Az Európai Unió tagjainak ugyanis 2020-ra 20 százalékkal kell növelniük a teljes energiafogyasztáson belül a megújuló energiahordozók használatának arányát. A bioüzemanyagok esetében pedig 10 százalékos növekedés az elvárás - közölte a környezetvédelmi tárca szakállamtitkára a Magyar Vegyipari Szövetség konferenciáján.
Magyarország, a közösség többi tagjához hasonlóan szintén vállalta, hogy az 1990-es mértékhez képest 20 százalékkal csökkenti széndioxid-kibocsátását - tette hozzá.
A politikus elmondta, hogy a célok teljesítése érdekében a pályázati rendszer a megújuló energiák használatára, a fosszilis energiahordozók arányának csökkentésére kívánja sarkallni az energiatermelőket.
Ugyanakkor a teljes adórendszer áttekintése során zöld ösztönzőket honosítanak meg. Ezek nem jelentenek majd pluszterhet a vállalkozások számára, hanem a tervek szerint
a foglalkoztatásra rakódó adók egy részét váltják ki. A közbeszerzések során szintén az eddiginél nagyobb hangsúlyt helyeznek a zöld szempontok érvényesülésére - szögezte le.
Dióssy László arról is szólt, hogy a bioüzemanyagok terjedése a gazdasági, a zöld és a földművelési tárcák közötti szorosabb együttműködést igényel. Ugyanis például a bioetanol terjedése azzal fenyeget, hogy egy aszályos időszakban nem terem elegendő kukorica a bioetanol-üzemek és az állattenyésztés igényeinek egyidejű kielégítéséhez. Ebben a helyzetben ösztönözni kívánják a szárazságtűrő kukoricafajták ültetését, illetve öntözőrendszerek kiépítését - mondta Dióssy László.