3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az élelmiszerárak emelkedése lassul a hipermarketekben, örülni azért mégsem lehet felhőtlenül: az elmúlt év robosztus drágulása után nem csoda, ha most lassul az élelmiszer-infláció. Friss tapasztalat, hogy résen kell lennünk a bevásárlásnál és néha bizony a kisebb betűtípussal írt számot is meg kell néznünk az árcímkén, mert néhány termék ismét elkezdett „összemenni” – és mindezt a járványhelyzetben jobb, ha inkább egyedül tesszük, nem a fél családdal.

A Privátbankár.hu legfrissebb Árkosár-felmérése szerint az élelmiszerárak emelkedése továbbra is viszonylag alacsony tempóban zajlik - több mint 1 éve nem volt példa arra, hogy két egymást követő hónapban is 4 százalék alatti éves drágulást mutassanak az adatok. A felmérés összeálításában közreműködő kollégánk, Gáspár András azonban arra hívja fel a figyelmet A Hét Videójában: csak félig-meddig örülhetünk a friss számoknak. Az áremelkedés lassulása ugyanis főként bázishatás eredménye: 2020-ban márciustól kezdődően nagy tempóban kezdett emelkedni a Privátbankár Árkosár ellenértéke, a folyamat több hullámban egészen az idei év elejéig tartott - a mostani éves drágulás az egyébként is magas árszintekhez képest látszik csak - százalékos mértékben kifejezve - alacsonynak.

Részben a bázishatásnak köszönhető az is, hogy az elmúlt évben az áremelkedést vezető termékek (az alma, a sertéshúsból készült élelmiszerek) idén már nem szerepelnek a „drágulási toplistán”, van viszont a minta-élelmiszerkosárban olyan termék, ami több mint 30 százalékkal kerül többe, mint egy évvel ezelőtt.

Gáspár András arról is beszélt: a felmérés összeállítása során az elmúlt hónapokban több termék esetében is felfigyeltek arra a régi áremelési trükkre, amikor nem az árcímkére kerül nagyobb szám, hanem a csomagolásra kisebb: magyarán nagyjából ugyanannyi pénzért kevesebb kerül az adott termékből a csomagolásba, a kiszerelés változik meg. Ha ugyanannyi pénzért kevesebb áruhoz jutunk, az ugyanúgy áremelést jelent - ahhoz azonban valóban tudatos vásárlóknak kell lennünk, hogy észrevegyük, a megszokott fél kiló helyett már csak 40 deka van a megvásárolt termék csomagolásában.

Végül a frissen bevezetett szabályokról is szó esett, ami a kiskereskedelem többi – hetek óta zárva tartott – szereplőjénél valóban enyhítésnek tűnhet, az élelmiszerláncoknál viszont inkább korlátozásnak minősül. A kontaktszám csökkentése üdvözlendő intézkedés a jelenlegi járványhelyzetben, furcsa mégis azt látni, hogy valaki azon értetlenkedik, miért nem mehet a párjával shoppingolni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!