Kell fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulékot egy nappali tagozatos magyar egyetemista diáknak vagy egy öregségi nyugdíjasnak? Mit tegyünk, ha a bankunk egy email-ben azt kéri tőlünk, hogy adategyeztetés céljából azonnal erősítsük meg a folyószámlaszámunkat és a telefonos jelszavunkat? Mit tehetünk a bolygónk érdekében azért, hogy a mindennapi pénzügyekben ne kelljen papírpénzt, papíralapú bizonylatokat használni és személyesen utazni az ügyintézéshez? Milyen kötelezettségekkel és közterhekkel jár, ha megvesszük életünk első autóját? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket kaptak a Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! címen rendezett diákverseny második, online fordulójában Budapest és három megye (Győr-Moson-Sopron, Vas, Komárom-Esztergom) legjobbjai.
A diákversenyt a Privátbankár.hu Kft. a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány támogatásával az idén másodszor rendezi meg. Míg tavaly ősszel a technikumok és a szakképző iskolák tanulói mérhették össze a pénzügyekről megszerzett elméleti és gyakorlati tudásukat, addig ezúttal a gimnáziumok diákjai csapnak össze az online térben, három fordulóban, 2021. április 20. és május 19. között.
A kezdeményezés elsődleges és legfontosabb célja, hogy az elsősorban a gyakorlati tudásra koncentráló és a szakértők által összeállított, a diákok nyelvén íródott oktatási anyag segítségével a lehető legtöbb fiatal játékos formában elsajátítsa azokat az alapvető pénzügyi ismereteket, amelyek elengedhetetlenek a későbbiek során. A szervezők azokat a diákokat is szeretnék minél nagyobb számban megszólítani, akik kevésbé jó háttérrel rendelkeznek.
A versenyre közel 840 diák jelentkezett, akik négyfős csapatokat alkotva töltötték ki az 1. forduló kvíz-kérdéssorát. Közülük kerültek ki a megyénként legmagasabb pontszámot elért team-ek, amelyek egy újabb kvíz kitöltése mellett immár villámkérdések és kifejtős kérdések megválaszolása révén döntik el egymás között, hogy kik a megyék legjobbjai és nyernek jogot arra, hogy a május 19-ei országos döntőben szerepeljen.
Az április 28-ai versenynap továbbjutói:
Trois Cent Soixante Croissants – Budapest XVII. kerületi Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium
Csapatnév02 – Budapest XIII. Kerületi Ady Endre Gimnázium
Félkarú hazugok – Budapest VIII. Kerületi Vörösmarty Mihály Gimnázium
Tőzsdecápák – Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr
Árpád – Tatabányai Árpád Gimnázium
Nemcsak a május 19-ei döntőben győztes csapat tagjai részesülnek jutalomban, a verseny támogatói, szakmai partnerei ugyanis számos értékes díjat ajánlottak fel:
- a döntő első három helyezett csapatának tagjai és kísérő tanára számára bécsi egynapos tanulmányutat szervezünk az Erste Bank támogatásával, amelyre a döntő időpontjához képest 1 éven belül kerül sor.
- a Magyar Biztosítók Szövetsége egy laptopot ajánlott fel annak a pedagógusnak, aki
- a legtöbb diákot készíti fel a versenyre
- és iskolája nem szerepel a HVG A 100 legjobb gimnázium középiskolai rangsorában - a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 250 000 forint összegű ajándékutalványt ajánlott fel a "Feltörekvő Junior Klasszisnak" - azaz a legnagyobb fejlődést elérő, az országos döntőbe bejutott csapatok közül a legalacsonyabb tanulmányi átlaggal rendelkező csapatnak és felkészítő tanárának.
- a Pénziránytű Alapítvány az országos döntő első 3 helyezett csapatának 1-1 hordozható bluetooth hangszórót ajánlott fel.
- a Pénzügyminisztérium 150 ezer forint értékű ajándékutalványt ajánlott fel.
- a Fundamenta Lakáskassza a három, legtöbb csapatot indító pedagógus számára egyenként 50 ezer forint értékű ajándékutalványt ajánlott fel.
- a Giro Zrt. az EU-s régiós felosztás szerinti három leghátrányosabb régióból érkező (9 megye), az országos döntőn legjobb eredmény elérő csapatot 100 000 forint értékű digitális eszközökkel/internet-előfizetéssel támogatja.
- az MKB Private Banking a Privátbankár.hu-val közösen egyenként 100 ezer forint értékű nyereményt ajánlott fel annak a három iskolának, amelyekből az első fordulóban a legtöbb csapat vesz részt.