5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012 márciusában mélypontra kerültek a közszférában elérhető átlagos bruttó és így a nettó keresetek is. Ennek magyarázata a szférában dolgozó fizikai alkalmazotti létszám megugrása - ezen belül is a közmunkásoké, hiszen egy hónap alatt szinte megduplázódott a számuk. Az ő alacsony fizetésük pedig lehúzza az átlagot. Mfor.hu-háttér.

Durván csökkent a fizikai dolgozók keresete

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki gyorsjelentése szerint 2012 márciusában 8000 forinttal volt alacsonyabb a közszférában elérhető bruttó átlagkereset - átlagosan 189 800 forintért végezték a munkát a nemzetgazdasági ágban alkalmazottak. A mostani változás egyébként már egy tavaly december óta tartó trendet követ, azóta összesen ugyanis száz forint híján 24 ezer forinttal esett vissza a közszféra átlagos bruttó bére. (A decemberi magasabb béradat annak köszönhető, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint akkor kerültek elbocsátásra a közmunkások, így a  kieső közmunkások alacsony bére feljavította az akkor átlagot.) Az is biztos, hogy mindennek oka nem a prémiumfizetésekhez köthető, hiszen a rendszeres, jutalmak nélküli átlagkereset is 195 ezer forintról 186 600-ra mérséklődött egy hónap alatt, tehát szinte ugyanannyival, mint a bruttó keresetek. Ennek megfelelően pedig a nettó bérek is visszaestek: 128 200 forintról 123 200 forintra.

Az adatokból kiderül az is, hogy a közszférában foglalkoztatottak közül a fizikai dolgozók keresete váltotta ki ezt az egész folyamatot, ami szintén a közmunkára utal, hiszen egy hónap alatt kicsivel több, mint 10 ezer forinttal 121 600-ra zuhantak a bruttók. Ráadásul ezek a változások még előző év azonos időszakához képest is többezer forintos visszaesést mutatnak.

A közmunkások magas száma és alacsony keresete, valamint az adójóváírás idei kivezetése az alcsony keresetűek nettó bérének csökkentését eredményezte, így a közszférában a nettók két és féléves mélypontra estek vissza. A márciusi 123 ezer forintos nettónál alacsonyabbra 2009 októberében volt példa, amikor is 122,5 ezer forintot vihettek haza.

Ha azonban figyelmen kívül hagyjuk a közfoglalkoztatottakat, a KSH jelentése szerint a költségvetési intézményeknél dolgozók alapilletménye 3,2 százalékkal emelkedett márciusban. A növekedés döntően a humán-egészségügyi, szociális ellátás ágakban következett be, a 2012. évi garantált bérminimum változása miatt.

Mindezekkel szemben a versenyszférában átlagosan tovább növekedtek a bérek a statisztika alapján, hiszen nemcsak a szellemi dolgozók bruttója emelkedett egy hónap alatt (307 ezerről 313 800-ra), de a fizikai munkások sem panaszkodhatnak, hiszen valamivel több, mint 6000 forinttal 159 ezerre emelkedett márciusban a bruttó átlagkeresetük. Így pedig a versenyszféra bruttó bérelőnye még élesebbé vált hazánkban, amit az alábbi grafikon is szemléltet.

Az, hogy ebben az ágazatban emelkedő bérek voltak jellemzőek a vizsgált hónapban, kiegyensúlyozta a közszféra durva bércsökkenését, és így hazánkban az átlagos bruttó kereset márciusban 216 500 forintról 222 700-ra emelkedett a KSH közlése szerint. 

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a bérekkel kapcsolatban úgy véli, hogy azok alakulása nem tükröz se béroldali, se keresletoldali inflációs nyomást. A reálbérek csökkenése miatt a belső kereslet további szűkülése várható, ennek ellenére a jegybank nem csökkentheti az alapkamatot az igen jelentős stabilitási kockázatok, valamint a várhatóan jövőre sem teljesülő 3 százalékos inflációs cél miatt. A kamatok csökkentéséhez az IMF megállapodás mellett a forint erőteljes erősödésére lenne szükség, hogy elérhetővé váljon az inflációs cél. 

Éves csúcsra ugrott a közmunkások száma

Ha megvizsgáljuk a közölt létszámadatokat, akkor rögtön kiderül, hogy a közszféra bérváltozásait nem a bérek visszafogása, csökkentése generálta, hanem a fizikai munkások létszámváltozása, ezen belül is a közmunkások létszámának márciusi megugró adata. Az előző havi 47 700 fő 93 600-ra gyarapodott, ilyen magas számra pedig 2010. decembere (101 ezer fő) óta nem volt példa. A mostani adat egyébként nem is meglepő annak fényében, hogy februárban és márciusban is az újonnan létrejövő munkahelyeknek közel 80 százaléka állami támogatással jött létre, ami a közfoglalkoztatási rendszer elemeit is magába foglalja. Az év harmadik hónapjában ráadásul az új munkahelyeknek több mint 70 százaléka csak közmunkát jelentett.

Így a hazánkban fizikai alkalmazottként munkát végzők létszáma 53 ezer fővel gyarapodott egy hónap alatt, amivel szemben a szellemi foglalkozásúak mindössze alig 4000-rel lettek többen. Nemzetgazdasági ágak szerint vizsgálva a létszámokat látható, hogy a közszféra a fentieknek köszönhetően 46 200 fővel (758 ezerre), a versenyszféra pedig közel 11 ezer fővel (1,807 millióra) bővült. Így pedig a nemzetgazdasági szintű statisztika februárról márciusra 58 500 fővel többen álltak alkalmazásban, vagyis 2,669 millióan. Előző évhez képest ez stagnálást jelent, hiszen mindössze 0,2 százalékos volt a változás.

A problémát ugyanakkor a versenyszféra gyengesége jelenti, melyről egyébként a reggeli cikkünkben is írtunk: egy éve már, hogy folyamatosan csökken a piac önerejéből létrejött munkahelyek száma. Ezt a KSH is alátámasztja a statisztikájával, hiszen a versenyszférában alkalmazásban állók létszáma előző évhez képest csökken, viszont márciusban kedvező volt, hogy bár a trend folytatódik, de legalább nem gyorsul.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!