4p

A nagy technológiai cégek mindent elhajítva őrült versenyfutásba kezdtek a mesterséges intelligencia beépítésében rendszereikbe, ám pénzügyi szakérők megkérdőjelezik a háború értelmét.

A technológiai cégek nem képesek másként viszonyulni a mesterséges intelligenciához, mint olyan forradalmi találmányhoz, ami csak a tűzgyújtás vagy a kerék felfedezéséhez, az elektromosság megjelenéséhez, az atombomba megalkotásához vagy az internet elterjedéséhez hasonlítható. Ezért korlát nélkül szórják a pénzt arra, hogy az MI-t beépítsék technológiájukba – írta az Atlantic magazin a dolog fonákját is megmutató cikkében.

A Szilícium-völgy cégei dollármilliárdokat költöttek el arra gondolva, hogy az újdonság adaptálásának legjobb módja, ha minél nagyobb mesterséges intelligencia modelleket építenek. A költségek közben az ötven évvel ezelőtti Hold-program kiadásaihoz kezdenek hasonlítani. Sam Altman, az MI-megjelenését 2022 végén elindító OpenAI vezérigazgatója azt mondta, hogy vállalata a „legtőkeigényesebb startup a Szilícium-völgy történetében”.

Dario Amodei, egy versenytárs cég, az Anthropic vezére azt tippeli, hogy egy olyan szimpla MI-modell, mint a GPT-6 felkészítése 2027-ben 100 milliárd dollárba fog kerülni. Ez Magyarország éves GDP-jének körülbelül fele. A Moody’s hitelminősítő becslése szerint a technológia hordozásához szükséges adatközpont-építésére ezermilliárd dolláros összeget kell költeni.

Nyitott kérdés, behozza-e az MI az árát

A pénzügyi szakértők azonban megkérdőjelezik, hogy ezek az óriási kiadások valaha megtérülnek-e. Az OpenAI várhatóan ötmilliárd dollár veszteséggel zárja az idei évet, ami tízszerese 2022-ben elszenvedett veszteségének – írta a The Information, a technológiai ipar információs kiadványa. Az elmúlt hetekben olyan cégek fogalmazták meg kétségeiket, mint a Goldam Sachs, a Moody’s vagy a Barclays.

Dől a pénz, de vannak kérdések
Dől a pénz, de vannak kérdések
Fotó: Pixabay

„Az ezermilliárdos befektetés akkor lehet indokolt, ha a mesterséges intelligencia olyan lehetőségeket nyit meg az emberek előtt, amikre korábban nem voltak képesek” – mondta Jim Covello, a Goldman Sachs kutatója. A szakértő úgy látja, hogy a ma ismert modellek nem ígérnek ilyen áttörést.

Az új technológia ugyan jelentős eredményeket hozott. Például segített a gyógyszerfejlesztésben, a fordítóprogramok magasabb szintre emelésében, matematikai programok megoldásában, szövegeket ír és érdekes képeket, videókat hoz létre. Ugyanakkor ezek csak javítják a meglévő gazdaság hatékonyságát. Sok ismert feladat megoldását felgyorsítják és megkönnyítik.

Semmi garancia a nagy ígéretek teljesülésére

Az MI hívei szerint azonban ez csak a kezdet. Tony Kim, a BlackRock vagyonkezelő cég technológiai vezetője szerint egyetlen hasonló technikai fordulat sem szólt arról, hogy az emberek kezébe új intelligencia került. A McKinsey tanácsadó cég szerint hosszabb távon az újdonság évi nyolcezermilliárd dollár termelési értékkel dobhatja meg a világgazdaságot.

Ugyanakkor a várakozások, a jóslatok teljesülésére semmilyen garancia sincs. A hatékonyság növelésében elért eredmények lehetnek erősen túlbecsültek vagy elsietettek. Daron Acemoglu, az MIT professzora szerint a mesterséges intelligencia ismert hibái, például a hamis információk előállítása sok területen többé-kevésbé használhatatlanná teheti a technológiát.

A kórházakban, az iskolákban, a kormányzati szervezetekben jelentős emberi erőforrást köthet le az MI- modellekből kinyert információ ellenőrzése. Nem minden technológia váltja be a hozzá fűzött reményeket. Az atomenergia vagy a blockchain lehet erre példa. Mindkettő nagy találmány, de nem formálta át az emberi társadalmakat.

A technológiai cégek megszállottan hajszolják a sikert

Lehet, hogy az MI az évszázad második felében átformálja majd a társadalmakat, de a jelenlegi pénzszórás túl soknak és túl korainak látszik. És a legnagyobb technológiai cégek nagyon mély zsebe sem végtelenül mély.

Úgy gondolkodnak azonban, hogy „all in” alapon kell tolniuk a pénzt a mesterséges intelligenciába, mert ha ők nem teszik ezt, akkor valamelyik versenytársuk fogja, és az a cég lesz az újdonság nyertese. Egyszerre mozgatja a döntéseket a rendületlen bizalom az MI forradalmi erejében és a félelem, hogy aki ma nem lép, annak holnap már nem lesz módja erre.

Kialakult egy önmagát erősítő folyamat. A nagy technológiai cégek hite, hogy a mesterséges intelligencia forradalmat hoz a társadalomban indokolttá teszi az adaptálását célzó gigantikus kiadásokat, miközben arra számítanak, hogy a hatalmas befektetések forradalmian megváltoztatják majd világot. Hinni kell abban, hogy az új technológia végül forradalmi változást hoz, ami indolja a rengeteg pénz elköltését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!