7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Már több mint 18 milliárd forintos visszatérítés járt a 2023-as befizetések után az önkéntes nyugdíjpénztárak tagjainak. Sokan nincsenek ugyanakkor tisztában az öngondoskodást szolgáló megtakarítások utáni adókedvezmények szabályaival, így évi néhány milliárd forintnyi kedvezmény még mindig elvész.

Új csúcsra, 18 milliárd forint fölé emelkedett 2023-ban az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések utáni kedvezmények (személyijövedelemadó-visszatérítés) összege – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Az, hogy a jóváírt kedvezmények összege már lassan a húszmilliárdos szinthez közelít, jórészt annak köszönhető, hogy a tagdíjbefizetések is szépen emelkednek a nyugdíjkasszáknál: a jegybank adatai szerint 2023-ban megközelítették a 126 milliárd forintot, szemben az egy évvel korábbi 117,4 milliárddal.

Örülhet, ha jön az szja-visszatérítés
Örülhet, ha jön az szja-visszatérítés
Fotó: Depositphotos

„Az önkéntes nyugdíjpénztári tagság melletti egyik fontos érv az szja-visszatérítés lehetősége, és a jelek szerint ezt egyre jobban ki is használják a tagok. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének adatai szerint ugyanakkor az adatokból az is látszik, hogy a teljes, rendelkezésre álló keretet még mindig messze nem használják ki az érintettek: a szervezet szerint még 2022-ben is nagyjából 5 milliárd forintról mondtak le a pénztártagok, igaz, ez már jóval kevesebb volt a megelőző évi több mint 7 milliárdnál” – mondta el lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Szem előtt kell tartani a szabályokat

A szakértő szerint ahhoz, hogy maximálisan ki tudjuk használni a pénztári, illetve nyugdíjcélú megtakarításokhoz kapcsolódó kedvezményeket, tisztában kell lennünk néhány alapvető – és nem túl bonyolult szabállyal.

  • az éves önkéntes nyugdíjpénztári befizetések után 20 százalékos, de legfeljebb 150 ezer forintos visszatérítés igényelhető, amit a nyugdíjpénztári számlánkra kérhetünk adóbevallásunkon keresztül – tehát a kedvezmény a nyugdíjcélú megtakarítást gyarapíthatja, és nem szabadon használható fel. Mindez praktikusan azt jelenti, hogy a maximális kedvezmény eléréséhez évi 750 ezer (havi átlagban 62 500) forintos befizetést kell teljesíteni
  • az egészség- és önsegélyező pénztári befizetéseknél ugyanezek a paraméterek, ám fontos szem előtt tartani, hogy a pénztári befizetések után összesen jár legfeljebb 150 ezer forintnyi szja-visszatérítés
  • a nyugdíj-előtakarékossági számlára (NYESZ) adott évben befizetett összegek után szintén 20 százalékos, de legfeljebb 100 ezer forintnyi lehet a visszatérítés
  • a nyugdíjbiztosítási befizetések után pedig 20 százalékos, de legfeljebb 130 ezer forintnyi visszatérítést tesz lehetővé a szabályozás
  • ha a bevallott személyi jövedelemadó mértéke ezt lehetővé teszi, és a pénztári megtakarítások mellett NYESZ-szel vagy nyugdíjbiztosítással is rendelkezünk, a kedvezmény együttes összege évi 280 ezer forint is lehet

Gergely Péter szerint nagyon fontos szem előtt tartani, hogy az adó-visszatérítés nem mindig automatikus, tehát egyes esetekben nyilatkozni kell arról, hogy milyen befizetéseink után igényeljük a kedvezményt. A bevallás elkészítése során a NAV automatikusan azt a számlát ajánlja fel, ahová az előző évben is kérte a pénztártag a visszatérítést. Ha viszont időközben például a nyugdíjpénztári mellé egészségpénztári számlát is nyitottunk, és utóbbinál kívánjuk érvényesíteni a visszatérítést, ezt nyilatkozatban jelezni kell.

Ugyanez a helyzet, ha a pénztári megtakarítások mellett egyéb konstrukciókkal is öngondoskodunk. A rendelkezés elmulasztásával ugyanakkor nem feltétlenül vész el az szja-visszatérítés, hiszen öt éven belül még módosíthatjuk a bevallásunkat: ez viszont már csak önellenőrzés kezdeményezésével lehetséges.

Jól megy a szekér a nyugdíjkasszáknál

Az MNB adatai szerint az önkéntes nyugdíjpénztári tagok szempontjából egyáltalán nem alakult rosszul a tavalyi év: a kasszák vagyona egy év leforgása alatt több mint 21 százalékkal, 1960 milliárd forint fölé emelkedett, miközben a befektetéseikkel közel 340 milliárd forintos eredményt értek el. Ez a kedvező tendencia 2024. első negyedévében is folytatódott, hiszen a kasszák portfóliójának mérete március végén már ismét rekordszinten, 2023,5 milliárd forintnál járt – 23,7 százalékkal magasabban, mint egy évvel korábban – és a befektetéseiken is szép, több mint 68,1 milliárd forintos eredményt értek el.

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagság reális alternatíva azoknak, akik rendszeres, akár kisebb összegű megtakarításokkal kívánnak felkészülni az idősebb korukra, úgy, hogy közben nem kívánnak a portfóliójuk aktív, rendszeres menedzselésével foglalkozni.

Ami a kisebb összeget illeti, a piacvezető OTP Nyugdíjpénztárnál például most havi nyolcezer forintnál húzódik az alsó határ, de akad olyan nyugdíjkassza is, ahol ennél is alacsonyabb a havonta minimálisan elvárt befizetés. Az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések emellett viszonylag alacsony költségszint mellett biztosítják azt, hogy a pénztártag a számára legkedvezőbbnek tűnő portfólióba fektesse be – kamatadómentes hozammal – a pénzét: a legtöbb szolgáltatónál 4-5 portfólióból válogathatnak az ügyfelek, de az OTP Nyugdíjpénztárnál hat, az Alfánál pedig hét stratégia közül is választhatnak.

„Az igaz ugyan, hogy a tőkepiacok turbulensebb időszakai nyomot hagynak a pénztári portfóliók teljesítményén is – ilyen volt például 2022 –, de ezek a hatások hosszabb távon kiegyenlítődnek, és érdemi hozamokat lehet elérni” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter.

Az önkéntes nyugdíjkasszák által kínált előnyök ellenére még mindig nem sikerült megállítani a taglétszám elmúlt években megfigyelhető lassú, de szinte folyamatos apadását. A jegybank adatai szerint 2024. első negyedévének végén alig több mint 1,07 millió tagot tartottak nyilván a kasszák, amely minimálisan – nagyjából 14 ezerrel – ugyan, de kevesebb volt az egy évvel korábbinál. Ráadásul a legfrissebb, 2022-es állapotokat tükröző kimutatás szerint a tagság közel kétharmada a 45 év feletti korosztályhoz tartozott, ami arra utal, hogy a lakosság döntő többségét legkorábban csak a negyvenes éveiben kezdi foglalkoztatni az időskori megélhetés kérdése.

A taglétszám csökkenése, illetve a tagság elöregedése ellene persze a maguk eszközeivel maguk a pénztárak is igyekeznek küzdeni: jelenleg is több szereplő futtat különböző toborzó akciókat, amelyeknél az első befizetések utáni jóváírásokkal, illetve ajándékokkal, nyereménysorsolásokkal igyekeznek aktivitásra bírni a potenciális tagokat.

Az Alfa Önkéntes Nyugdíjpénztárnál szeptember végéig 20 százalékos jóváírási akció van érvényben azoknál a tagoknál, akiknél a havi befizetés eléri vagy meghaladja a 10 ezer forintot. A jóváírás mértéke ugyanakkor nem haladhatja meg a 100 ezer forintot.

A Pannónia Nyugdíjpénztár ajánlóprogramjában mindkét érintett 8-8 ezer forintos jóváírásban részesülhet. Ezen kívül a meghatározott feltételeket teljesítő új tagoknak az első tagdíjbefizetés 20 százalékát – de szintén legfeljebb 100 ezer forintot – is jóváírják a számláján.

Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár 7500 forintos online utalványt ad azoknak, akik legalább havi 12 ezer forint tagdíjat fizetnek be a számlájukra.

Az Allianz Önkéntes Nyugdíjpénztárnál, ha az új tag legalább 24 ezer forintos, egyösszegű kezdő befizetést teljesít, 10 ezer forint értékű Tesco vásárlási utalványt kaphat. A számlainformációs rendszerbe regisztráló új tagok között pedig negyedévente egy felső középkategóriás mobiltelefont vagy táblagépet sorsolnak ki – a nyertes döntheti el, hogy melyiket választja.

Az Erste Önkéntes Nyugdíjpénztár a George platformon elindított tagsági kérelmeknél jóváírja az első havi tagdíjból levont belépési díjat, azaz négyezer forintot a belépési nyilatkozaton megadott bankszámlára. Az akcióban való részvételhez – egyebek mellett – legalább tízezer forint tagdíj befizetésének vállalása szükséges.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!