9p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az európai hírügynökségek mindenhol vezető, rendkívüli hírben tudósítottak múlt héten az UEFA döntéséről: a jelenlegi angol bajnok, a Manchester City több alkalommal, súlyosan megszegte az európai futball pénzügyi szabályait, a Financial Fair Play előírásait, ezért két évre eltiltják a Bajnokok Ligája küzdelmeitől és 30 millió euró büntetést is ki kell fizetnie a klubnak. A döntés még nem jogerős, a City már jelezte is, hogy nem fogadja el a döntést és az ügyet a svájci székhelyű Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) elé viszi. A jogi procedúra végeredményére még tippelni is nehéz lenne, egy biztos, a végső döntés kihirdetése után sem fog elülni a futballszeretők körében eddig is magas hőfokon folytatott vita a labdarúgás finanszírozásáról.

Üres székek a Lyon elleni hazai Bajnokok Ligája meccsen a Manchester City stadionjában (Fotó: Manchester Evening News)
Üres székek a Lyon elleni hazai Bajnokok Ligája meccsen a Manchester City stadionjában (Fotó: Manchester Evening News)

Nem új keletűek ezek a viták, de nem is nagyon régiek. Mindig is voltak szegényebb és gazdagabb klubok, de óriási, egész sportágat megváltoztató pénzügyi esemény Roman Abramovics belépésével következett be a sportágban. A Chelsea orosz tulajdonosa 2003-ban vásárolta meg a klubot, és azóta több mint 1 milliárd angol fontot (nagyjából 400 millárd Ft) öntött annak kasszájába, ezzel felhozva azt a legszűkebb elitbe. Álljon itt egy ábra, amely jól mutatja Abramovics költekezésének hatását a Premier League-re:

Csak a Leicester 1-5000 esélyű bajnoki címe tudta megtörni a képen látható trendet
Csak a Leicester 1-5000 esélyű bajnoki címe tudta megtörni a képen látható trendet

A képen az látszik, hogy a futballátigazolási inflációval kiiagazított keretérték mennyivel emelkedett a bajnokságot nyerő kluboknál - egyszerűen elszakadtak a többiektől. Az Arsenal az Emirates felépítésével gondolt versenyben maradni, ami annak idején egy teljesen racionális elképzelés volt, s nem mellesleg FFP-kompatibilis (bár akkor még nem volt ilyen szabályozás). A Leicester az egyetlen klub, amelyik át tudta törni ezt a csillagos egekbe emelkedő pénzügyi plafont. A bajnoki címért folyó versenyt egyre dominánsabban a pénz uralja - és minél egyenlőtlenebbül oszlik a gazdagság, annál kisebb az esély a nagyok közé betörni, ezt eredményezi a mindenféle fék és ellensúly, kiegyenlítő mechanizmus nélküli pénzbeáramlás. Jelenleg a Paul Tomkins-féle TPI-index szerint számolt keretérték így néz ki:

Miért probléma a tulajdonosi pénzek korlát nélküli öntése a klubok költségvetésébe? Sok érvet lehet ellene felhozni, és a Chelsea jó példa lehet arra, hogy miért kell ezt korlátozni. Gazdag orosz tulajdonosa mára a háttérbe vonult, vízumproblémái miatt a korábbiakkal ellentétben nem vesz már részt a klub mindennapi életében (két éve nem volt kint klubja mérkőzésén), de Abramovics pénze nélkül a Chelsea továbbra sem tud önfenntartó lenni. Az orosz tulajdonos tavaly újabb 247 millió fontot pumpált a klubba, fedezve az előző év csaknem 100 milliós veszteségét. Kieran Maguire, a liverpooli egyetem sportközgazdásza szerint az a probléma a londoni klub gazdálkodásával, hogy önmagában nem termel elég bevételt az új játékosok megvásárlására. 

Hogy mi ezzel a baj, talán nem is kell nagyon magyarázni. A futball üzlet is, de nem csak az, elsősorban mégiscsak sportról beszélnünk. Azok, akik az üzleti oldalát is próbálják sportszerűen kezelni, vagyis csak azt a pénzt költik el, amit megtermelnek, hátrányba kerülnek azokkal szemben, akik következmények nélkül költhetnek, rúghatnak ki menedzsereket (a Chelsea az Abramovics-érában 90 millió fontot költött az elbocsátott edzők végkielégítésre). 

Nem beszélve a piactorzító hatásról, az elszálló játékosárakról. Elég csak a szintén olajpénzből gazdagodó Paris Saint-Germain 2017-es akciójára gondolni, mellyel megszerezték a Barcelona brazil ászát, Neymart – 222 millió eurót fizetve érte. A hoppon maradt katalánok a veszteséget két, egyenként 100 millió feletti transzferrel próbálták pótolni (kettejükért összesen 270 millió eurót fizettek), holott korábban 100 milliót is csak elvétve, a legnagyobb sztárokért fizettek a klubok. 

A Financial Fair Play-t elsősorban a klubok eladósodásának megelőzésére hozták létre, van ugyanis egy másik probléma a túlköltéssel, különösen, ha a klubvásárlás csak egy múló hóbort a gazdag tulajdonos életében. Könnyen belátható, hogy ha egy klub nem piaci alapon működik, a pénzcsap elzárása után hamar komoly bajban találhatja magát.

Emlékszik még valaki az egykor Roberto Carlost is a soraiban tudó Anzsi Mahacskalára? Esetleg a Hernan Crespót sorai közt tudó Parma csapatára, amely aztán 2015-ben ment csődbe. A Leeds United mostanában próbál visszakapaszkodni az élvonalba, miután a 2000-es évek közepére belefuladt az adósságaiba és el kellett adni a játékosait, a stadionját, az edzőközontját, majd végül potom 10 millió fontért magát a klubot is, majd ki is zárták. Hasonló játszódott le Portsmouthban is, az addig első osztályú klubot is kizárták a Premier League küzdelmeiből, hogy mostanra visszakapdkodhasson a harmadosztályba...

Ennek ellenére sokan vannak, akik nem értenek egyet ezzel a szemlélettel. Az egyik leggyakoribb érv az FFP ellen, hogy bebetonozza a status quo-t, nem ad esélyt arra, hogy kevésbé sikeres klubok is betörjenek a nagyok közé. Két probléma is van ezzel az állítással. Először is nem igaz. Be lehet törni a nagyok közé végtelen pénz elköltése nélkül is, a Premier League-ben jó példa erre a tavalyi BL-döntős Tottenham Hotspur, melyet két évtized alatt hozott fel Daniel Levy középcsapatból stabil top 6, állandó Bajnokok Ligája résztvevővé, igaz folyamatosan el kellett adnia legjobb játékosait (Dimitar Berbatov, Michael Carrick - Manchester United, Gareth Bale, Luka Modric - Real Madrid, és így tovább). De számos más ellenpélda is létezik: a most rekordot rekordra halmozó Liverpoolt 2010-ben szintén csak egy hajszál választotta el a csődtől (a korábbi tulajdonosok a klub terhére vettek fel köcsönöket a megvásárlásra, amiket aztán az időközben beütő pénzügyi világválság hatására nem tudtak visszafizetni), de 10 év kemény munkájával (legjobb játékosainak folyamatos eladásával (Fernando Torres - Chelsea, Luis Suarez - Barca, Raheem Sterling - Manchester City, Philip Coutinho - Barca) és az értük kapott pénz visszaforgatásával lépésről lépésre felépítették a mostani szupererős klubot. De említhetnénk a Dortmund példáját is, amely szintén közel állt a csődhöz, a Liverpool mai BL-ellenfelét, az Atletico Madridot (Torres és Agüero is Atletico-játékos volt, mígnem távoztak Angliába). Ide lehet sorolni a Red Bull franchise klubjait is, hiszen az RB Leipzig (Gulácsi és Willy Orban csapata) és a Red Bull Salzburg is stabil BL-szereplő csapat lett, a Lipcse a Bundesligában felnőni látszik a Bayern-Dortmund kettős mellé. 

Közös ezen klubok stratégiájában, hogy alapvetően fiatal tehetségeket vesznek meg, gyakran potom pénzért, hogy aztán az eladásukon szerzett haszonból tovább építsék a csapataikat. A Liverpoolnál ez a folyamat befejeződni látszik, lévén a klub történelmi státusa, nemzetközi szurkolóbázisa a legnagyobbak között volt mindig is. A Manchester Citynek soha nem kellett eladnia legjobbjait, amire még a városi rivális, és nem mellesleg sokkal több bevételt generáló United sem volt képes, hiszen Cristiano Ronaldót nem tudták megtartani a Real Madrid ellenében.

A Tottenham 2019-ben átadott stadionja. A beruházásra felvett 637 milliós hitelt a klub önerőből fizeti vissza
A Tottenham 2019-ben átadott stadionja. A beruházásra felvett 637 milliós hitelt a klub önerőből fizeti vissza

Persze két évtized hosszú idő, de pont ez a lényeg, a másik ellenérv: a jelenlegi elitklubok többsége sem néhány év alatt, csupán sok pénzt elköltve építette fel mostani státuszát, évtizedek, gyakran több mint 100 év munkája van benne. Éppen ezért jogosan merül fel a kérdés a fenti érv ellen: miért kellene ezt a sok évtizedes munkát megspórolni a feltörekvő kluboknak, miért járna nekik a jog, hogy gyorsabban, a történelmi lemaradást pénzzel behozva érjenek a csúcsra? 

Nyilván a top futballban ma már mindenki sok pénzt költ, de nagyon nem mindegy, hogy hogyan szerzi meg az elkölthető összegeket. A Manchester City stadionja csak ritkán telik meg, szurkolói bázisa még Manchesterben sem számottevő. A Pilotfish Media szerint a közösségi oldalakon követőiknek 50 százaléka, tehát a fele „fake account”, azaz nincs mögötte valós, létező személy. A klub újsághirdetésben kéri szurkolóit, hogy menjenek ki a Bajnokok Ligája meccsekre, és influenszereket toboroz, hogy „gyártsanak” beszámolókat a valójában nem létező, fantasztikus stadionbéli hangulatról.

A Manchester City influenszereket toboroz, mert „a Bajnokok Ligájában három viszonylag ismeretlen ellenféllel fogunk játszani, ezért törzsszurkolóink kevésbé valószínű, hogy kijönnek a meccsre”.
A Manchester City influenszereket toboroz, mert „a Bajnokok Ligájában három viszonylag ismeretlen ellenféllel fogunk játszani, ezért törzsszurkolóink kevésbé valószínű, hogy kijönnek a meccsre”.

Ehhez képest a klub szponzori szerződései sehol máshol nem látott, csillagászati összegeket hoznak a klub konyhájára és a legnagyobb szponzorok véletlenül a pont klubtulajdonos Manszúr sejk köreiből kerülnek ki. A mostani UEFA-vizsgálat eredménye szerint valójában maga a tulajdonos fizette ezeknek a támogatói pénzeknek a túlnyomó részét. A másik tényező, hogy a City képviselői olyan agresszív, lenéző stílusban, az együttműködés szándékának legkisebb jele nélkül kezelték az egész UEFA-viszgálatot, amire nem nagyon van precedens. És itt lehet az a különbség is, hogy a katari tulajdonosú PSG miért úszta meg hasonló szankciók nélkül a szabályok megszegését (no meg némi jogi banánhéj is szerepet játszott: az UEFA ugyanis kicsúszott a szabálysértések újbóli megvizsgálását előíró saját maga által szabott határidőből...)

A sejk nem olyan tulajdonos, akit a futball szeretete vett rá erre a befektetésre. Ő nem olyan, mint Abramovics, aki a vízumproblémák előtt állandó vendég volt a Chelsea otthonában. Manszúr sejkkel mindössze egyszer találkozhattak a jelenleg az Etihad légitársaságról elnevezett stadionban a manchesteri szurkolók. Tizenhárom év alatt egyszer ment el megnézni a csapatot, melyre 2018-ig közel mint 1,5 millárd fontot költött.

Hogy miért van akkor szüksége a klubra? Talán üzleti lehetőséget lát-e benne, belépőt a nyugati piacra. Talán nem túl jó nemzetközi reputációját javítaná vele, pontosan nem lehet tudni, csak találgatni. Egy biztos: ha valóban igaz, hogy tudatosan megszegték a szabályokat, akkor bűnhődniük kell és ezzel még a saját szurkolóik közül is egyetértenek sokan. Lehet vitatni a szabályok helyességét, lehet tiltakozni ellenük, lobbizni a megváltoztatásukért. De aki elindul a versenyben, az a nevezéskor elfogadja azokat, köteles betartani őket. Mert a sportban a fair play nem érhet véget a hármas sípszóval, minden területen törekedni kell rá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!