3p

A technológiai fejlődésének köszönhetően kisebb felhőkarcolókat is lehet ma már fából építeni a nagy energiafelhasználással előállított acél- és betonszerkezet helyett. A módszer vitatott, de terjed.

A Torontói Egyetem új campusa 14 emelet magas lesz. Ahogy elvárható lesznek benne osztálytermek és tanszéki irodák. Ami szokatlan vele kapcsolatban az az, hogy miből épül. Az épületet fa oszlopokból és gerendákból húzzák fel acél és beton használata helyett – derül ki a Popular Science hírportál cikkéből.

Az építőelemeket fektetve hozzák a helyszínre. Egy jókora daru emeli a helyükre a darabokat, ahol a szorgos munkáskezek fém csatlakozókkal erősítik egymáshoz őket. Félig kész állapotában az épület úgy néz ki, mint egy hatalmas bútor, amelynek összeszerelése éppen folyamatban van. A torony építését egy új technológia teszi lehetővé.

MIről van szó?

Ezt mass timbernek hívják. A módszer leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az épületet masszív, előre kialakított faelemekből állítják össze, aminek eredményeként több mint 50 méter magas épületek is építhetők. Ez a megoldás ugyan egyelőre szokatlan, ám nő a népszerűsége, mivel a hagyományos építőanyagok, az acél és a beton előállítása nagyon energiaintenzív, így erősen terheli a környezetet.

Felhőkarcoló fából?
Felhőkarcoló fából?
Fotó: Council on Tall Buildings and Urban Habitat

A cikkben említett becslések szerint az építkezésekben felhasznált acél és beton előállítása felelős a világon a szén-dioxid- kibocsátás 15 százalékért. A szakértők vitatkoznak a fa építőanyag lehetséges szerepén a klímaváltozás elleni harcban. Sokan úgy vélik közülük, hogy jobb, mint a megszokott alapanyagok. Jelenleg a legmagasabb fából készült épület a 25 emeletes Ascent felhőkarcoló Milwaukee városában, az Egyesült Államok Wisconsin államban. Az Ascent MKE a Wikipedia szerint egy tömeges fahibrid sokemeletes lakóház. Összesen 259 luxusapartmant, üzlethelyiséget, medencét és egy tetőteraszt is tartalmaz. A 87 méter magas épületet 2020-ban kezdték építeni és 2022-ben adták át. Építési költsége 125 millió dollár - közel 50 milliárd forint - volt.

Mostanáig 84 legalább nyolc emelet magas épület készült el a világon vagy van építés alatt mass timber technológiával. További 55-öt terveznek. Az ilyen épületek 70 százaléka Európában található és a tervezetteknél is hasonló az arány. Az Egyesült Államok részesedése 20 százalék, a maradék Ausztráliában és Ázsiában van – derült ki a Council on Tall Buildings and Urban Habitat jelentéséből. Ha a kisebbeket is figyelembe vesszük, akkor csak az Egyesült Államokban 1700 mass timber épület volt 2023-ban. A szakértők egy része szerint ennek az anyagnak a használata öt százalékkal olcsóbb, mint a hagyományos alapanyagoké. Emellett megtakarítást hozhat a rövidebb építési idő és a kisebb munkaerőigény.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!