban állók létszáma.

Bár az októberi adatokban a szezonalitás is megmutatkozik, ha megnézzük a júniusi-októberi időszakot, akkor azt látjuk, hogy közel 21 ezer ember veszítette el a munkáját, míg tavaly ugyanebben az öt hónapban a munkahelyek száma 4 ezerrel nőtt.

Az öt hónapos visszaesésért, sajnos csak részben felelős a közszféra karcsúsodása, hiszen a magánszférában foglalkoztatottak száma is csökkent ezen időszak mindegy 3 ezer fővel. Azt, hogy megtorpant a magánszféra foglalkoztatottságának bővülése jól mutatja az alábbi ábra. Látható, hogy az előző évhez képest mért növekedés dinamizmusa folyamatosan csökken.

Fizikai dolgozók voltak kevesebben októberben

Ha az egyes foglalkoztatási formákat nézzük, látható, hogy leginkább a fizikai dolgozók miatt csökken a foglalkoztatti létszám, hiszen a versenyszféra szinte stagnálást jelentő -0,7 százalékával szemben a közszférában 10,3 százalékkal dolgozott kevesebb - összesen 226 ezer - fizikai dolgozó, mint 2010 azonos idszakában. Ezzel együtt a közszféra szellemi alkalmazottainak 512 ezer fős létszáma is egy év alatt egy 3,9 százalékos szűkülést mutat, szemben a versenyszféráéval, ahol is 2,6 százalékkal (összesen 700 ezren) dolgoztak többen októberben, mint tavaly.

Jelentősen növekvő részmunkaidős a közszférában

A kormány átalakítási terveit és lépéseit támasztják alá a legutóbbi adatok is, melyek szerint októberben ismét 31,3 százalékkal volt több (88 ezer fő) részmunkaidős foglalkoztatott a közszférában, mint 2010 októberében. Ezzel szemben a teljes munkaidősök száma csökkenést mutat, bár nem ennyire drasztikus mértékűt, hiszen a 650 ezer fő 9,4 százalékkal kevesebb előző év azonos időszakához képest.

A versenyszférában ugyanakkor mindkét foglalkoztatási forma esetében pozitív változásról tanúskodnak a számok, hiszen míg a teljes munkaidősök száma gyakorlatilag ugyanannyi, mint tavaly októberben volt, vagyis 1,66 millió, addig a részmunkaidőben dolgozók 3,4 százalékkal voltak többen - 203 ezer fő dolgozott így a tizedik hónapban.

Magasabb keresetek októberben

A versenyszféra havi bruttó átlagkeresete októberben 211 ezer forint volt, a közszférában dolgozók pedig 202 ezer forintért végezhették a munkájukat - előbbi alig 1500 forinttal emelkedett egy hónap alatt, míg az utóbbi esetében közel 4 ezer forintos emelkedésről árulkodnak az adatok. A nettó kereseteket vizsgálva viszont kiderül, hogy a versenyszférában dolgozók esetében alig ezer forinttal többről - 140 ezer forintról - beszélhetünk, míg a közszféra alkalmazottai átlagosan 133 ezer forintért dolgoztak a szeptemberi 131 ezer után.

A közszférában a fizikai dolgozók jártak rosszul

Ha megvizsgáljuk, hogy az egyes foglalkoztatásformák esetében hogyan alakultak a fizetések, látható, hogy a közszféra fizikai dolgozóinak bére az előző havi 12 ezres megugrás után visszakorrigáltak, bár még így is az októberi 133 ezer forint 15 százalékkal magasabb, mint a 2010 októberi havi bruttó átlag.

A szellemi dolgozók fizetése 4,8 százalékos emelkedést mutatott a szférán belül - ők 226 ezer forintért végezhették a munkájukat. Hasonló mértékű emelkedés volt a versenyszféra szellemi dolgozói körében is, a bruttójuk 319 ezer forint volt októberben.

Az egyes ágazatokban elérhető béreket nézve egyébként a pénzügyi, biztosítási tevékenységgel, valamint az ingatlanügyekkel foglalkozók jártak most rosszabbul, hiszen előző év októberéhez képest előbbi területe 1, míg az utóbbin közel 2 százalékos bércsökkenés mutatkozott, miközben az összes többi szektorban béremelkedés történt. Ennek mértéke akár 15 százalék is volt, amivel a művészet, szórakozás, szabadidő szektorban dolgozók járhattak jól.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!