2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nyílik az olló.

Öt év alatt csaknem a duplájára nőtt Magyarországon a nettó mediánkereset, a Pénzcentrum azt nézte meg, hogy ez mit is jelent közelebbről.

2024 utolsó negyedévének adatai szerint a nettó mediánkereset 363 ezer forint volt, ami 14 százalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ugyanakkor ez a növekedési ütem évek óta a legalacsonyabb: még a negatív rekordot jelentő 2023 harmadik negyedév is ennél magasabb, 15 százalékos bérnövekedést hozott.

Különösen nagy a jövedelmi különbség Magyarországon a legjobban és legrosszabbul keresők között. Az úgynevezett kvintilisek (jövedelmi ötödök, vagyis a keresetek alapján öt egyenlő részre osztott csoportok) szerinti statisztika szerint 2024 utolsó negyedévében a legkevesebbet keresők nettó mediánbére mindössze 183 ezer forint volt, míg az ötödik kvintilisbe tartozó legjobb keresetűeké átlépte az egymillió forintot. Így a nettó bérek közötti különbség több mint ötszörös.

Akinek a nettó fizetése legalább 364 ezer forint, az már a középső jövedelmi ötödbe tartozik, 494 ezer forint felett pedig kifejezetten jó keresetűnek számít Magyarországon. Tavaly az utolsó negyedévben a legkevesebbet keresők bére nőtt a legkevésbé, mindössze 9,4 százalékkal, míg a harmadik kvintilisben volt a legnagyobb bérnövekedés, 13,8 százalékkal.

Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.

Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>

Hornyák József, a Portfolio elemzője szerint a legalacsonyabb keresetűek béremelkedése erősen függ a minimálbértől és a garantált bérminimumtól, amelyek régiós összevetésben nem növekedtek kiemelkedően az elmúlt évtizedben. Az elemző hozzátette: bár nominálisan duplázódtak a bérek 2020 óta, a valós növekedés inflációval korrigálva mindössze 20 százalék körül van. Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Intézet szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy a magas jövedelműeknél a külföldi vállalatok vezetőinek bérei jelentősen megemelik a felső jövedelmi ötöd keresetét, illetve az iskolázottság növekedése is erősíti a magasabb bérek felé való eltolódást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!