Az adótörvények tervezett változásai, a csak elviekben egykulcsos adó (a szuperbruttó évi 2,44 millió éves kereslet esetén megmarad), a minimálbér- és járulékemelés egyaránt tovább növeli a foglalkoztatási problémákat, hiszen elsősorban azt a szegmenst érinti hátrányosan, ahol már most is komoly nehézségek vannak.
Az mfor.hu megvizsgálta néhány tipikus bérkategória esetén hogyan alakul az adóék jövőre. (Az adóék azt mutatja meg, hogy a teljes munkaerőköltségnek hány százalékát vonja el az állam különböző adók és járulékok formájában.) Ezeken kívül természetesen bérkalkulátorunk segítségével Ön is kiszámolhatja mennyibe fog munkaadójának kerülni jövő évi nettó bére.
Összességében elmondható, hogy - az adójóváírás teljes kivezetése miatt - az alacsonyabb bérért foglalkoztatottak körében a tavalyi mértékhez viszonyított adóék-eltérés a 9 százalékot is elérheti (pl. bruttó 80 ezer forintnál az adóék 9,19 százalékponttal nő jövőre), míg a magas összegekért dolgozók esetében szinte elhanyagolható, nulla százalék körüli a változás. Ez azt jelenti, hogy az alacsonyabb bérkategóriába tartózók esetében idén ugyanabból a bérköltségből jövőre kevesebb nettó fog eljutni, mint idén jutott.
Ha megnézzük az elmúlt években az alacsonyabb bérért dolgozók esetében érvényes adóéket, akkor kiderül, hogy 10 éve nem volt ennyire magas a teljes bérköltségből az államkasszába jutatott összeg aránya, mint jövőre várható.
Ha megvizsgáljuk azt, hogy más európai országokban mekkora adóék terheli a teljes munkaerőköltséget, látható, hogy jövőre az átlagbér 67 százalékát keresőket terhelő 49,03 százalékos adóékkel az éllovasok közé kerülünk - alig lemaradva az elsőtől, Belgiumtól. Idén még Franciaország és Németország is előttünk volt, tavaly pedig még az olaszoknál is magasabb volt az adóék, mint itthon.
Ahol érzékelhető a változás
Először is szükségét éreztük megnézni a jelenlegi minimálbér, vagyis 78 ezer forint esetében, hogyan alakulnak a vizsgált számok. Ugyan a kormány jövőre a minimálbér 93 ezer forintra történő emelését javasolja, az új Munka Törvénykönyvben már arra is található utalás, hogy a javaslat lehetővé teszi a kormány számára az érdekegyeztetés nélküli, gazdasági ágakra, földrajzi szempontok által befolyásolt minimálbér meghatározását – elszakadva az egységes minimálbér fogalmától.
Egy gyermektelen, 78 ezer forintért foglalkoztatott esetében a munkaerőköltség 100 230 forintot tesz ki, ami az idei évhez képest képest változatlan marad – de az összes többi bérkategóriáról is elmondhatjuk ezt a tényt, hiszen a munkaadói járulékok nem változtak (csak a nevüket módosították és vonták össze szociális hozzájárulási adóvá.) Az adóék viszont míg idén csak ennek a költségek a 39,54 százalékát tette ki, jövőre a változásoknak köszönhetően 49,03 százalék lesz – vagyis 9,49 százalékos növekedés történik majd. Abban az esetben, ha az egy gyermek után járó családi adókedvezményt érvényesítheti a munkavállaló, az adóék már csak 3,25 százalékkal fog jövőre megnőni, vagyis 39,05 százalék kerül az államhoz a teljes munkaerőköltségéből. Kettő, illetve három gyermek esetén nem lesz eltérés a két kategória között, hiszen esetükben egyaránt szinte észlelhetetlen változás történik: 0,78 százalékkal 36,58 százalékra nő az aránya az összegnek, ami adók és járulék címén az államkasszába kerül.
A jövő évre tervezett 93 ezer forintos minimálbér esetén még mindig jelentős eltérésről beszélhetünk majd. Gyermektelenek esetében megegyezik az adóék nagysága a 2011-es minimálbéres fizetés adó- és járuléktartalmával (49,03 százalék), ám ez itt 7,54 százalékos változást fog jelenteni a mostani arányokhoz képest. A teljes munkaerőköltség ebben az esetben egyébként 119 505 forint. Egy gyermekkel rendelkező alkalmazott esetén az adóék 40,66 százalék lesz jövőre, ami 4,86 százalékos változást jelent majd. Két, illetve három gyermeknél viszont egyaránt 36,58 százalékos adóékről és plusz 0,78 százalékos minimális változásról beszélhetünk majd.
Magasabb fizetés, kisebb változás
Mivel a kormány 202 ezer forint felett a szuperbruttó kivezetését két lépcsőben képzeli el, és így még jövőre is szuperbruttóval kell számolni az efeletti bérkategóriák esetén, megvizsgáltuk, hogy itt milyen változásokra kell számítani, ráadásul ez a bér a jelenlegi átlagfizetéshez (206 ezer forint a legutóbbi KSH adat szerint) is közel van. Gyermekteleneknél még itt is 49,03 százalék lesz az adóék, a foglalkoztatás teljes költsége pedig 259 570 forint. A változás azonban már elenyészőnek tekinthető a mostani arányhoz képest, hiszen csak 0,81 százalékos növekedésről beszélhetünk majd jövőre. Egy, illetve két gyermek esetén 2,08 százalékos növekedést lehet tapasztalni, ami előbbi esetben 45,17 százalékos adóéket, két gyermeknél pedig 41,32 százalékosat jelent.
Érdekességként megvizsgáltuk egy igazán magas, 500 ezer forintos fizetés esetén is az adóéket és a költségek alakulását. Ebben az esetben a gyermektelenek adóéke 51,03 százalék lesz, a foglalkoztatás költsége 642 500 forintra rúg, ami a mostani arányhoz viszonyítva 0,58 százalékos csökkenést jelent. Ez a változás megmarad egy, illetve kettő gyermek esetén is. Egy kicsinél az adóék 49,47 százalék, kettőnél 47,92 százalék, háromnál pedig 36,58 százalék lesz, ami az előzőektől eltérően már 0,78 százalékkal magasabb, mint 2011-ben volt.
Vállalkozóknál bérköltségben is keletkezik differencia
Egyéni vállalkozók viszont némileg rosszabbul járnak köszönhetően annak is, hogy a minimálbér másfélszerese után kell majd számítani jövőre az egészségbiztosítási és munkerő-piaci járulékot. A jelenlegi minimálbér, vagyis 78 ezer forint esetén az adóék 55,07 százalék lesz, ami a mostaninál 15,52 százalékkal nagyobb arány, a foglalkoztatás költsége pedig 1845 forinttal, 102 075 forintra nő. Hasonló a helyzet a tervezett minimálbér esetén is. 93 ezer forintnál 52,88 százalékos lesz az adóék mértéke, ami 11,4 százalékos növekedést jelent. A teljes havi bérköltség 1395 forinttal 120 900 forintra fog emelkedni.
Ebben az esetben is gyakorlatilag 202 ezer forint lehet a határ, ahol már nem tekinthető jelentősnek a költségek és az adóék változása, utóbbi mindössze 0,81 százalék pluszt jelent. A teljes havi bérköltség ugyanúgy, mint az alkalmazottak esetében 259 570 forint lesz, efeletti bérek esetén pedig semmilyen eltérés nem mutatkozik majd a változásokat illetően az alkalmazottak teljes bérköltségének és adóék-változásához képest.
Székely Sarolta
mfor.hu