Dobozonként 30-40 forinttal drágulhat szeptemberben a cigaretta, jövő januárban és júliusban újabb, ehhez hasonló mértékű áremelkedésre lehet számítani, írja a Világgazdaság.
A változás mögött az áll, hogy a jövedéki törvény szeptember elsején hatályba lépő rendelkezései miatt megnő a cigaretta, a finomra vágott és az egyéb fogyasztási dohány adója. A lap szerint valószínű, hogy az adóváltozás miatt néhány forinttal a gyártók is feljebb srófolják a nagykereskedelmi árakat, így lehet az áremelkedés még nagyobb is, de az biosnak tűnik, hogy
jövő ilyenkor 90, vagy akár 120 forinttal is többe kerülhet egy doboz cigi, mint most.
A drágulás mértéke a Vg szerint várhatóan számottevően nem veti vissza a fogyasztást a mintegy 600 milliárd forintos dohánypiacon, ahol a forgalom 65-70 százalékát adja a cigaretta. Mivel egy átlagos hónapban 30 millió doboz cigaretta fogy idehaza, ez a mennyiség az eddiginél 1,2 milliárd forinttal kerülhet többe szeptemberben.
A cigidrágulást elhozó EU-s rendeletet még 2011-ben hozták meg, és csak idén januártól érvényes. Az uniós jogszabály szerint a jövedéki adó mértékének el kell érnie a cigaretta súlyozott átlagárának legalább 60 százalékát, és minimum 90 eurót. Ha azonban egy országban ezer szálanként legalább 115 eurót szednek be ezen a jogcímen, akkor nem kell teljesíteni a 60 százalékos kritériumot. Ide tartozik a nyugat-európai országok többsége.
Magyarországon jelentős összeg a dohánygyártmányokra befizetett jövedéki adó. 2016-ban 297,3 milliárd forint volt, tavaly pedig 284,7 milliárd. Ennél többet csak az üzemanyagok után befizetett jövedéki adó hozott a konyhára: a tavalyelőtti 615,7 milliárd forint után az elmúlt évben 645,6 milliárdot.