5p

A magyarok vagyona tavaly év végén meghaladta a 193 ezer milliárd forintot, ennek a fele lakásban volt. Az egyenlőtlenségek az egyes rétegek között hatalmasak lehetnek.

Becslést tett közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a legfrissebb Biztosítás, pénztári és tőkepiaci kockázati jelentésében a magyar háztartások vagyonáról. A jegybank negyedévenként rendszeres közli a háztartások pénzügyi vagyonának alakulását, de a többi vagyonról, így az ingatlanokról csak ritkábban publikál adatokat, ezek is javarészt becslésekre épülnek. 

Ezek alapján 2024-ben 193 184 milliárd forintnyi vagyona volt a magyar háztartásoknak, 14,6 százalékkal több, mint 2023-ban. Ebből 89 287 milliárd forintot tett ki a lakásvagyon, ami a teljes vagyon 46,2 százaléka. Az ingatlanárak dinamikus emelkedése miatt ez a vagyonrész is 14,5 százalékkal nőtt tavaly. Igazán jól azok jártak, akiknek nem ingatlanban, hanem valamilyen pénzügyi eszközben volt a megtakarításuk. 

Az járt jól, akinek értékpapírjai voltak

Az MNB ugyanis megállapította, hogy az elmúlt évben a lakásállomány, a részvények és részesedések (cégekben lévő vagyon), a befektetési jegyek, a betétek és a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok értékének emelkedése járult hozzá leginkább a vagyonnövekedéshez. A legdinamikusabb bővülés a befektetési jegyek esetében volt megfigyelhető (30 százalékos), de a részvények (19 százalék) és a biztosítástechnikai és pénztári tartalékok (15 százalék) is az átlag felett bővültek. Ezen eszközcsoportok esetében a bővülésekben jelentős szerepet játszott a vételi tranzakciók mellett az árfolyamnövekedés. Ugyanakkor átlagos volt a lakásállomány, és átlag alatti a többi pénzügyi eszköz dinamikája.

Nagyok az eltérések

A 193 ezer milliárdos vagyon alapján egy átlagos háztartásra 48 millió vagyon jut, amiből 22 milliót tesz ki a lakás, a többi egyéb megtakarítás. A legtöbb családban persze nincs ekkora vagyon, a vagyoni különbségek hatalmasak lehetnek. A 100 leggazdagabb című kiadvány szerint a száz legvagyonosabb magyar több mint 11 000 milliárd forinttal rendelkezik, tehát náluk van a magyarok összes vagyonának az 5,7 százaléka. Náluk az átlagos vagyon 11 milliárd forint, az „átlag” 2300-szorosa. 

A legtöbb magyar család ugyanis az átlagos 48 millióval sem rendelkezik. Az MNB legutolsó, 2023-as vagyonfelmérése alapján, amelynek még csak a részadatait tették eddig közzé néhány héttel ezelőtt, kiderül, hogy hatalmas eltérések vannak a magyar családok vagyoni helyzetében, s az is látszik, hogy ezek a különbségek folyamatosan nőnek. A legszegényebb réteg jóformán egyáltalán nem gyarapodik, sőt a hatalmas infláció miatt durván leszakad, míg a gazdagok egyre jobban élnek. A nem pénzügyi eszközökben lévő vagyon az alsó tíz százaléknál alig 5,7 százalékkal nőtt, miközben a felső tíz százaléké több mint a 3,5-szeresére ment fel 2014-től 2023-ig, ez a réteg nyerte a legtöbbet. 

A pénzügyi eszközökben lévő megtakarítás a legalsó szegmensben csak 31 százalékkal nőtt kilenc év alatt, miközben 59 százalékot meghaladó infláció volt, a legvagyonosabb réteg megtakarításai eközben a 2,6-szeresükre ugrottak.

Általánosságban elmondható, hogy minél alacsonyabb jövedelmű volt egy család 2014-2023 között, annál kisebb arányban tudta növelni a megtakarításait. 

Aki szegény, az egyre jobban lecsúszik

A jegybanki adatokból az is világosan látszik, hogy a legvagyonosabb tíz százalék kivételével a háztartások vagyonának legnagyobb részét az úgynevezett nem pénzügyi eszközök teszik ki, vagyis a 90 százalék legértékesebb vagyona az ingatlana, vélhetően az a lakás, amelyben él. A lakóingatlanon kívüli ingatlannal ugyanis nagyobb arányban csak a felső húsz százalék rendelkezik. 

A legvagyonosabbak gazdagodnak a leggyorsabban
A legvagyonosabbak gazdagodnak a leggyorsabban
Fotó: Depositphotos

A bankoknál, értékpapírokban, cégekben a legfelső tíz százalékot leszámítva minden rétegnek sokkal kevesebb pénze van. Még a kilencedik tized is háromszor annyi nem pénzügyi vagyonnal rendelkezik, mint amennyi megtakarítása van. 

A kötelezettségek megoszlása sokkal egyenletesebb a társadalomban. A legtöbb tartozása szintén a felső tíz százaléknak van, 3580 milliárd forint, de ez a teljes vagyonuk 2,75 százaléka. Az alsó tíz százaléknál eközben a kötelezettségek értéke meghaladja az ingatlan és egyéb vagyon értékét is. 

A női háztartások sokkal szegényebbek

A legvagyonosabb rétegnek négyszer annyi jövedelme van, mint a legszegényebbeknek, ők azok, akik a munkabérek kívül számottevő bevételhez jutnak ingatlankiadásból vagy a vállalkozásaik révén. Az ingatlankiadásból származó jövedelmek 80 százaléka a legfelső tizedhez folyik be, az egyéb vállalkozói jövedelmek több mint 91,5 százaléka is hozzájuk érkezik be. Munkanélküli ellátást a legnagyobb arányban az alsó három legszegényebb réteg vesz igénybe. 

Az is kiderül az adatokból, hogy ha egy háztartásban a háztartásfő nő, ő sokkal rosszabb körülmények között élhet, mintha férfi a családfő. A jövedelem, a nem pénzügyi vagyon és a pénzügyi megtakarítás is a töredéke az ilyen családokban a férfi családfővel rendelkezőkhöz képest. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!