3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A munkaadók szerint a foglalkoztatás biztonságát veszélyezteti, egyes szakszervezetek üdvözlik, mások azonban csak tüneti kezelésnek tartják azt a törvényjavaslatot, amelynek alapján a kormány rendeletben állapíthatná meg a bruttó 300 ezer forint alatti munkabérek emelési mértékét, hogy azok nettó értéke ne csökkenjen 2012-2013-ban.

A javaslatot Rogán Antal és négy fideszes párttársa, valamint egy KDNP-s képviselő terjesztette a parlament elé, és a gazdasági bizottság támogatta általános vitára kerülését. Rogán Antal az ülésen a munkaadók felmérésére hivatkozva azt mondta, hogy 40-45 milliárd forintba kerülhet a kötelező bérkompenzáció, ugyanakkor a nyereségadó és az adminisztráció csökkentésével ennél több pénz marad a vállalkozásoknál.

A munkaadók szerint a versenyszférában a munkáltatóknak és a munkavállalóknak kell megállapodniuk a bérek emeléséről, és úgy vélik: az, hogy egy friss javaslat alapján a kormány határozna a béremelésről, veszélyeztetheti a foglalkoztatás biztonságát.

A szakszervezeti vélemények megoszlottak a javaslatról: az Autonómok és az MSZOSZ elnöke is csak tüneti kezelésnek nevezte a tervezetet, mivel kifogásolták, hogy az alacsony keresetűek nettó bérének szinten tartása nem elég a reálkeresetek csökkenésének megállításához. Úgy vélték, a javaslattal a kormány csak elismerte, hogy hiba volt így bevezetni a 16 százalékos egykulcsos szja-t és kivezetni az adójóváírást. A Munkástanácsok elnöke ugyanakkor pozitív, a munkavállalók számára mindenképpen kedvező lépésnek tartja az elképzelést.

A BDO Magyarország szerint bár a személyi jövedelemadó változások életbe lépése nyomán a sajtóban már régóta lehetett olvasni  az úgynevezett „bérkommandóról”, az most látszik valóban megvalósulni. A cég szerint bizonyos szektorok munkáltatói munkakörök összevonásával, pozíciók, munkahelyek megszüntetésével tudják majd csak teljesíteni a kormány által a jövőben rendeletben előírt béremelést.

Jó hírnek nevezték, hogy önmagában a kompenzáció elmulasztása nem lesz bírságalap, viszont egyéb munkaügyi szabálytalanságok esetén súlyosbító tényezőként veszik azt figyelembe. A tanácsadó úgy véli: komoly visszatartó hatása lehet a közbeszerzésekből és a költségvetési forrásokból való kizárásnak, hiszen ma kevés magyarországi cég engedheti meg magának, hogy évekre kizárja magát az állami forrásokból.

A télen felállított, Rogán által vezett bérkommandónak egyébként az év első két hónapjában úgy tűnt, hogy nincs eredménye, hiszen februárban tavaly október óta nem látott szintre csökkentek a bruttó bérek. Márciusban azonban a jelek szerint megkezdődtek a béremelések, nettó szinten, családi kedvezmények nélkül a magánszféra átlagos bére 8,4 százalékkal nőtt, ami jóval magasabb volt a 12 havi inflációnál. Áprilisban aztán a bruttó átlagkeresetek 5,9 százalékkal emelkedtek 2010 hasonló időszakához képest, ez a januári szja-változások miatt átlagosan 7,6 százalékos nettó keresetnövekedést jelentett. A 4,7 százalékos inflációt figyelembe véve ez alapján a reálbérek 2,8 százalékkal emelkedtek. A családi kedvezmény figyelembe vétele nélkül azonban a nettó bérek 4,5 százalékkal nőttek, azaz a reálbérek kismértékben csökkentek.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!