4p

Új ajánlással állt elő a biztosítói szektor irányában a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A lépés érdemben 2025-től lesz hatással a piacra, és mint beszélgetéseinkből kiderült, a jegybank várakozása szerint ez elsősorban a szolgáltatókra jelenthet többletterhet, a fogyasztók nem fogják megérezni a változást.

Ajánlást adott ki az MNB a hazai biztosítóknak az éghajlatváltozási, környezeti kockázatok azonosításáról, kezeléséről és közzétételéről, illetve az üzleti tevékenység során a környezeti fenntarthatósági szempontok érvényesítéséről.

Mint azt Holczinger Norbert a Fenntartható pénzügyek főosztály vezetője egy háttérbeszélgetésen elmondta, ez egyben a szektorban működő vállalatok érdeke is.

Az ajánlást 2025. január 1-jétől kell alkalmazniuk a biztosítóknak, úgy, hogy ezt megelőzően – még a szabályozás hatályba lépése előtt – önértékelést kell elvégezniük az ajánlásban megfogalmazott elvárások tekintetében.

A piac szereplői a felelősségi kárviselésen át egészen a befektetések átértékelődéséig számos módon kitettek a klíma- és környezeti kockázatoknak, így a zöld fordulat esetükben is kiemelten fontos.

Drágább lesz a biztosítás?

Intézményi befektetőként a biztosítók – például az ESG, zöld államkötvények jegyzésével – keresleti oldalról is hozzájárulhatnak Magyarország karbonszegény, fenntartható gazdaságra való átállásához – közölte az MNB.

Látva a piaci folyamatokat, ez azt is feltételezné, hogy a biztosítások ára ügyféloldalon is nőni fog.

Beszélgetéseinkből az szűrhető le, hogy itt már kényszerhelyzetben vannak a szolgáltatók.

Ha sarkosan fogalmazunk,

oldják meg.

Nekik is fel kell ismerniük a saját tevékenységük esetleges káros környezeti hatásait és a működésükkel kapcsolatos fenntarthatósági kockázatokat. Ezek nyomán tudnak, a környezeti hatásokat is figyelembe véve, megalapozott stratégiai, üzleti döntéseket hozni – véli az MNB.

Lesz ennek hatása?

Az MNB korábbi beszélgetéseinken azt fejtegette, hogy egy ajánlásnak, ami a nevéből adódóan nem kötelező, sokszor nagyobb hatása van, mint egy rendeletnek. Holczinger kérdésünkre elmondta, hogy számos konzultációt tartottak a kérdésben iparági képviselőkkel.

Többek között a 2025-ös bevezetés is ennek az eredménye, lévén akkor látják magukat a piaci szereplők olyan helyzetben, amikor eleget tudnak tenni a felvázolt elvárásoknak.

Az ajánlás elvárja a biztosítóktól, hogy a vállalatirányítási rendszereik átalakítása nyomán igazgatási, irányító és felügyelő testületeik kellően fel tudják mérni a klímaváltozási és környezeti kockázatokat.

Ajánlott az MNB részéről, hogy a biztosítók hozzanak létre az éghajlatváltozással, környezeti kockázatok kezelésével és kontrolljával foglalkozó szervezeti egységet („ESG központ”) vagy/és nevezzenek ki felelős vezetőt („fenntarthatósági vezető”).

Az ilyen káresetekre már zöld forrásból kell készülniük a biztosítóknak. Fotó: Depositphotos
Az ilyen káresetekre már zöld forrásból kell készülniük a biztosítóknak. Fotó: Depositphotos

Ez leginkább a fiatalabb felhasználók érdekeit szolgálhatja. Holczinger kérdésünkre kifejtette, hogy hiába a sokat emlegetett alulbiztosítottság a magyar piacon, a fiatalabb ügyfeleknek már szempont, hogy a szolgáltatójuk környezettudatos legyen.

Az MNB elvárja, hogy a biztosítók alakítsanak ki belső irányelveket, melyek szabályozzák, hogy az éghajlatváltozáshoz köthető és környezeti kockázatok értékelése és nyomon követése hogyan épül be a biztosítási folyamatba.

Értékelniük kell rövid-, közép- és legalább 10 éves távlatban is a klímaváltozáshoz köthető és környezeti kockázatoknak való – szektorális, földrajzi, egyes termékekre vonatkozó – kitettségüket, valamint a befektetési döntéseik meghozatalánál is figyelembe kell venniük a környezeti kockázatokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!