5p

A Bankmonitor kalkulátorát használó Munkáshitel iránt érdeklődők több mint 40 százaléka nem felel meg a feltételeknek, és ennek legfőbb oka nem az életkor, hanem más kizáró tényezők.

Az év elején indult a Munkáshitel, ami egy kifejezetten a fiataloknak szánt lehetőség. Célja, hogy azon 17 és 25 év közötti korosztály számára, akik nem vesznek részt felsőoktatásban és nem rendelkeznek diplomával egy komoly anyagi segítséget nyújtson az életük elindításához. Ez a támogatás egy kamatmentes hitel, melynek maximális összege 4 millió forint.

A kamatmentesség kétségtelenül vonzó lehetőség, ami érthetően sok fiatal érdeklődését kelti fel. Nem véletlen, hiszen egy ilyen kölcsön azt jelenti, hogy csak a felvett összeget kell visszafizetni – fél százalék kezességvállalási díjjal növelten –, kamatok nélkül, ami jelentős előnyt jelent más, a hitelpiacon elérhető hiteltermékekhez képest.

Komoly buktatók lehetnek az igénylésnél

A Bankmonitor friss adatai szerint a Munkáshitelhez való hozzáférés komoly akadályokba ütközhet. A novemberben indult, jogosultságot is ellenőrző Munkáshitel kalkulátor több mint 2000 kitöltésének elemzése azt mutatja, hogy az érdeklődők több mint 40 százaléka nem jogosult a hitelre.

Meglepően sok érdeklődő akad el a munkáshitellel.
Meglepően sok érdeklődő akad el a munkáshitellel.
Fotó: Depositphotos

De mi áll a magas elutasítási arány hátterében? A Bankmonitor adatai alapján leggyakrabban az alacsony jövedelem vagy a munkaviszony hiánya áll a háttérben, mint kizáró tényező.

Az érdeklődők az alábbi feltételeken buktak el a Munkáshitel kalkulátort használva (átfedés lehetséges):

  • 11,34 százaléknak a munkaviszony vagy vállalkozói lét megléte jelentette a sikertelenséget
  • 10,12 százaléknak a munkajövedelme nem érte el a 150 ezer forintos minimumot, így még a legkisebb elvárásokat támasztó banknál sem tudnának Munkáshitelt igényelni
  • 6,79 százaléknak 5 ezer forintnál nagyobb közteher-tartozása van
  • 6,61 százalék jelenleg egy felsőoktatási intézmény hallgatója ezért nem jogosult
  • 6,37 százalék már rendelkezik diplomával ezáltal végleg kiesett a Munkáshitelre jogosultak köréből
  • 4,64 százalék szerepel KHR listán
  • 3,66 százaléka az érdeklődőknek nem felel meg az életkori kritériumoknak
  • 3,19 százaléknak nincsen 3 hónapnál hosszabb TB jogviszonya
  • 0,61 százaléka pedig nem rendelkezik magyar lakcímmel.

Mik tehát a Munkáshitel alapvető jogszabályi feltételei?

A munkáshitel igényléséhez több jogszabályi és banki feltételnek is meg kell felelni. Csak 17 és 25 év közötti fiatalok pályázhatnak, akik magyar lakcímmel és legalább 3 hónapos TB-jogviszonnyal rendelkeznek. Az igénylőnek magyarországi munkaviszonyt vagy vállalkozói múltat kell igazolnia, ugyanakkor akár részmunkaidőben is dolgozhat, ha heti legalább 20 órában foglalkoztatják.

További feltétel, hogy az igénylő nem lehet főiskolai vagy egyetemi hallgató, nem lehet diplomája, büntetlen előéletűnek kell lennie, és nem haladhatja meg az 5 ezer forintot a köztartozása vagy adótartozása.

Mindemellett a hitelhez bizonyos banki elvárások is tartoznak, ami azt jelenti, hogy a jogszabályi feltételeknél a pénzintézetek jóval szigorúbbak is lehetnek. Például több helyen magasabb az elfogadható jövedelmet és a minimális életkort nem 17, hanem 18 évesnél húzzák meg – írja a Bankmonitor összefoglalója.

Mi a teendő, ha nem vagyok jogosult?

Számos problémát könnyen orvosolni lehet. A meglévő köztartozás rendezésével a kölcsönt már fel is vehetik az érdeklődők. (Természetesen nagyobb összegű elmaradást nem olyan könnyű gyorsan rendezni.). Az érdeklődők 6,79 százaléka ebbe a problémába ütközött.

A 3 hónapos TB jogviszony már teljesíthető akkor, ha valaki 3 hónapja folyamatos munkaviszonnyal rendelkezik, vagyis ezt az előírást relatív könnyen meg lehet oldani. Ezzel a problémával szembesült a Bankmonitor kalkulátorát használók 3,19 százaléka.

A munkaviszonyra, jövedelemre vonatkozó elvárás már kicsit nehezebb dió. Nem olyan könnyű például a fizetést feltornázni. Persze pályakezdőként jó eséllyel a fizetések, bevételek növekedhetnek. Ezeken a feltételeken vérzett el az érdeklődők 11,34, illetve 10,12 százaléka.

A rossz adósok listájáról (KHR lista) is le lehet kerülni. Azt azonban tudni kell, hogy az elmaradás rendezését követően még egy évig úgynevezett passzív státuszban szerepel az adós a listán, márpedig a legtöbb bank ilyen státusz mellett sem nyújt hitelt. Vagyis itt azért időbe telik elnyerni a tiszta lapot. Szerencsére az érdeklődőknek csupán 4,64 százaléka vérzett el ezen az elváráson.

Sajnos vannak olyan feltételek, amiket már nem lehet megoldani. A 25 évnél idősebbek, a diplomával rendelkezők már biztos nem fogják tudni felvenni ezt a kölcsönt. Illetve a sikeres igényléshez a jogszabályi előírások módosítására is szükség lenne – írja a Bankmonitor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!