3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Sophos kiadta a 2025-ös fenyegetettségi jelentését, amely kiemeli a 2024-ben a kis és középvállalkozásokat érő legnagyobb fenyegetéseket.

A Sophos Incident Response (IR) és a Sophos Managed Detection and Response (MDR) esetei alapján a támadók leggyakrabban hálózati éleszközökön például tűzfalakon, routereken és VPN-eken keresztül jutottak be a hálózatokba. Ezek az eszközök az elsődleges veszélyeztetett pontot jelentették az esetek közel 30 százalékában.

A VPN-nel rendelkező tűzfalak különösen sebezhetők

A VPN-ek voltak a leggyakoribb veszélyeztetett  pontok az MDR és IR esetekben, az összes incidens több mint 25 százalékát, valamint a zsarolóvírusos és adatlopási események 25 százalékát is ezek tették ki.

Kártékony elemek az interneten
Kártékony elemek az interneten
Fotó: Pexels

Sean Gallagher, a Sophos vezető fenyegetéskutatója úgy fogalmazott, hogy az elmúlt néhány évben a támadók kifejezetten intenzíven célozták meg a hálózati éleszközöket. A helyzetet tovább súlyosbítja az egyre nagyobb számban előforduló, már életciklusuk végén járó (EOL – End of Life) eszközök jelenléte – ezt a problémát nevezi a Sophos digitális hulladéknak. Mivel ezek az eszközök közvetlenül ki vannak téve az internet felé, és gyakran alacsony prioritást élveznek a frissítések szempontjából, rendkívül hatékony eszközei a hálózatokba való betörésnek.

Ugyanakkor az éleszközök célba vétele része annak a nagyobb változásnak, amelyet jelenleg is tapasztalunk: a támadóknak már nincs szükségük egyedi kártevők telepítésére. Ehelyett a vállalkozások saját rendszereit használják ki, ami növeli a mozgékonyságukat, és lehetővé teszi számukra, hogy olyan helyeken rejtőzzenek el, ahol a biztonsági vezetők nem keresnek.”

Mi fenyegeti a cégeket?

A Sophos beszámolója szerint a zsarolóvírus továbbra is a legnagyobb fenyegetés: A zsarolóvírusos támadások tették ki az incidenskezelési (IR) esetek több mint 90 százalékát a közepes méretű szervezeteknél, és az esetek 70 százalékát a kisvállalkozásoknál.

A támadók képesek megkerülni a többfaktoros hitelesítést (MFA) úgynevezett adversary-in-the-middle típusú támadásokkal, ahol hitelesítési tokeneket lopnak el. Ilyenkor egy adathalász platform segítségével utánozzák a bejelentkezési folyamatot, és megszerzik a hitelesítő adatokat, miközben az áldozat megpróbál belépni.

A támadók kedvelik a kereskedelmi távvezérlő eszközöket: A leggyakrabban visszaélt, legitim és megbízható eszközök a kereskedelmi távvezérlési megoldások voltak, amelyek az IR/MDR esetek 34 százalékában szerepeltek.

A támadók fejlesztik a social engineering taktikáikat: Előtérbe kerül a QR-kódokkal való visszaélés (quishing) és az SMS-alapú csalás (vishing). Emellett megjelent az email bombing is – ez a módszer során egy-két órán belül több ezer spam e-mailt küldenek el az áldozatnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!