3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Melyik adózási forma járna a legkevesebb pluszköltséggel? Kalkulátor segít a döntésben.

A szeptember 1-jétől életbe lépő új kata törvény átírja a hazai kisvállalkozások életét. Lényegesen leszűkül ugyanis azoknak a köre, akiknek lehetséges lesz ezt az adófajtát választani. A K&H és a Vállalkozás Okosan szakértői mutatják, mik a legfontosabb változások és milyen megoldást választhatnak ezt követően a katások. 

Benyújtották a kata változásokra vonatkozó a törvényjavaslatot. Ennek alapján 2022. szeptember 1-je után jelentősen módosul az adóforma. Habár az eddigi 12 millió forint helyett 18 millió forint lesz az éves kata keret, azaz havonta 1,5 millió forint, ezzel együtt

  • kiesik a katából az a vállalkozás, aki nem csak magánszemélyeknek számláz (kivétel a taxisok)
  • betéti társaság, közkereseti társaság, egyéni ügyvéd, ügyvédi iroda és állatorvos semmilyen formában nem lehet katás  
  • nincs lehetőség mellékállásban katásnak lenni. A változást követően akkor választható a kata, ha a heti munkaidő kevesebb, mint 36 óra
  • aki maradhat katás, annak továbbra is havi 50 ezer forint a kata és 108 ezer forint az ellátási alap (táppénz, nyugdíj számítása esetén)
  • ha valaki 2022. augusztus 31-ig kilép a katából, akkor havi 1,5 millió forint a keret, azaz az idei évi 8 hónapra 12 millió forint a kata bevételi keret

„Az eddig közel 450 ezer vállalkozás által igénybe vett kata módosítása gyakorlatilag a teljes üzleti szektort érinti. Jelentősen leszűkül azon vállalkozások köre, akik igénybe tudják venni ezt az adózási formát, mivel kiesik a katából az a vállalkozás, aki nem csak magánszemélynek számláz.

A változás a kisvállalkozások mellett a startupok – főleg a korai fázisban lévők – fejlődési esélyeire is hatással lesz. Esetükben ugyanis a katások közül kiesnek a cégek, az egyéni vállalkozóként dolgozó tanácsadókat nem – vagy csak jóval nagyobb költségen – fogják tudni igénybe venni, az új adózási formára áttérés pedig olyan adminisztrációs többlet terhet jelenthet, amire nem biztos, hogy lesz belső kapacitás és plusz anyagi erőforrás”

– kommentálta a törvénymódosítást Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője. A bank ezért hamarosan online rendezvényen segít eligazodni a megváltozott jogszabályok és a kata helyett igénybe vehető egyéb adónemek tekintetében.  

Merre tovább a kata után?

„Aki számára a továbbiakban a kata nem választható, az az átalányadó, a tételes költségelszámolás, a társasági adó és a kiva mellett dönthet. Az, hogy kinek melyiket lehet és érdemes választani, az nagyban függ a várható bevételtől, az elszámolható költségektől és az igénybe vehető kedvezményektől”

– összegezte Szilágyi Anita, a K&H szakértői csapatának tagja, a Vállalkozás Okosan alapítója és vezető tanácsadója, ezért oldalukon adókalkulátor is segíti a vállalkozásokat a döntésben.  

 

 

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!