És miközben egyik tennivaló követi a másikat, magunk előtt is letagadjuk, hogy a legszívesebben nem csinálnánk semmit. Csak lustán elnyúlnánk a kanapén, és buta sorozatokat néznénk, vagy végre elolvasnánk egyet azokból a könyvekből, amiket karácsonyra megvettünk magunknak.
Csak az idődet rabolod…
Szép is lenne. De miért ne tehetnéd meg? Miért ne vehetnéd ki ezt a nyarat, hogy egyszerűen sodródj az árral? És a nyárral. Tervezés helyett élj a mának! Hagyd, hogy a programok jöjjenek szembe veled, és ne te hajtsd őket kétségbeesetten. Ha pedig attól félsz, hogy megöl majd az unalom, akkor van egy meglepő hírünk: Sandi Mann pszichológus, a The Upside of Downtime című könyv írója szerint az unalom kifejezetten jót tesz az egészségnek. Növeli ugyanis a produktivitást, felpörgeti a fantáziát és az elmét, ami egészen új távlatokat nyit majd meg előtted.
Gondolj bele, hogy mivel telik egy napod! Dolgozol, ahol folyamatosan információval bombáznak, üzenetek záporoznak rád a barátaidtól, az ismerőseid fotóit pörgeted, az agyad pedig úgy érzi, hogy folyamatosan csinálsz valamit. A helyzet viszont az, hogy ezekkel a haszontalan tevékenységekkel csak a saját idődet rabolod, mintha olyan sok lenne belőle.
Hogyan segít ezen az unatkozás? Amikor a neuronjaidat nem éri semmilyen inger, akkor elkezdenek stimuláció után kutatni, az ábrándozás és a szabad asszociáció pedig új inspirációkhoz vezet. Tudományosan hangzik? Akkor fogalmazzunk másképp: unatkozás közben születhetnek a legjobb ötletek.
Te is megengedheted magadnak
Az unatkozást sokan luxusnak tekintik. Egyáltalán, kinek van ideje unatkozni? Hisz ott a család, a barátok, mindig van mit tenni; meg kell szervezni a nyaralást, kitalálni a programokat, megvenni előre a jegyeket, amivel a spontaneitásnak a lehetőségét is kiiktatod. És az eredmény? A vakációról még fáradtabban térsz haza, mint ahogy elutaztál. Szóval hagyd abba az Airbnb böngészését, és a gyerekek nyarát se oszd be! Hagyd, hogy ők is uncsizzanak egy kicsit, így kénytelenek lesznek a fantáziájukat használni, és az idejüket is megtanulják beosztani.
Ha elsőre elképzelhetetlennek is tűnik egy „unatkozós” nyár, adj neki esélyt! Legyen az a filozófiád, hogy csak olyan programokon veszel részt, amik spontán jönnek. Ne kösd le magad előre, ne ígérj senkinek semmit, csak várd, hogy a lehetőségek találjanak rád. Mert lehet, hogy te nem tudsz előre eldicsekedni a nyári úticéllal, de garantáltan élvezni fogod a szabadságot.