Az európai nyári utazások jó esélyeket kínálnak arra, hogy a turisták új célpontokat tűzzenek ki maguk elé, amelyek felejthetetlen új élményekkel kecsegtetik őket. Sajnos ugyanilyen felejthetetlenek lehetnek a negatív tapasztalatok is – írta a Yahoo Life az európai zsebtolvaj-térképet bemutató cikkében.
Ezzel kapcsolatban sosem szabad elfelejteni a néhai szocialista országokban divatos figyelmeztetést, miszerint: „Éberség, elvtársak, éberség!” Sokszor azonban az éberség sem segít időben észrevenni a tolvajt, és a magyar turista örülhet, ha "csak" a forintját lovasítják meg, nem euróját.
Nagy városok, nagy kockázat
Az éberséghez adja meg az első segítséget a Quotezone biztosítási összehasonlító oldal European Pickpoketing Indexe, azaz zsebtolvaj-indexe. Ezt a mutatót az interneten megjelenő panaszok alapján állítják össze, amelyekben a turisták arról számolnak be, hogyan lopták meg őket a zsebtolvajok, miközben Európa valamelyik városának egyik látványosságát csodálták.
A több ezer posztból kiderül, hogy a zsebtolvajok kedvenc vadászterületei a nagy nyugat-európai országok fővárosai. Az indexet annak alapján állították össze, hogy hány zsebtolvajlásról számoltak be az internetezők egy ország öt legismertebb turistacélpontjának meglátogatása során.
A zsebtolvajlási feketelista sorrendje a következőképpen alakult:
- Olaszország,
- Franciaország,
- Hollandia,
- Németország,
- Görögország,
- Spanyolország,
- Portugália,
- Törökország,
- Írország,
- Lengyelország.
Olaszország 1906 említéssel szerezte meg a negatív elsőséget. Az utazókat olyan látványosságoknál lopták meg, mint a Colosseum, a Trevi-kút, a római Pantheon, a milánói dóm, illetve a firenzei Uffizi képtár. Franciaországban a legkiemelkedőbb látványosságok Párizsra korlátozódtak. Hollandia harmadik helye meglepő, miután csak a kilencedik legnépszerűbb európai úti cél.
Spanyolországból ötször kevesebb zsebtolvajlásról érkezett hír, mint Olaszországból, ám a barcelonai zsebtolvajok „szorgalmas lopkodásainak” köszönhetően így is befutott a 6. helyre. Az párizsi Eiffel-torony vagy a római Trevi-kút különösen kedveltek a zsebtolvajok körében, mert mindig nagy a tömeg, amelyben könnyebben el tudnak rejtőzni.
A szakértők az éberségen túl, azt ajánlják a turistáknak, hogy a pénzt tartsák ruhájuk valamelyik belső zsebében vagy bukszatartó övön. Kerüljék a csili-vili ékszerek viselését. Osszák szét a pénzüket több zsebben és táskában. Csak az egy napra szükséges dolgokat vigyék magukkal. Figyeljenek a gyanús alakokra és a gyanús lökdösődésekre.