3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mesterséges intelligencia technológiai óriáscégek és azok dúsgazdag vezetőinek irányítása alatt marad, akkor elszabadulhatnak a benne rejlő démonok – állítják az MI veszélyeitől tartó szakértők.

Ha a mesterséges intelligencia (MI) az eddigi módon, kisebb-nagyobb technológiai vállalatok ellenőrzése alatt folytatódik tovább, akkor olyan megbízhatatlan eszközzé válik az emberek kezében, mint egy reménytelenül megbízhatatlan autótípus – derült ki Gary Marcus amerikai kutató cikkéből, amely  a Guardianon jelent meg. Marcus a mesterséges intelligencia egyik ismert szakértője, számos könyv szerzője.

Az alapprobléma még csak nem is az, hogy a technológiát fejlesztő vállalatok elsősorban az MI-vel elérhető profitban érdekeltek, ami felülírja a biztonsággal kapcsolatos vállalásaikat. A dolog lényege az, hogy a nagy nyelvi modellek, amelyek a generatív mesterséges intelligencia mögött állnak vélhetően sosem lesznek teljesen megbízhatóak. Természetük szerint akaratosak és homályosak. Olyan fekete dobozok, amelyekbe soha nem fognak teljesen belátni az az emberek. Működésük csodálatos dolgokat eredményezhet. Például a felhasználók az elhunyt rokonairól rendelkezésre álló videóanyagok alapján megalkothatják azok virtuális mását, akikkel szeretteik kapcsolatban maradhatnak. Ugyanígy megalkothatók az nagy alkotók interaktív másolatai, amelyek segíthetik az oktatást.

Gátat kell szabni
Gátat kell szabni
Fotó: Pixabay

Ugyanakkor nem tudjuk, hogy ezt hogyan csinálják. Nem tudjuk, hogy statisztikai technikáik és a beléjük táplált emberi tudás hogyan keveredik. Ezért olyan fekete dobozok, amelyekre soha nem bízhatjuk rá az életünket vagy az életünket támogató infrastruktúra irányítását. Az MI legveszélyesebb fenyegetése abból fakad, hogy a vele foglalkozó vállalatok óriási várakozásokat keltenek vele kapcsolatban, háttérbe tolva veszélyeiket.

A közvélemény érzékeli ezt. Az emberek elsősorban attól tartanak, hogy az MI elveszi a munkájukat. Ezzel függhet össze, hogy az Artificial Intelligence Policy Institute júniusi felmérése szerint az amerikai választók 80 százaléka előnyben részesíti a mesterséges intelligencia állami ellenőrzését ahelyett, hogy a vállalatok saját szabályaik szerint vállalják ezért a felelősséget. A szakértők egy része jobbnak tartaná ennél, ha egyfajta nemzetközi kontroll alá kerülne az MI. Mintának a részecskekutatásokra létrejött CERN-t (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet) ajánlják. A Guardian cikkírója szerint az embereknek el kell érniük, hogy a mesterséges intelligencia ne egyesek mérhetetlen meggazdagodását szolgálja, ahogy a Szilícium-völgy többi cégével történt, hanem a társadalom egészét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!