4p

A nyugdíj előtt álló következő generációk számára óriási kihívást jelenthet majd az időskori megélhetés. Igaz, a félelmekre a biztosítók is rájátszanak.

A szakértők többsége egyetért abban, hogy számos kedvezőtlen folyamat indokolja a nyugdíjcélú megtakarításokat. Azok ugyanis, akik kizárólag az állami apanázsban bíznak, a következő évtizedekben komoly életszínvonal esést lesznek kénytelenek elszenvedni. Hozzá kell tenni azt is, hogy az utóbbi időszakban a biztosítók is számos „aggasztó tényre” próbálják felhívni a közvélemény figyelmét. Ennek hátterében pedig az áll, hogy minden korábbinál jelentősebb üzleti érdeke fűződik a biztosítóknak, hogy a nyugdíjrendszer jövőjével kapcsolatban "riogassák" az embereket Magyarországon, január 1-je óta ugyanis 20 százalékos adókedvezmény jár a nyugdíjcélú életbiztosításokhoz, ami kihagyhatatlan értékesítési érv a magyar biztosítóknak és az ügynököknek.

Kétségtelen ugyanakkor, hogy nem lehet elég komolyan venni a nyugdíjhelyzet romlását, és más hosszú távú megtakarításokhoz hasonlóan e biztosításoknak is egyre nagyobb lesz a jelentőségük a nyugdíj-előtakarékosságban, állítja közleményében az EliteFinance Team.

A szakértők szerint a nyugdíjcélú életbiztosítások mellett számos indok szólhat, így
1. Nyakunkba szakad a demográfiai cunami (az öregedés megatrendje),
2. Rosszul érzékeljük az időt (ösztönösen elbagatellizáljuk a jövőbeni veszélyeket),
3. Mindannyian adót optimalizálunk, ahogy tudunk (a járulékfizetésben ellenérdekeltek vagyunk),
4. A magyar öregségi nyugdíjrendszer csak egy lábon áll.

Öregedő társadalmak

A demográfiai folyamatok kedvezőtlen trendjével valószínűleg sokan tisztába vannak, hiszen nem csak a fent emlegetett biztosítótársaságok, de a politikusok számára rendszeres megnyilatkozási témát ad a csökkenő és öregedő hazai népesség. Ha számok nyelvére fordítjuk le mindezt, akkor elmondhatjuk: a születések számának visszaesése és az élettartam emelkedése együttesen az európai társadalom elöregedéséhez vezet. 2005 és 2050 között várhatóan 1,9 százalékkal fog csökkeni Európa népessége, miközben a fiatalok lélekszáma drámaian visszaesik majd, a nyugdíjasoké drasztikusan emelkedni fog.


Az egyes generációk létszám szerinti arányában bekövetkező változások oda vezetnek, hogy egységnyi aktív keresőre egyre több eltartandó nyugdíjas jut. Míg 2005-ben még csak 24,6 százalék volt e két csoport egymáshoz viszonyított aránya Európában, ez 2050-re 52,8 százalékra nőhet. Magyarországon látszólag kicsit jobb ennél a helyzet: a 2005-ös 22,8 százalék várhatóan 48,3 százalékra ugrik 2050-re. Az úgynevezett gazdasági függőségi ráta viszont, vagyis az összes nem dolgozó és a foglalkoztatottak aránya már 2011-ben 1,62 volt Magyarországon, és a helyzet várhatóan csak romlani fog.

Nyugdíjba vonul a Ratkó nemzedék, de hiányoznak az unokák

A magyar demográfiai helyzet ráadásul több szempontból is sajátos, hangsúlyozza az EliteFinance Team közleménye. Két nagy hullámban közelíti a magyar népesség a nyugdíj-korhatárt: az első hullám, vagyis az ötvenes évek első felében született Ratkó-nemzedék ezekben a következő években csatlakozik nagy létszámmal a nyugdíjasok táborához. Gyermekeik, a gyes-nemzedék még egy darabig az aktívak táborához tartozik, előbbiek unokái, utóbbiak gyermekei viszont már nem alkot újabb hullámot, nagy részük hiányzik.

2041-re, vagyis mire a gyes-nemzedék is megkezdi a nyugdíjba vonulást, drámaian átalakul a magyar népesség korfája. Az akkor nyugdíjba vonulók várhatóan közel dupla annyian lesznek, mint a megszületők. A helyzetet tovább súlyosbíthatja a kivándorlás (jellemzően aktívakat érint). Nem kell 2041-ig várni ahhoz, hogy a helyzet romlása érzékelhető legyen.

Az egyik legismertebb nyugdíjszakértő, Botos Katalin szerint jelen pillanatban három megoldás képzelhető el a helyzet kezelésére. Az egyik a befizetett járulékok növelése, ami szerinte nem járható út, mert így versenyképtelenné válnak a cégek. Szóba jöhet még a juttatások csökkentése is, ami az alapnyugdíj mérséklésével vagy a korhatár emelésével érhető el. Ha figyelembe vesszük, hogy várhatóan igazából egyik megoldás sem fog a munkabérhez képest elfogadható szintű megélhetést biztosítani idős korban, akkor érthetővé válik, hogy miért ösztönzi az állam is az öngondoskodást, többek között a nyugdíjbiztosítások adókedvezményével.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!