Mára már az utolsó, lift nélküli, szűkös padlásszobát is kiadták a párizsiak, akik egyébként – legalábbis ez a régóta fennálló közvélekedés - amúgy nincsenek „elájulva” a turistáktól. Annál is inkább, mivel már évek óta a túlturizmussal küzdenek. De régen sem volt jellemző a túláradó vendégszeretet. Persze, a nemzetközi hotelláncok sztenderdjei mindig pontosan megszabják, hogyan, miképp kell bánni a vendéggel, és mindezt mennyiért.
Az olimpiai játékok óriási üzletet hoznak a Franciaországba irányuló turizmusnak, a szállodai árak átlagosan több mint 300 százalékkal magasabbak a szokásosnál. De a főszezonban a szobaárak már több mint három és félszer magasabbak lesznek a szokásos nyári tarifáknál, írja a Travel and Leisure szaklap a Bloombergre hivatkozva.
Nem várt káoszt jósolnak
Előreláthatólag több mint 11 millió látogató érkezik a városba, de mindössze napi 280 ezer embert tudnak elszállásolni naponta, a nagyváros központi régióiban. Lassan ott tart a helyzet, hogy inkább lebeszélik még az utazási irodák is a turistákat a mostani odautazásról, mert az overtourism nem várt káoszt okozhat. Ez természetesen nem az olimpiai falu lakóira vonatkozik, és nem is a népes, szponzorokból és kísérőkból álló csapatokra, akik már tavaly lefoglalták szállásaikat.
A július 22-vel kezdődő héten 629 dollár lesz éjszakánként és fejenként az ár egy 4 csillagos szállodában – amint azt a lap szakírója jósolja. Még drágábbnak ígérkezik a július 29-től kezdődő hét, amikor egy 4 csillagos szállodában átlagosan 703 dollár/éjszaka árért alhatunk meg, de így is minden hely foglalt lesz.
Intim cafékra most ne számítsunk
Egy 5 csillagos luxusszállodában a július 22-i hétre átlagosan 1044 dollárt kell fizetni éjszakánként. A cikk írása óta eltelt pár hónap – lehet, hogy a kereslet még inkább túlhaladja majd a kínálatot. A szobák így is gyorsan fogynak, többségüket már tavaly lefoglalták – ami példátlan, de hát olimpiát sem mindennap szerveznek egy városban.
A cafék és az éttermek még zsúfoltabbak lesznek, mint eddig, pedig régen is az volt jellemző, hogy alig fért el az ember az asztalok között. Az biztos, hogy intim, csendes, összebújós helyekre ne nagyon számítsunk, különös tekintettel, az Amerikából érkező népes szurkolótáborra.
Mi lesz az olimpia után?
Minden idők legdrágább olimpiájának állunk hát elébe, de nem elsősorban, ami a szervezést vagy a játékok hivatalos, szokásos költségeit illeti, hanem az érdeklődők, szurkolók büdzséjét. Az elmúlt években vagy a Covid vagy a játékok nehezen megközelíthetősége miatt sehol nem számítottak a szervezők ekkora érdeklődésre. Most mindezt megdobják a példátlan biztonsági intézkedések.
Kérdés, mennyivel csökkennek majd az árak, ősszel vagy télen, hogyan áll vissza a város a normális kereskedelmi, turisztikai kerékvágásba. Bármelyik országban, nagyvárosban, rendeztek eddig olimpiát, az mindig megemelte az árakat, és nemcsak arra a pár hétre, mert a turisták kíváncsisága a játékok befejezése után sem szűnt meg. Hogy ennek örülnek-e a helyi lakosok, az persze attól függ, szolgáltatóként élvezik-e a megugrott keresletet, vagy bosszankodnak az árak emelése miatt.