4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az közismert, hogy a nyugat-európai jövedelmek jócskán meghaladják a magyarországi fizetéseket. Az azonban eddig kevésbé volt közismert, hogy régiós összehasonlításban sem állunk túl jól, a fizetesek.hu felmérése szerint Csehország és Szlovákia is előttünk jár. Más kérdés, hogy előbbiben a nyelvi korlátok, utóbbiban a nyelvismeret hiánya mellett a magyarnál is magasabb munkanélküliség miatt nem fognak hazánkból tömegesen munkát vállalni.

Sokan mondják mostanában Magyarországon, hogy fontolgatják: "külföldön próbálnak szerencsét, mert saját szakmájukban, végzettségüknek megfelelő munkáért jóval magasabb fizetést kapnak." A Workania állásportál által működtetett fizetesek.hu oldal munkatársai legutóbbi kutatásukban megvizsgálták, mennyire "versenyképesek" a magyarországi átlagfizetések két másik ország – Csehország és Szlovákia –, munkaerőpiacával összehasonlítva. 
 
A felmérésben vizsgált valamennyi munkakör adatainak összesítésével kapott eredmény szerint Magyarországon keresnek a legkevesebbet a dolgozók bruttó 221 ezer forint átlagfizetéssel (a KSH legutóbbi adatai szerint a hazai átlagkereset 207 ezer forint – a szerk.). Előttünk jár Szlovákia, ahol a havi bruttó átlagfizetés 238 ezer forintnak megfelelő euró, míg – a mostani összehasonlításban nyertes – Csehországban bruttó 257 ezer forintnak megfelelő cseh korona. 

Jelentős a különbség az adminisztráció területén is: itt Magyarország bruttó 167 ezer forinttal áll a 3. helyen, Szlovákiában 194 ezer, Csehországban 202 ezer forintnak felel meg az átlagjövedelem. Az értékesítés, kereskedelem területén dolgozók Magyarországon átlagosan 208 ezer forintot kereshetnek havonta, Szlovákiában 219 ezer, Csehországban 234 ezer forintot. A gépiparban itthon 216 ezer forint az átlagjövedelem, Szlovákiában 234 ezer forint, Csehországban 244 ezer forint. A mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók átlagjövedelme hazánkban 153 ezer forint, Szlovákiában 190 ezer, Csehországban 192 ezer forint.

Az állami-és közszféra munkaköreinek összevetése alig mutat különbséget Magyarország (221 ezer) és Szlovákia között (225 ezer forint), míg Csehországban 250 ezer forint az átlag, míg a közgazdaságtan, pénzügy, könyvelés területén elenyésző az eltérés az átlagok közt: Magyarországon és Szlovákiában 264 ezer, Csehországban 270 ezer forint.  

A bankszektorban a dobogó második helyére kerültünk: Szlovákia 267 ezer forintos átlaggal a harmadik, nálunk 282 ezer forint az átlag, Csehország itt is első 315 ezer forinttal. Alig volt olyan terület, ahol a magyarországi átlagadatok megelőzték a másik két országét: pl. a telekommunikációban bruttó 387 ezer forinttal vezet Magyarország, 351 ezer forinttal második Csehország és 322 ezer forinttal harmadik Szlovákia. 

Ilyen még a technika, és a technológiai fejlesztés területe, ahol a hazai átlag bruttó 353 ezer forint, míg Csehországban 332 ezer, Szlovákiában 326 ezer forint. A gyógyszeriparban szintén Magyarország az első bruttó 342 ezer forinttal, míg Szlovákiában bruttó 319 forint az átlag, Csehországban pedig 296 ezer forint. A vegyiparban is mi állunk az első helyen: nálunk 257 ezer forint az átlagfizetés, míg Csehországban 239 ezer forint, Szlovákiában 223 ezer forint. 

A munkakörök hierarchiája szerinti összevetésben is szinte valamennyi hierarchiaszint esetén utolsó helyen találjuk a magyarországi átlagadatokat. Segédmunkát jóval kevesebbért végeznek itthon, mint a szomszédos országokban: az átlagfizetés nálunk bruttó 96 ezer forint, míg Szlovákiában 129 ezer, Csehországban 133 ezer forint (közel 38 százalékkal több mint a hazai átlag). Az adminisztratív alkalmazottak Magyarországon átlagosan 161 ezer forintot keresnek, míg Szlovákiában 188 ezer, Csehországban 198 ezer forint az átlag. 

A középvezetők nálunk átlagosan 357 ezer forintot, Szlovákiában 367 ezer, Csehországban 379 ezer forintot kereshetnek. A felsővezetők itthon átlagosan 634 ezer forintot, Szlovákiában 678 ezer, Csehországban 740 ezer forintot vihetnek haza. 
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!