5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csütörtök este mindenki megtudta, sikerült-e a felvételije, az azonban csak évek múlva derül ki, hogy kezében a diplomájával milyen álláslehetőséget kap. Az mfor.hu most annak próbált utánajárni, hogy a magas ponthatár mennyire függ össze a jövőbeli várható fizetéssel, azaz nehezebb-e bekerülni azokra a szakokra, melyekkel majd a legjobban lehet keresni. Mfor.hu-háttér.

Idén sincs nagy változás az úgynevezett slágerszakokban, a legtöbb pont most is a Corvinusra kellett a felvételihez, emellett továbbra is népszerű a kommunikáció és a jogi pálya. Az orvosi karra is hagyományosan sok pontot kell összegyűjteni. Ugyanakkor éppen az orvosi pálya a legjobb példa arra, hogy a nehéz felvételi nem mindig párosul magas kereseti lehetőséggel.

Havi nettó egymillióért az olajiparba

A KSH béradatai és a felsőoktatási felvételi ponthatárok alapján próbálunk következtetéseket levonni arról, mennyiben párosul magasabb jövőbeli fizetés a magas ponthatárokhoz. A cikkben végig azzal a feltevéssel élünk, hogy a diplomások jó eséllyel szellemi foglalkoztatottként helyezkednek el, ezért az ő várható átlagbérüket vettük figyelembe.

A statisztikai hivatal szerint legszerencsésebb helyzetben az a maroknyi magyar van, akik a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás területén dolgoznak, ők átlagosan havi 1,1 millió forintot visznek haza. Igaz, májusban mindössze 3200 ilyen ember volt Magyarországon, tehát ebbe a zárt körbe nehéz bekerülni. Az egyetemi szakokat vizsgálva talán az energetikai mérnök áll a legközelebb ehhez a szakmához, ezt a szakot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) és a Miskolci Egyetemen hirdették meg. Budapesten az államilag finanszírozott nappali képzésre 409 pont, a költségtérítéses képzésre pedig 428 pont volt a határ a lehetséges 480 pontból, Miskolcra viszont már 284 ponttal be lehetett jutni erre a képzésre.

Jól kerestek májusban a vegyészmérnökök is, ebben a szakmában a szellemi foglalkozásúak átlagosan nettó 369 ezer forintot vittek haza. Vegyészmérnök szakot a Debreceni Egyetemen és a Pannon Egyetemen hirdettek, Debrecenben 326 pont kellett nappalin az államilag finanszírozott képzéshez, míg a Pannon Egyetemen 310 ponttal lehetett bejutni hasonló képzésre. A BME-n 419 pont kellett a vegyészmérnöki képzéshez.

Hagyományosan "jól fizet" a kommunikáció és médiatudomány, melyre a legmagasabb ponthatár az ELTE-n volt, ahol 442 pont kellett a kommunikáció és médiatudományhoz. A statisztikai hivatal adatai szerint az információ és kommunikáció terén 245 400 forintot lehet keresni havonta. A Kommunikáció és médiatudomány szakra egyébként a Budapesti Kommunikációs Főiskola (BKF) esetében is 415 pont kellett a sikeres felvételi vizsgához.

Szintén hagyományosan jól fizető szakma a pénzügyi terület, éppen ezért talán nem véletlen, hogy az egész országban idén is a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakára kellett a legtöbb pont, szám szerint 463. A második is a Corvinus lett, hiszen a gazdálkodás és menedzsment szakon is 457 pontot kellett "összekaparni" egy sikeres felvételihez. A KSH statisztikája szerint a pénzügyi és biztosítási tevékenységgel átlagban havi nettó 275 ezer forintot lehet keresni jelenleg Magyarországon.

A fentiek mellett megéri még gépészmérnöknek menni, hiszen a járműgyártásban nettó 259 ezer forintot, míg a gép, gépi berendezés gyártása esetén 249 ezer forintot lehet hazavinni átlagosan, ami még mindig bő százezerrel magasabb a 140 ezer forintos országos átlagnál. A BME-n a nappali államilag finanszírozott gépészmérnök-képzésre 375 pont volt a határ idén, amivel be lehetett kerülni.

Az orvosi pálya tényleg az elhivatottságról szól

Eddig nagyjából azokról a szakokról volt szó, melyeknél viszonylag magas a ponthatár, viszont ezért cserébe a diploma megszerzése után jól is lehet majd keresni. Vannak azonban ellenpéldák, elég ha csak az orvosi képzésre gondolunk. Statisztikailag ellenpélda a turizmus is, azon a területen azonban csalóka lehet a KSH statisztikája.

Az általános orvos szakok idén is a legkeményebbek között voltak, a Semmelweis Egyetemen például 436 ponttal lehetett bekerülni, míg Debrecenben és Pécsett 417 pont kellett a sikeres orvosi felvételihez. Ehhez képest a humán-egészségügyi, szociális szolgáltatás területén megkereshető nettó 117 ezer forint kifejezetten kevés, hiszen még az országos átlagot sem éri el. Ebben persze minden szellemi foglalkozású munkabére beletartozik az ápolónőtől a főorvosig.

Szintén hagyományos slágerszak a turizmus-vendéglátás, idén a Budapesti Gazdasági Főiskolán 405 pontot kellett vinni ahhoz, hogy valaki sikeres felvételinek örülhessen ezen a szakon. Ehhez képest a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén tapasztalható 131 ezer forintos átlagbér alacsonynak számít, bár ez is csalóka lehet, hiszen ebben az átlagban a pultostól a szállodaigazgató béréig minden beleszámít. Emellett a vendéglátás az egyik olyan terület, ahol hagyományosan az átlagnál magasabb a fekete- és szürkemunka részaránya, ezért is érdemes fenntartással kezelni az átlagon aluli nettó bért.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!