Noha az idei év az elszámoltatásról és a forintosításról szólt, mostanra ismét ugyanott tartunk, ahol még az egész procedúra előtt. A harmadik negyedévben ugyanis ismét rendkívül magas lett a 90 napon túli késedelemben lévő hitelek aránya a hazai bankrendszerben. A ráta visszatért a 2014-es - rekordokat mutató - szinthez.
A megugrás egyébként főként technikai okokra vezethető vissza. A legnagyobb gond ugyanis az első féléves elszámolást követően teljesítővé váló hitelek most valószínűleg újra bebuktak, vagyis esetükben az elszámolással és forintosítással elért javulás csupán átmeneti volt.
A Magyar Nemzeti Bank hétfői adatai szerint a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya 18,8 százalék volt a harmadik negyedévben a korábbi 16,3 százalék után. Igaz, egy évvel ezelőtt még 19,4 százalék volt a ráta. A mostani negyedéves növekedés 2,5 százalékpont, aminél nagyobbra eddig még nem volt példa, és hasonlóra is legutóbb 2011 negyedik és 2012 első negyedéve között, amikor a nemteljesítő hitelek aránya 13-ról 15 százalékra ugrott.
A nemteljesítő hitelállomány megugrásához alapvetően 3 hitelfajta járult hozzá főként:
- a devizában denominált személyi hitelek, itt 3 hónap alatt 39,5-ről 45,2 százalékra ugrott az arány,
- a szabadfelhasználású forinthiteleké 26,4-ről 31,5-re,
- a piaci kamatozású lakáshiteleké pedig 13,7-ről 16,3 százalékra emelkedett.
Kisebb mértékben, de növekedett a forintban felvett gépjárműhitelek késedelmes állománya, 38 százalékról 40,1-re. Emellett szignifikánsabb csökkenés mutatkozott a forintos személyi hiteleknél, 13,8 százalékról 13,2-re mérséklődött a nemteljesítő állomány aránya.
mfor.hu