A sajtótájékoztató végeztével összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat:
A kormány a 21 milliárd forintos keretű kiegészítő bérkompenzáció segítségével elsősorban azoknak a vállalkozásoknak kíván segíteni, akiknek problémát jelent az elvárt, 5 százalékos béremelés teljesítése is. Esetükben az állam a 2, illetve a 3 százalékos részt magára vállalja, így még kisebb teher hárul majd rájuk. A pályázati kiírás már ezen a héten megjelenik Czomba Sándor közlése szerint, innentől kezdve pedig 30 napjuk lesz a kiírási feltételeknek megfelelő vállalkozóknak arra, hogy benyújtsák a pályázatot. Az elbírálásra szintén 30 nap lesz, ez pedig azt jelenti, hogy júliusban már kifizetésre kerülhetnek a pályázati összegek. A kormány számítása szerint 450-600 ezer munkavállaló bérét emelhetik ezzel az állami támogatásnak a segítségével.
Részletek percről percre
11:29
Az államtitkár kijelentése alapján, aki már az öt százalék feletti bérkompenzációs kedvezményből is részesedett, de megfelel a pályázati feltételeknek, pályázhat az állami támogatásra is.
"Mi mindenben partnerek vagyunk" - hangsúlyozta Czomba Sándor. Ez azt jelenti, hogy ha valaki év elején már elbocsátott 1-2 munkavállalót a bizonytalanság miatt, de most úgy dönt, hogy igényelné a bérkompenzációt, visszaveszi az elbocsátott létszámot, hogy statisztikai állomány ne változzon az előző évhez képest, probléma nélkül igénybe veheti a támogatást.
11:24
Az ÁFEOSZ-Coop elnöke megismételte: még a jövő év során is komoly terhekkel kell számolni. Bármilyen más foglalkoztatási program (például közmunka) átmeneti intézkedést jelent. Az igazi megoldás azonban az, hogy ha a versenyszféra olyan helyzetbe kerül, hogy a mostaninál sokkal több embert tud foglalkoztatni, és ebben is a kormány segítségét kérjük.
11:19
Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-Coop Szövetség elnöke szerint ezeknek a programoknak a kidolgozása nem volt könnyű, hiszen tavaly ősz óta dolgozott együtt a kormány a munkaadói szervezetekkel. "Úgy látjuk, hogy megérte. Nálunk és a CBA-nál is már 75 százalék felett van a bérkompenzáció" - hangsúlyozta.
Minden vállalkozás számára elemi érdek az emelés végrehajtása az elnök szerint. Fontos kitétel a létszámtartási kötelezettség, ezzel kapcsolatban nem az a gond, hogy nincs szándék ennek tartására, hanem a váratlan helyzetek kezelése, melyek esetében nem biztos, hogy egy napon belül azonnal lehet pótolni a kényszerűségből távozott, kieső munkavállalót. Ha pedig pont ekkor érkezik egy ellenőrzés, gondban lehet a vállalkozás. Ennek a gyakorlati rendezésén még dolgozunk - emelte ki Zs. Szőke.
11:18
Dávid szerint az illegitim megoldásokkal foglalkoztatók számára esély sincs arra, hogy pályázati pénzhez jussanak. Ez hangsúlyosan szerepel a pályázatban, hogy csak a tisztességesen működő vállalkozókat segíti a kormány.
11:16
"Jó, ha készülnek arra, hogy jövőre is szükség lehet bérkompenzációra" - emelte ki Dávid Ferenc. "Ez nehézséget jelenthet jövőre is".
11:13
121 milliárd forint a bérkompenzációra szánt teljes összeg, ami azt jelenti, hogy a kormány nem hagyta magára azokat a vállalkozókat, akik a magas minimálbér-emelés miatt nehéz helyzetbe kerültek - mondta Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára.
A munkaadók nagy része a bérfeszültségek elkerülése érdekében úgy gondolta, hogy végre kell hajtani az emelést. A jelenlegi adatok szerint január-februárban a vállalkozók 75 százaléka már döntött a bérkompenzációról. Ez a szám azonban még bővülhet a várakozások szerint, hiszen ez csak az első két hónapra vonatkozó adat, ráadásul a mérlegzáró közgyűlések sokszor még csak ezután következnek, amikor dönthetnek a 2012. évi bérekről.
Tiszta adatot csak májusban lehet majd látni, hiszen jelenleg vannak, akik már végrehajtották a kompenzációt, de adókedvezményt még nem igényeltek.
11:11
Összességében elmondhatjuk, hogy a mostani nehéz gazdasági helyzetben ennek a megoldásnak az a legfontosabb célja, hogy a munkahelyek száma ne csökkenjen, akik pedig tudnak, akarnak és képesek fejleszteni, azoknak minden lehetőséget meg tudjunk adni - összegezte Czomba.
11:07
A héten megnyílik a pályázat az öt százalék alatti kompenzációra vonatkozóan - tájékoztatott Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a kedd délelőtti sajtótájékoztatón. A munkaadóknak a pályázat kiírásától számított 30 nap áll rendelkezésükre arra, hogy benyújtsák a pályázati anyagot.
A pályázóknak vállalnia kell, hogy a tavalyi statisztikai állományi létszámot tartják erre az évre is, és 2012. január 1-ig visszamenőleg is biztosítania kell a bérkompenzációt. Vagyis, ha valaki júniusban dönt a kompenzáció mellett, mi partnerek vagyunk ebben is. Az átlagkereset pedig az adott cégnél a bruttó 215 ezret nem haladhatja meg - ismételte a részleteket az államtitkár.
"Az öt százalékból 2, illetve 3 százalékot kívánunk támogatni, mellyel akár 450-600 ezer munkavállaló kompenzációját segítjük" - tette hozzá.
Háttér
Azért, hogy a közel 20 százalékos minimálbéremelés, illetve adóváltozások miatt a munkabérek nettó értéke ne változzon, a kormány még tavaly elvárt béremelésről döntött. Azonban ennek végrehajtása több vállalkozó esetében nehézségekbe ütközhet, ráadásul megnöveli a foglalkoztatás költségét is. Ezért az állam a bérkompenzáció segítségével ösztönzi a munkaadókat arra, hogy az alkalmazottaik bérét az elvárt, 5 százalékos mértékben megemeljék. A rendszer első lépcsője január 1-je óta működik, melynek keretén belül az összes munkavállaló bérét megemelő munkáltatók az elvárt béremelés 5 százalék feletti részét kitevő összeget visszatarthatják a szociális hozzájárulási adóból. Vannak azonban olyan ágazatok és régiók, ahol az 5 százalékos emelés is nehézségekbe ütközik, ezért a kormány kialakította a kiegészítő kompenzáció pályázati rendszerét. A legfőbb cél ugyanis az, hogy az elvárt emelés miatt ne történjenek elbocsátások. A kiegészítő kompenzációra a kormány 21 milliárd forintot szán, a pályázatok elbírálását követően pedig várhatóan nyár elejétől lesznek lehívhatók a pályázati pénzek.
Székely Sarolta
mfor.hu