Az összefoglaló szerint Európa túl van az infláció legrosszabb időszakán, a reaálbérek is növekedésnek indultak, ez egyaránt erősítheti a 2024-es utazások előfoglalását. Az európai turizmus egyértelműen fellendülőben van, idén még többen utazhatnak.
Jól zárta a 2023-as évet a magyar turisztikai szektor és a lendületet a január után a február sem törte meg: a vendégek száma 23, a vendégéjszakáké 19 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. 2024 februárjában a turisztikai szálláshelyeken 883 ezer vendég 2,2 millió vendégéjszakát töltött el. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 14, a külföldieké 24 százalékkal emelkedett. 2024. első két hónapját vizsgálva a belföldi vendégek 11, a külföldiek 18 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken, mint az előző év azonos hónapjaiban.
Az idei év második hónapjában tavaly februárhoz képest 21 százalékkal több utas fordult meg a Liszt Ferenc repülőtéren. A múlt hónapban regisztrált 1 075 552 utas a járvány előtti 2019-es rekordév hasonló havi adatát 10,7 százalékkal múlja felül. Az idei évben a repülőtér üzemeltetője arra számít, hogy az utasok száma meghaladja majd a járvány előtt regisztrált 16,2 milliót.
A kereskedelmi szálláshelyeken 35,7 milliárd forint bruttó árbevétel keletkezett 2024 februárjában, mely folyó áron 21 százalékkal több az egy évvel korábbinál. 2024 februárjában a Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 7,6 százalékkal többet, 1,9 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a kereskedelmi szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Emlékeztettek, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) célja, hogy 2030-ig 20 millió vendég évi 50 millió vendégéjszakát töltsön el Magyarországon, az ágazat pedig legalább 16 százalékkal járuljon hozzá a GDP-hez (2022-ben 12 százalék volt a hozzájárulás).
A vendéglátóhelyeknél a beszerzési árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt és javult a helyzet az éttermek költségvetésében az energiaárak normalizálódását követően. Megváltoztak viszont a fogyasztói szokások az egy főre jutó vásárlási érték alacsonyabb. Amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul, és a reálbérek is nőnek, az éttermek forgalmának bővülését is segítheti.
Tavaly nagyjából 1000 szállodai szobát adtak át Budapesten, ahhoz hogy ismét ilyen számokat produkáljon a piac 2-3 évre is szükség lehet a szegmens ciklikussága miatt. Jelenleg is több hotel van építés és előkészítés alatt, a következő években megnyíló projektek azonban mind évekkel ezelőtt, még a hitelkamatok megugrása előtti kedvezőbb hitelkörnyezetben indultak. Bejelentettek ugyan néhány új fejlesztést, de a még mindig magas hitelkamatok miatt a fejlesztőket inkább a projektek közötti szelektálás és kivárás motiválja. 2024-ben maximum 4-6 szálloda 500-at meghaladó szobájával bővülhet a kínálat Budapesten, de előfordulhat, hogy egyes átadások 2025 első felére csúsznak át.