Látta-e már a zsidó Budapestet? Ezzel a kérdéssel invitálja a magyar fővárosba az orosz turistákat a Kommerszant című napilapban megjelent, tekintélyes méretű hirdetés.
A legjobb és a legszomorúbb időszakok
A leszármazottak, illetve a téma iránt érdeklődők számára bemutatják röviden, hova is lesz majd a séta. Természetesen és elsősorban a Dohány utcai zsinagóga épületére hívják fel a figyelmet. Ahogy a marketingszöveg sajátosan fogalmaz, „Pest egykori történelmi belvárosának szélén található egy szűk háromszög alakú utcácskákkal tarkított terület.” A turistahívogató tartalom továbbra is elgondolkodtató, miszerint „a budapesti zsidó közösség legjobb és legszomorúbb korszakai kötődnek ehhez a területhez: a rohamos jólét, a 19. század közepétől a gyönyörű zsinagógák építése, valamint a 20. században bekövetkezett náci üldözés és gettók létrehozása. Klasszicista, romantikus, eklektikus, szecessziós stílusú házakat láthatunk udvarokkal és kertekkel, valamint Európa legnagyobb zsinagógáját, a Dohány utcában.”
Amikor oroszok zarándokolnak a Raoul Wallenberg szoborhoz
A programok között szerepel a Zsidó Múzeum, Az élet fája, a Hősök temploma, Karl Lutz emlékműve, a Kazinczy utcai ortodox zsinagóga, illetve a Rumbach Sebestyén utcai és a Vasvári Pál utcai is. Ami lehet, hogy elsőre furcsa, de kiemelt célpont a Raoul Wallenberg park és szobor. Ne feledjük, akik ma ide elzarándokolnak, nem is éltek még akkor, amikor a szovjetek elhurcolták, bebörtönözték és megölték a svéd diplomatát, aki ezrek életét mentette meg.
Ma már nemcsak a nehéz időket lehet felfedezni – fogalmaz a továbbiakban a hirdetés – azaz nemcsak „a romok és az elhagyatottság költészetét, az 1956-os ágyúzás nyomait, a száz éve omladozó vakolatot és más szomorú emlékeket. A régi házak súlyos ajtaja mögött romkocsmák kelnek életre éjszakánként – zenés helyek, sörözők, avantgárd stílusú belső terekkel rendelkező klubok. Van, ahol street art virágzik a falakon, másutt vintage üzletek és hangulatos kávézók nyitják ki ajtajaikat a vendégek előtt.”
A csodarabbik zarándokútján
Nemcsak a fővárosra korlátozódik a túra. A csodarabbik zarándokútja is szerepel a programban, amelyhez transzfert biztosítanak Budapestről Bodrogkeresztúrra. A Reb Steiner Saye, a zsidó közösség híres csodarabbijának egykori rezidenciájában épült emlékház népszerű zarándokhellyé vált, csakúgy, mint sírja a „Dereszla domboldalán” lévő zsidó temető.
Az Egyesült Magyar Izraeli Hitközség (EMIH) kezdeményezésére és az Európai Unió támogatásával megvalósuló zarándokút Magyarország legnagyobb zsidó zarándokútja – emelik ki a szervezők. A 150 kilométeres, 10 településre kiterjedő túra zsidó emlékeket mutat be. Az Oroszországból érkező turisták Mád-Tarcal-Tokaj-Bodrogkeresztúr-Olaszliszka-Sárospatak-Sátoraljaújhely-Erdőbénye-Abaújszántó-Tállya-Mád útvonalon haladva fedezhetik fel ezt a számukra ismeretlen tájat, és a sosem látott vallási és történelmi tárgyakat.
Most már csak az a kérdés, hogyan utaznak ide az oroszok, és mi van azokkal, akik éppen az ukrán fronton harcolnak, de érdekelné őket e programcsokor?