Jelentősen, mintegy 40 százalékkal nőtt a lakáscélú és szabad felhasználású lakossági jelzáloghitelek kihelyezett összege az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest – közölte a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ).
A szövetség tagjai körében végzett felmérés alapján márciusban mintegy 136 milliárd forintért kötöttek jelzáloghitel-szerződést Magyarországon. A hitelközvetítői piac 85 százalékát képviselő szervezet szerint az első negyedévben csaknem 395 milliárd forint értékben vettek fel jelzáloghitelt a magyarok.
Fotó: Pixabay
Emelkedő trend
A közlemény szerint a számok tavaly ősz óta ismét emelkedő trendet mutatnak, legutóbb tavaly júliusban volt magasabb az új hitelszerződés-kötések volumene a márciusinál. A szervezet szerint ezt tovább erősítheti, hogy banki oldalról élénk a hitelezési kedv, és az elérhető hitelkamatok a 10 éves állampapír szintje alatt vannak, így még átlagos fizetéssel is jó lakáshitel-alternatívák találhatók.
Az FPKOSZ szerint ugyanakkor a hitelpiac emelkedő trendjét két piaci körülmény is megtörheti. A szervezet adatai alapján a lakáscélú jelzáloghitelek esetében folytatódott a CSOK Plusz arányának mérsékelt visszaesése. Ennek oka, hogy a konstrukció bevezetésekor, 2024 elején a jövőben gyermeket vállalni kívánó párok egy része előrehozhatta a hitelfelvételt, illetve a 2023-as piaci visszaesés után gyorsabban térhetett vissza az ingatlanvásárláshoz az új lehetőségnek köszönhetően.
A hitelfolyósításokkal kihelyezett volumen emelkedő trendjét az áremelkedés miatt tovább csökkenő ingatlanpiaci tranzakciószám is megtörheti – hívta fel a figyelmet a szövetség.