4p

A maximális 6 millió forintos kölcsönösszeg felvételéhez legalább 250 ezres jövedelemre lehet szükség. A kérdéses kölcsön ugyanis változó kamatozású konstrukciónak minősül, emiatt a legszigorúbb adósságfék szabályok érvényesek rá.

A jogszabály alapján február elsejétől lehet igényelni a kamattámogatott otthonfelújítási hitelt. Eddig 3 bank vette fel a termékpalettájára, vagyis ténylegesen az Erste Bankhoz, a K&H Bankhoz és az OTP Bankhoz fordulhat az, aki a kérdéses kölcsönt fel szeretné venni.

A Támogatott hitel azok számára nyújthat komoly segítséget, akik ki szeretnék használni a legfeljebb 3 millió forint összegű otthonfelújítási támogatást. A falvakban élők ugyanis otthonuk korszerűsítési felújítási költségének a felét, legfeljebb 3 millió forintot utólag visszakaphatnak az államtól. A vissza nem térítendő támogatás utólagos. Akinek nincs elegendő saját megtakarítása, az kihasználhatja az ilyen munkálatok előfinanszírozására szolgáló támogatott kölcsönt.

A támogatott hitel maximális összege 6 millió forint, futamideje legfeljebb 10 év lehet. A kamattámogatás mértéke 3 százalék, ez a februári hiteligénylések esetén 4,66 százalékos ügyfélkamatot eredményez.

Ami még lényeges, hogy a futamidő

  • az első év végén,
  • a második év végén
  • és a 7. év végén módosulhat.

Márpedig ez a relatív gyakran változó kamatszint befolyásolja azt, hogy mekkora minimáli jövedelemmel lehet felvenni a kérdéses kölcsönt.

Mennyi az annyi?
Mennyi az annyi?
Fotó: Depositphotos

A futamidő is befolyásolja a JTM szabályt

A lakossági hitelek esetében a jegybank szabályozza, hogy a kölcsön törlesztésére a jövedelemnek legfeljebb mekkora részét lehet fordítani. Többféle előírás is érvényben van, a Bankmonitor szakértői megkérdezték az MNB, hogy melyik szabály vonatkozik az adott támogatott kölcsönre.

A válasz alapján két féle eset lehetséges:

  • Az egyedi kedvezmény nélküli törlesztőrészletből kell a számítás során kiindulni. 600 ezer forint alatti jövedelem esetén a fele, míg 600 ezer forintot elérő fizetés esetén a 60 százalék-a fordíthat a kölcsön törlesztésére abban az esetben, ha a futamidő 5 évnél rövidebb. (Sőt zöld hitelcél esetén a 600 ezer forint alatti fizetéseknél a 60 százalékos terhelési szabály érvényes.)
  • Az egyedi kedvezmény nélküli törlesztőrészletből kell a számítás során kiindulni. 600 ezer forint alatti jövedelem esetén annak 25 százalék, míg 600 ezer forintot elérő fizetés esetén annak 30 százalék-a fordítható a kölcsön törlesztésére abban az esetben, a futamidő eléri az 5 évet.

Ez utóbbi szigorú szabály azért lép életbe, mert a kölcsön kamata az első év végén módosulhat, emiatt a hitel változó kamatozásúnak minősül.

A Bankmonitor egy példán keresztül mutatja be mekkora minimális jövedelem szükséges a maximális 6 millió forint összeg hitelhez:

  • Ha a futamidő 59 hónap és az induló kamat 4,66 százalék, akkor a hitel induló törlesztőrészlete 113 986 forint lenne. A minimálisan elvárt jövedelem – nem zöld cél esetén – a törlesztőrészlet duplája, azaz 227 972 forint lenne, mivel a futamidő 5 évnél rövidebb.
  • Ha a futamidő 120 hónap és az induló kamat 4,66 százalék, akkor a hitel induló törlesztőrészlete 62 647 forint lenne. A minimálisan elvárt jövedelem a törlesztőrészlet négyszerese, azaz 250 587 forint lenne, mivel a futamidő eléri az 5 évet.

A jövedelem terhelhetősége mellett természetesen lényeges kérdés a valós részlet is. Hiába lenne elegendő kevesebb jövedelem a rövidebb futamidő mellett, ha valójában az adós a fizetéséből nem tudná kigazdálkodni a havi részletet.

Nincs is jelenleg 5 évnél rövidebb futamidejű hitelajánlat

Tehát elviekben a jogszabály alapján az 5 évnél rövidebb futamidejű otthonfelújítási hitelhez kisebb jövedelem is elég lehetne.

Ha azonban a valós banki ajánlatokra, gyakorlatokra néz az ember, akkor azt láthatja, hogy jelenleg egyik pénzintézet sem kínál 5 évnél rövidebb futamidő mellett ilyen támogatott hitelt.

Az Erste Banknál, a K&H Banknál 5 év a minimális futamidő, míg az OTP Bank 6 éves futamidőtől kínálja a kérdéses hitelt. Vagyis a kedvezőbb JTM szabályba egyik bank esetében sem kerülhetnek az érdeklődők.

Így a legjobb megoldás ténylegesen az, ha valaki 10 évre veszi fel a támogatott hitelt, aminek a maximális 6 millió forintos összeg esetében 62 646 forint lenne a törlesztőrészlete. Ezen hitel felvételéhez azonban a jogszabály alapján több mint 250 ezer forintos havi nettó jövedelemre lenne szükség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!