4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon tanácskozik a matematikatantás módszertanával foglalkozó tudományos kutatócsoport.

A matematika olyan tudást nyújt, amelyet a hétköznapjainkban, életünk minden területén hasznosíthatunk. Hogyan lehet mindezt megmutatni, a matekot izgalmasan és hatékonyan tanítani? – a többi között erről tanácskozik a világ közel 950 kutatója 2023. július 10. és 14. között Budapesten, a 13. CERME Konferencián.

A European Society for Research in Mathematics Education (ERME) kétévente tartja meg a CERME Konferenciát, amely a kontinens legnagyobb, a matematikatanítás módszertanával foglalkozó tudományos tanácskozása. A szervezet a rendezvény révén lehetőséget kíván biztosítani a terület szakemberei számára, hogy megismerjék a különböző európai országokban folyamatban lévő kutatásokat és kutatói együttműködéseket alakítsanak ki – áll a szervezet lapunkhoz is eljuttatott közleményében.

„Megtiszteltetés és külön öröm számunkra, hogy a 2023-as, immáron 13. konferencia rendezési jogát az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet nyerte el. Az ELTE TTK Lágymányosi Campusának két épülete szolgál majd a budapesti tanácskozás helyszínéül, ahová közel 950 résztvevőt várunk 60 országból, a világ minden tájáról” – mondta el Csapodi Csaba, a helyi szervezőbizottság elnöke, az ELTE Matematikatanítási és Módszertani Központ adjunktusa, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet Módszertani Osztályának munkatársa.

„A matematika nagyon fontos tantárgy, évezredek óta tanítják, napjainkra minden nemzetközi és hazai mérésben központi helyen szerepel, hiszen meghatározó szerepet tölt be a gondolkodásban. A matematikát jellemző rendszerezettség, problémamegoldás, logikus gondolkodás olyan ismérvek, amelyekre a hétköznapi helyzetekben is szükség van, és amelyek nélkül manapság már nehéz boldogulni. Elvontsága miatt azonban nehéz tantárgy is, ami nemcsak a tanulásának, de az oktatásának a nehézségét is jelenti. A matematikát a jelenlegi, információs társadalmunkban úgy kell megismertetni a diákokkal, hogy a gyakorlati hasznosságát, a »kézzelfogható értelmét« is megmutassuk. Éppen ezért nagy jelentőségű a matematika didaktikai, azaz oktatáselméleti kérdésekkel foglalkozó európai szakembereit összefogó ERME munkája” – hangsúlyozta Csapodi Csaba.

Kiemelte, a CERME konferenciáknak már a kezdetektől határozott célja, hogy a matematikatanítás elméletével, módszereivel foglalkozó európai kutatókat közös gondolkodásra sarkallja, ezáltal a tanácskozás szerkezete némileg eltér az általában megszokottól.

Megváltozhat a matekoktatás módszere. Fotó: Pixabay
Megváltozhat a matekoktatás módszere. Fotó: Pixabay

A résztvevők a mintegy 30 tematikus munkacsoport – Thematic Working Group – egyikébe jelentkezhetnek, ott prezentálják előadásukat, illetve ugyanabban is dolgoznak együtt az öt nap során. Nagyon sokszínű palettából választhatnak a kifejezetten matematikai területektől – például az algebra, a geometria, a valószínűség-számítás vagy a statisztika oktatásától – a különböző korosztályok matematikatanításán keresztül a technológiai, matematikatörténeti, illetve integrációval foglalkozó témakörökig. Mindez kiváló lehetőséget biztosít számukra az elmélyült munkára és az adott terület legkiválóbb kutatóinak megismerésére. A munkacsoportok plenáris panelbeszélgetéseken oszthatják meg a többiekkel eredményeiket, ahol már szélesebb körben is lehetőség nyílik a vitára, a kutatók továbbá poszterüléseken is bemutatkozhatnak és kaphatnak visszajelzést munkájukról – tájékoztat a szervezet.

Mindemellett két plenáris előadás is gazdagítja a programot, ezeket Lovász László matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke és Berta Barquero, a barcelonai egyetem oktatója tartja. Az ERME jövőbeli munkájával és irányaival foglalkozó ülésekre is sor kerül a tanácskozáson, amelynek nemzetközi programbizottságát Paul Drijvers, az Utrechti Egyetem oktatója, a Freudenthal Intézet tudományos igazgatója vezeti.

Budapest egyúttal a YERME Napoknak, a matematika oktatásával foglalkozó fiatal európai kutatók kétnapos rendezvényének is otthont ad, amelyet a hagyományoknak megfelelően a CERME konferencia előtt, július 9-10-én rendeznek meg. Ennek keretében mesterszakos hallgatók, PhD-hallgatók, illetve frissen PhD-zett posztdoktorok találkozhatnak és ismerhetik meg az európai matematikaoktatás különböző irányzatait és képviselőiket – zárul a közlemény.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!