5p

Főszerkesztői jegyzet arról, hogy a 2026 tavaszáig még bizonyosan regnáló magyar miniszterelnök olyan személyt jelölt a jövő márciusban távozó Matolcsy György jegybankelnök utódjának, aki az egyes közvélemény-kutatások szerint már a Fidesznél népszerűbb Tisza Párt vezetőjének is megfelelhet. Ezek jutottak eszembe a hét eseményeiről.

Kormányváltások után az egyik legneuralgikusabb pont a jegybankelnök személye. Nincs ebben semmi meglepő, hiszen a kormányfők szoktak javaslatot tenni arra, ki vezesse a monetáris hatóságot – nagy hirtelenjében nem is tudok olyan országról, ahol ez ne így lenne.

A feszültséget az szokta okozni, hogy a miniszterelnökök (vagy például az Egyesült Államokban e tisztet betöltő elnök) és a jegybankelnökök mandátumai általában nem fedik egymást. Így az új kormányfőnek óhatatlanul rövidebb-hosszabb ideig együtt kell dolgoznia az elődje által jelölt személlyel. Míg azonban ez a fejlett demokráciákban nem annyira probléma, nálunk nagyon is az – igaz, mi „csak” három és fél évtizede gyakoroljuk ezt a jogállamiság dolgot (s mint tapasztaljuk, bőven van még mit tenni e téren).

Az 1990 márciusától íródó legújabbkori történelmünkben mindössze egyszer fordult elő, hogy a kormány és a jegybankelnök politikai hovatartozása azonos volt. Pont most. Más kérdés, hogy az Orbán-kormányok folyamatos regnálásának immár közel tizenöt évet felölelő összideje okán ez nem nagy kunszt.

Azt megelőzően – pártállástól függetlenül – valamennyi kormányunk megbukott a jegybanki függetlenség tiszteletben tartása nevű tantárgyból. Valaki csúnyán, valaki csak éppenhogy.

Az teljesen természetes, hogy a rendszerváltás után a még az „átkosban” kinevezett Bartha Ferencnek mennie kellett – akkor még kvázi kormánytag volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, államtitkári pozícióban (!), így fel se merült a jegybanki függetlenség.

A rendszerváltás utáni utódját, Surányi Györgyöt azonban kevesebb mint másfél év múltán csúnyán kiebrudalta az Antall-kormány, paradox módon pont a jegybanki függetlenséget biztosítani hivatott új törvény adta lehetőséggel élve. De utódja, az ipari és kereskedelmi tárca éléről érkező Bod Péter Ákos sem járt jobban. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzőjének csak három év jutott a hatéves mandátumból, hogy aztán a lemondását követő, a mai napig példátlan, két és fél hónapos interregnum után az Antall-, majd Boross-kabinetet leváltott szocialista-szabaddemokrata kormány „visszahelyezze” Surányit.

Attól kezdve ha valamiben, hát abban legalább Magyarország elkezdett hasonlítani egy működő demokráciához, hogy idő előtt már egyetlen jegybankelnök sem távozott, mindegyikük kitöltötte a hatéves mandátumát. Más kérdés, hogy ez csak rajtuk múlt, hiszen az MNB első emberét még nálunk is szinte lehetetlen elmozdítani. Bár kétségtelenül voltak erre irányuló – szerencsére csak gondolat- – kísérletek, a pénzügyi felügyelet MNB-ből való ki- vagy éppen bepakolására apellálva, e szervezeti változás ugyanis ugyanúgy jogalapot teremthetett volna az elnökcserére, mint a már említett 1991 végi esetnél.

A legutóbbi ilyen akció éppen akkor fogant meg egyesek fejében, amikor a legkevésbé gondoltuk volna. Azt követően, hogy Matolcsy György kiesett az Orbán Viktor kedvenc közgazdásza tisztéből, átadva helyét az általa – nyilvánosan tett megfogalmazásában – az MNB-alelnöki székből kiebrudalt Nagy Mártonnak. Ezért kezdte el bírálni az Orbán-kormányt, amely 2010 és 2012 között őt is nemzetgazdasági miniszterként alkalmazta. Méghozzá olyan keménységgel, ami a ma már csak óellenzéki képviselőknek is a becsületére vált volna.

Az első ilyen kirohanásra már szinte napra pontosan két éve került sor. Azóta lehet tudni, hogy Matolcsynak kicsengettek. S nemcsak azért, mert a jegybanktörvény szerint eleve csak két ciklusig lehet valaki MNB-elnök, hiszen a Fidesz rapid jogalkotási gyakorlatát ismerve, egy fél délután alatt módosíthatták volna azt háromra – állítólag ezt maga Matolcsy is forszírozta. Ám ha volt is ilyen, az a már említett kormánykritikája után lekerült a napirendről. Helyette néhány hétig ennek az ellenkezője foglalkoztatott egyeseket. Nevezetesen, hogy a pénzügyi felügyelet MNB-ből való kiszedése jogalapot teremtene egy új elnök megválasztására.

Végül ettől elálltak a „füstös szobákban” agyalók, így 2025. március 3-áig marad Matolcsy.

S most már az is hivatalossá vált, ami gyakorlatilag már jó ideje biztosra vehető, hogy Varga Mihály lesz az utódja – jelentette be Orbán Viktor, szokatlanul korán.

Hogy mennyire lesz független jegybankelnök Orbán egyik leghűségesebb embere, az 1988 decemberétől Fidesz-tag, egy év megszakítással közel két évtizeden át, 1994 és 2013 között párt-alelnök Varga, arra nem vennék mérget.

Mindenesetre személyével talán van esély arra, hogy egy esetleges kormányváltást követően megváltozzon a kormányfők és jegybankelnökök közötti áldatlan magyar módi. Jobban mondva, a rendszerváltás óta először demokratikus sémát vehet fel. Már amennyiben a 2026 tavaszán esedékes választásokon a Tisza Párt kiütné a nyeregből a Fideszt.

Magyar Péter üdvözli Varga Mihályt?
Magyar Péter üdvözli Varga Mihályt?
Fotó: Facebook

Bár Magyar Péter augusztusban még Varga lemondását követelte az egészségügyben feltárt szabálytalanságok és az ágazat tönkretétele miatt – Pintér Sándor belügyminiszterrel egyetemben –, a vogelevelines, magyarwatergate-botrányos sajtótájékoztatóján már száznyolcvan fokos fordulattal arra kérte a párost, hogy álljanak ki és leplezzék le a kormányt. Varga például mondja el, miként tették tönkre a költségvetést és lopták szét a hazájukat.

„Miniszter urak, a hazájuk számít önökre” – Magyar ezen kinyilatkoztatása aligha értelmezhető másként, mint hogy a Tisza Párt vezére maximálisan egyetért Varga jegybankelnökké avanzsálásával.

Aztán, hogy ez így is marad, az még a nem is annyira közeli jövő zenéje.

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatják.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!